یک نامه به بایدن و یک طرح در سنا درباره ایران

به گزارش مجله میهن 128، سیاستمداران جمهوری خواه و دموکرات آمریکایی فشارهای خود به دولت بایدن برای اثرگذاری بر سیاست او در قبال ایران افزایش داده اند. در این راستا تعدادی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا سه شنبه در نامه ای به جو بایدن، از او خواسته اند از لغو تحریم های ایران خودداری کند از طرف دیگر یازده سناتور دموکرات از تلاش دولت بایدن برای دیپلماسی با ایران حمایت کردند.

یک نامه به بایدن و یک طرح در سنا درباره ایران

به گزارش خبرنگاران، شماری از کنندگان جمهوری خواه مجلس کنندگان آمریکا سه شنبه در نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهوری این کشور از او خواسته اند در مذاکرات برای احیای توافق هسته ای موسوم به برجام، از لغو تحریم های ایران خودداری کند.

جان کاتکو، کننده جمهوریخواه از ایالت نیویورک به همراه چهارده تن دیگری از کنندگان جمهوریخواه این مجلس در نامه خود تاکید کرده اند، آمریکا می بایست فشار بی امان بر ایران اعمال کرده و اجازه ندهد در این موضوعات مهم برای امنیت ملی ضعیف یا متزلزل تلقی شود.

در این نامه تاکید شده است که مماشات نمی تواند باعث ایجاد تغییر شود.

این کنندگان جمهوری خواه کنگره تصریح کرده اند، سیاست ایالات متحده این است که اجازه ندهد ایران به سلاح هسته ای دست یابد.

آنها اضافه نموده اند، اگر ما قصد داریم به صورت دیپلماتیک و صلح آمیز به این هدف برسیم، تحریم ها اهرم مهمی برای اعمال فشار هستند. لغو تحریم ها تنها باعث به عقب راندن ایالات متحده به گوشه ای گریزناپذیر خواهد شد و قدرت ما را در تلاش برای عادی سازی روابط ایران و ایالات متحده از بین می برد

درخواست 10 سناتور از بایدن برای پیشبرد دیپلماسی با ایران

از طرف دیگر سناتور ادوارد جی مارکی روز سه شنبه طرحی را ارائه داد که به موجب آن، از تلاش دیپلماتیک جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا برای برگرداندن همه طرف ها به پیروی کامل از تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) که به عنوان توافق هسته ای ایران شناخته می شود، پشتیبانی می کند.

در این طرح آمده است هفته گذشته، دولت بایدن دعوت اتحادیه اروپا را برای پیوستن به گفت وگو با طرف های باقیمانده برجام پذیرفت، این گام اولیه در راه احیای اجرای کامل توافقنامه 2015 است.

طرح حمایت از دیپلماسی بایدن با ایران را علاوه بر مارکی، الیزابت وارن، برنی سندرز، تامی داکورث، پاتریک لیهی، دایان فینستاین، کریس مورفی، تامی بالدوین، پتی موری، کریس وان هولن و جف مرکلی امضا کرده اند.

سناتور مارکی گفت: رئیس جمهوری بایدن حق دارد مراحل دیپلماتیک را دنبال کند که به درستی درِ سلاح هسته ای ایران را می بندد. خروج رئیس جمهوری ترامپ در سال 2018 از توافق هسته ای ایران، ایالات متحده را از متحدانی که حمایت آنها برای مقابله با طیف وسیع رفتارهای تهران لازم است، دور کرد.

او ادامه داد: کارزار فشار حداکثری ترامپ، ما را به آستانه جنگ رساند و اجازه داد ایران هرچه بیشتر به توانایی سلاح هسته ای نزدیک شود. همه طرف ها باید به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته ای ایران برگردند تا ما بتوانیم تهدید موجودیت ایران هسته ای را از روی میز برداریم.

این سناتور همچنین مدعی شده است پس از آن می توانند شتاب بیشتری را برای پیشبرد تلاش های دیپلماتیک چند جانبه و دو جانبه برای مقابله با برنامه در حال رشد موشک بالستیک ایران فراهم کنند و با آنچه که اقدامات بدخواهانه ایران خوانده است، مقابله کنند.

مارکی ادامه داد: پیش از خروج یکجانبه ترامپ از برجام در سال 2018 ، آژانس بین المللی انرژی اتمی و جامعه اطلاعاتی ایالات متحده هر دو تأیید کردند که ایران به طور کامل به توافقنامه عمل کرده است.

وی اضافه نمود ایران با خروج آمریکا از برجام با اقدامات نگران کننده اما برگشت پذیر پاسخ داد و رفتار تحریک آمیز خود را افزایش داد که خطر درگیری مسلحانه با ایالات متحده و متحدان آن را افزایش می دهد.

این سناتور دموکرات اظهار کرد: قانون دیپلماسی ایران از موضع آنتونی بلینکن وزیر خارجه در 19 ژانویه 2021 برای اجرای کامل برجام حمایت می کند.

نکات اصلی مطرح در این طرح عبارتند از:

-اجرای کامل برجام یک گام معنی دار برای جلوگیری از سلاح هسته ای ایران و یک درگیری مسلحانه پرهزینه در آینده است.

-ایالات متحده و ایران باید سریعا به تمام تعهدات خود در قالب برجام برگردند

-پس از چنین زمانی که همه طرف ها به تعهدات خود در چارچوب برجام بازگشتند، ایالات متحده باید تلاش های بین المللی را به

محدودیت های برنامه موشک بالستیک ایران تقویت و با گسترش چنین فناوری مقابله کند.

-رسیدگی به بند غروب آفتاب در برجام و سایر عناصر توافقنامه که شایسته تقویت هستند.

-اقدامات دیپلماتیک دیگری را که موجب ارتقای امنیت ایالات متحده، منطقه و بین المللی می شود، پیش ببرد.

-ایالات متحده باید بار دیگر تعهد خود را به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل (2015) تأیید کند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1125

به "یک نامه به بایدن و یک طرح در سنا درباره ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک نامه به بایدن و یک طرح در سنا درباره ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید