شرایط مرزهای تجاری چگونه است؟

به گزارش مجله میهن 128، به گزارش تجارت نیوز، سید روح الله لطیفی گفت: شرایط تجارت خارجی ایران با کشور عراق از طریق مرزهای اقلیم کردستان (مرزهای باشماق وپرویز خان) برقرار است. البته برخی مرزهای زمینی و بااهمیت مانند مرز مهران هنوز بازگشایی نشده است که به نظر می رسد بر اساس تصمیم دولت عراق به دلیل برخی نگرانی های مرتبط با شیوع ویروس کرونا این تصمیم تا خاتمه فروردین ماه ادامه دار خواهد بود و امیدواریم از ابتدای اردیبهشت همه مرزهای عراق بازگشایی شود.

شرایط مرزهای تجاری چگونه است؟

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک اضافه نمود: تجارت و تبادل کالا با ترکیه از جهت ریلی گمرک رازی برقرار است و به زودی نیز بازارچه مرزی ساری سو فعال می شود و رایزنیها برای بازگشایی مرز بازرگان و از سرگیری صادرات به صورت زمینی در بالاترین سطح در حال انجام است. تجارت خارجی ایران با روسیه از جهت دریایی، ریلی و جاده ای ادامه دارد.

وی در ادامه اضافه نمود: شرایط مرزهای تجاری ایران با ارمنستان به شرایط مطلوب نزدیک می شود و فعالیت در مرز نوردوز از هفته گذشته آغاز شده است و نسبت به یک ماه گذشته تغییر محسوسی را شاهد بودیم. ضمن آنکه جهت ترانزیتی کالاهای ارمنستان به کردستان عراق از طریق مرز باشماق در مریوان مجددا فعال شده است.

لطیفی اشاره کرد که فعالیت بازرگانی و تجاری ایران و آذربایجان از طریق زمینی، ریلی و دریایی برقرار است. ضمن آنکه ترانزیت کالاهای صادراتی ایران به روسیه نیز با تشریفات خاصی در جریان است.

لطیفی در مورد شرایط مرزی ایران با ترکمنستان گفت: علی رغم صادرات 81 واگن کالا از نیمه اسفند ماه سال گذشته از طریق مرز لطف آباد و فعالیت نسبی خط ریلی در سرخس، مرزهای زمینی ایران با ترکمنستان همچنان بسته است و فعالیت تجاری محدود است.

وی با بیان اینکه شرایط عادی تجارت بین ایران و افغانستان ادامه داد: مرزهای ماهیرود، میلک ودوغارون فعال هستند و تجارت ایران و افغانستان علی رغم برخی مسائل در مرز ماهیرود به دلیل هجوم گسترده ملخ در جریان است .البته در مرز دوغارون در حوزه مسافری، صرفا خروج مسافر صورت می گیرد.

وی اضافه نمود: تجارت کشور با امارات متحده عربی و قطر از طریق شناورهای تجاری کانتینری بزرگ یا فلزی یخچال دار برقرار است. ضمن آنکه خط کشتیرانی از مبدا بندرعباس نیز فعالیت تجاری ایران و عمان را به صورت مستقیم برای انتقال مواد غذایی، میوه و سبزیجات راه اندازی شده است.

لطیفی در پایان گفت: بنادر جنوبی کشور شامل، بنادر امام خمینی (ره)، شهید رجایی، شهید باهنر، چابهار، خارک، دیر، پارس جنوبی، کنگان، بوشهر، قشم وکیش با حداکثر توان خود فعال هستند و سیر تجارت خارجی کشور از این طریق در جریان است.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی گمرک

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 563

به "شرایط مرزهای تجاری چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط مرزهای تجاری چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید