سایه سنگین تولیدات زیرپله ای بر صنایع غذایی ایران

به گزارش مجله میهن 128، زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی گفت: نمی توان محصولات صنایع غذایی ایران را مشمول مالیات کرد؛ در حالی که بر محصولات غذایی فراوری شده در اصناف و فراوریات زیرپله ای، نظارتی صورت نمی گیرد.

سایه سنگین تولیدات زیرپله ای بر صنایع غذایی ایران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران به نقل از کانون انجمن های صنایع غذایی ایران، کاوه زرگران با اشاره به مشارکت بالای صنایع غذایی ایران در برنامه کاهش مصرف نمک، شکر و چربی در محصولات صنایع غذایی، کاهش مصرف آن ها توسط مردم را مستلزم تمرکز بر فرهنگ سازی و آشنایی اقشار مختلف با مخاطرات مصرف بالای مواد غذایی پر نمک، چرب و با قند بالا دانست.

رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی ایران، با اشاره به گزارش سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد از گسترش گرسنگی در دنیا، خاطرنشان کرد: فائو روند گرسنگی در دنیا را صعودی اعلام نموده؛ به طوری که تعداد افراد گرسنه دنیا از 811 میلیون نفر در سال 2017 به 820 میلیون نفر در سال 2018 میلادی افزایش یافته است که این امر، نشان دهنده لزوم بازنگری در رویکرد مبارزه با فقر غذایی و گرسنگی در دنیا است.

زرگران با اشاره به اینکه آمار رو به افزایش گرسنگی اغلب در کشور های با درآمد متوسط و کشور هایی که رشد مالی در آن ها متوقف شده است گزارش شده، خاطرنشان کرد: نابرابری درآمدی در اغلب کشور هایی که با مشکل گسترش فقر و گرسنگی دست به گریبان هستند، در حال افزایش است؛ به طوریکه روبرو با شرایط رکود مالی را برای فقرا سخت تر از گذشته نموده است.

وی در ادامه با اشاره به آمار 670 میلیون نفری سازمان خوار و بار و کشاورزی ملل متحد از تعداد افراد بالغ چاق در دنیا توضیح داد: ترکیبی از رژیم های غذایی ناسالم و بی تحرکی نرخ ابتلا به چاقی در دنیا را نه تنها در کشور های توسعه یافته، بلکه در کشور های کم درآمد نیز افزایش داده است؛ به طوری که چاقی و گرسنگی توامان در این کشور ها به چشم می خورد.

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه شهرنشینی تاثیرات قابل توجهی بر عادات غذایی مردم دنیا داشته است، توضیح داد: مردم امروز زمان کمتری را برای آماده کردن غذا در خانه صرف می نمایند و از رژیم های غذایی عمدتا فیبردار و گیاهی به سمت رژیم های سرشار از شکر، چربی، نمک، گوشت و سایر محصولات حیوانی روی آورده اند.

وی رژیم های غذایی ناسالم را مهمترین عامل ریسک ابتلا به بیماری های غیرواگیردار، چون بیماری های قلبی و عروقی خاطرنشان کرد و گفت: در کشور های مختلف برنامه های متعددی برای کنترل عوامل ریسک ابتلا به بیماری های غیرواگیردار به اجرا گذاشته شده است و در کشور ما نیز به پیروی از سازمان دنیای بهداشت برنامه کاهش میزان نمک، چربی و شکر در فرآورده های غذایی اجرا شده است.

زرگران با تاکید بر مشارکت بالای صنایع غذایی ایران با برنامه کاهش میزان نمک، شکر و چربی در فرآورده های غذایی، کاهش اسید چرب ترانس مارگارین سفره از 10 به 2 درصد، کاهش میزان نمک در رب گوجه فرنگی از 2 به 1.5 درصد و کاهش 10 درصدی قند نوشابه های گازدار را از نمونه های اجرای این برنامه در صنایع غذایی ایران برشمرد.

وی همچنین با بیان اینکه صنایع غذایی ایران در ارتباط با استفاده از برچسب نشانگر های رنگی تغذیه ای در محصولات فراوریی بیشترین همراهی را با سیاستگذاران بخش سلامت کشور داشته است، استفاده از ریزمغذی ها، چون ویتامین های آ؛ و دی، روی، آهن و اسید فولینک در محصولات صنایع غذایی را از اقدامات صنایع غذایی ایران در راستای ارتقای سطح سلامت جامعه خاطرنشان کرد.

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با بیان اینکه صنعت غذای ایران علاوه بر اجرای دستورالعمل ها، فراتر از آیین نامه های نظارتی عمل نموده است، اظهار کرد: فراوریات صنعت غذای ایران امروز مایه افتخار هستند و به کشور های مختلف دنیا صادر می شوند.

زرگران کاهش مصرف قند، نمک و چربی در کشور را نیازمند تمرکز بر فرهنگ سازی و آشنایی مردم با مخاطرات مصرف بالای آن ها دانست و تاکید نمود: با وجود اجرای سیاست کاهش میزان نمک، شکر و چربی در محصولات صنایع غذایی ایران همچنان شاهد مصرف بالای این محصولات در سفره های ایرانی هستیم، در حالی که در کشور هایی که در اجرای طرح کاهش مصرف نمک، چربی و شکر پیروز عمل نموده اند این طرح به صورت بلندمدت اجرا میشود و از دوران مدرسه به نحوی آموزش داده میشود که نیازی به نمکدان در سفره نیست.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بیش از 13900 واحد صنایع غذایی از سازمان غذا و داروی ایران مجوز دریافت نموده اند و بیشترین نظارت بر آن ها وجود دارد، عملکرد این واحد ها را باعث افتخار و سربلندی توصیف و تاکید نمود: مخاطرات غذایی کشور ما متفاوت از کشور های پیشرفت است، با وجود افزایش چشمگیر فراوری محصولات کشاورزی در کشور باید تمرکز بیشتری بر ارتقای کیفیت محصولات کشاورزی صورت گیرد، چراکه عمده پایش ها بر محصولات فراوریی صنعت غذا متمرکز شده است در حالی که فراوری غذا از مزرعه تا سفره مراحل متعددی را طی می نماید.

زرگران تاکید نمود: نمی توانیم محصولات صنایع غذایی ایران را مشمول مالیات کنیم در حالی که بر محصولات غذایی فراوری شده در اصناف و فراوریات زیرپله ای نظارتی صورت نمی گیرد که در نهایت سبب سوق پیدا کردن مصرف نمایندگان به سمت محصولات این واحد ها خواهد شد.

دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با اشاره بر اینکه صنایع غذایی ایران امروز با مسائل بسیاری دست به گریبان است بر لزوم گسترش نظارت بر تمامی حلقه های زنجیره غذا تاکید نمود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 300 واحد صنایع غذایی ایران طرح نشانگر های رنگی تغذیه ای را به صورت داوطلبانه اجرا کردند، گفت: صنایع غذایی ایران از آیین نامه هایی که باعث ارتقای سلامت جامعه شوند استقبال می نماید، اعتقاد داریم محصولات غذایی را ابتدا خانواده خود ما مصرف می نماید پس باید بیشترین نظارت ها روی آن صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 3 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 195

به "سایه سنگین تولیدات زیرپله ای بر صنایع غذایی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سایه سنگین تولیدات زیرپله ای بر صنایع غذایی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید