عضو ارشد حزب حاکم چین: ایالات متحده حق ندارد از بالا به چین نگاه کند

به گزارش مجله میهن 128، عضو دفتر سیاسی و مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه کمیته مرکزی حزب کمونیست چین تاکید نمود ایالات متحده حق ندارد از بالا به چین نگاه کند.

عضو ارشد حزب حاکم چین: ایالات متحده حق ندارد از بالا به چین نگاه کند

با ما همراه باشید و با تور چین ارزان از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از رادیو بین المللی چین، 18 مارس به وقت محلی، یانگ جیه چی، عضو دفتر سیاسی و مدیر دفتر کمیسیون امور خارجه کمیته مرکزی حزب کمونیست چین و وانگ یی عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین در انکوریج با تونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی رئیس جمهور آمریکا مصاحبهی راهبردی بلندپایه چین و آمریکا را برگزار کردند.

یانگ جیه چی در سخنرانی آغازین خود درباره موضع چین توضیح داد: امیدواریم این مصاحبه صادقانه و صریح صورت گیرد. چین و ایالات متحده هر دو قدرت جهانی هستند و برای حفظ صلح ، ثبات و توسعه منطقه ای و جهانی مسؤولیت بر عهده دارند.

وی اشاره نمود که چین از ارزشهای مشترک انسان مبنی بر صلح، توسعه، انصاف، عدالت، دمکراسی و آزادی حمایت میکند و هوادار نظام بین المللی با موضوع سازمان ملل متحد و نظم بین المللی بر اساس قوانین بین المللیست، نه نظامی که معدودی از کشورها تدوین نموده باشند. بیشتر کشورهای جهان نمی پذیرند که ارزشهای ایالات متحده ارزشهایی بین المللی و اظهارات ایالات متحده بیانگر افکار عمومی بین المللی و قوانین مدون چند کشور قوانین بین المللی است. دمکراسی آمریکا آمریکایی و دمکراسی چین چینی است.

چین به جهت توسعه صلح آمیز پایبند است و برای صلح و توسعه بین المللی و منطقه ای و اهداف و منشور ملل متحد بی وقفه کوشش میکند. چین مانند ایالات متحده نیست که به راحتی به زور متوسل شده و در جهان آشفتگی و ناآرامی ایجاد کند. مسائل بسیاری در زمینه حقوق بشر و جنبه های دیگر در ایالات متحده وجود دارد. آنچه ایالات متحده باید انجام دهد این است که سیمای خود را تغییر دهد و امور خود را به خوبی انجام دهد نه اینکه وقتی از حل مسائل خودش عاجز است، برای پرت کردن حواس مردم جهان، هزینه اختلافات داخلیش را به جهان حواله کند. آمریکا نباید درباره حقوق بشر و دمکراسی چین غیرمسؤولانه اظهار نظر کند. رهبری حزب کمونیست چین و نظام سیاسی چین از پشتیبانی صادقانه مردم چین برخورداراست. هر گونه کوشش برای تغییر نظام اجتماعی چین پوچ و بی فایده است.

یانگ جیه چی تأکید کرد که هر دو کشور چین و ایالات متحده کشورهای بزرگی هستند و در مبارزه با همه گیری، از سرگیری کار و فراوری و مقابله با تغییرات اقلیمی منافع بسیاری دارند. امید است که ایالات متحده اندیشه بازی مجموع صفر را تغییر دهد، اقدامات نادرستی مانند مدیریت درازدستانه را کنار بگذارد و از مفهوم امنیت ملی برای دخالت در تجارت عادی بین دو کشور سوء استفاده نکند. هر دو کشور چین و ایالات متحده باید روابط خوبی با دیگر کشورهای منطقه آسیا و اقیانوسیه برقرار نمایند و باید دوستان مشترک داشته باشند. این شیوه همزیستی در قرن 21 است. تایوان، هنگ کنگ و شین جیانگ مناطق غیرقابل انکار سرزمین چین هستند. چین قاطعانه با دخالت ایالات متحده در امور داخلی خود مخالف است و در این زمینه به پاسخهای قاطع خود ادامه خواهد داد. ایالات متحده حق ندارد از بالا به چین نگاه کند و چینی ها نیز از این عمل پیروی نمینمایند. برخورد با چین باید بر اساس احترام متقابل انجام گردد. تاریخ ثابت خواهد نمود که اگر کسی می خواهد به گردن چین بپیچد، در نهایت خودش آسیب می بیند.

یانگ جه چی گفت که از زمان شکستن یخ روابط چین و آمریکا، دستاوردهای بسیاری حاصل شده است. این نتیجه کوشش مشترک افراد دارای بصیرت در دو کشور بود و به راحتی حاصل نشده است. در حال حاضر اوضاع بین الملل دستخوش تغییرات بزرگیست. در شرایط جدید، دو کشور باید ارتباطات متقابل را تقویت نمایند، به درستی اختلافات را مدیریت و کنترل نمایند، برای پیشبرد همکاری کوشش و از رویارویی جلوگیری نمایند. چین و ایالات متحده تقابلاتی را تجربه نموده اند و چین زنده مانده است. حقایق ثابت نموده است که تقابل برای ایالات متحده سودمند نیست. رئیس جمهور شی جین پینگ اعلام کرد که چین و ایالات متحده باید به شرایط عدم درگیری، عدم تقابل، احترام متقابل و همکاری برد-برد برسند. رئیس جمهور بایدن نیز گفت که چین و ایالات متحده نباید با یکدیگر درگیر و رویارو شوند. هر دو طرف باید اجماع سران دو کشور را به طور کامل و صحیح اجرا نمایند تا روابط چین و آمریکا بتواند به جهت توسعه سالم و با ثبات برگردد.

پس از سخنان آغازین طرف آمریکا، وانگ یی گفت که در چند سال گذشته، به دلیل سرکوب غیرمعقول حقوق و منافع قانونی چین، روابط چین و آمریکا با مسائل جدی و بی سابقه ای روبرو شده است. این شرایط به منافع دو ملت و ثبات و توسعه جهان آسیب رسانده و نباید ادامه یابد. چین هرگز اتهامات بی اساس آمریکا را نمی پذیرد؛ در عین حال ما از ایالات متحده می خواهیم که اقدامات سلطه جویانه خود را برای دخالت در امور داخلی چین کاملا کنار بگذارد. آمریکا باید این عیبی قدیمیش را اصلاح کند!

وانگ یی اشاره نمود که آمریکا در سخنان آغازینش ادعا کرد که بعضی کشورها معتقدند چین آنها را به کاری وادار نموده است. ایالات متحده باید بفهمد که آیا این اظهارات خود آن کشورهاست یا فرضیات ذهنی ایالات متحده. اگر ایالات متحده به خاطر اینکه بعضی کشورها متحدان آمریکا هستند حرفهای یک جانبه شان را گوش کند و حتی از گفتار و کردار نادرستشان حمایت کند، توسعه عادی روابط بین الملل بعید به نظر می رسد. در نهایت درباره این که چه کسانی دیگران را وادار به کاری مینمایند، مردم جهان قضاوت عادلانه ای دارند و در تاریخ نیز نتیجه عادلانه ای خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 16 فروردین 1400 بروزرسانی: 16 فروردین 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1142

به "عضو ارشد حزب حاکم چین: ایالات متحده حق ندارد از بالا به چین نگاه کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عضو ارشد حزب حاکم چین: ایالات متحده حق ندارد از بالا به چین نگاه کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید