حقایق جالب و باور نکردنی جهان که از شنیدن آن ها متعجب می شوید!

به گزارش مجله میهن 128، در گزارش زیر از انسان ها گرفته تا کار های جالب و غریزی حیوانات و همچنین تمام این کره خاکی، دانستنی های مفید و جالبی را مرور می کنیم.

حقایق جالب و باور نکردنی جهان که از شنیدن آن ها متعجب می شوید!

به گزارش، در این بخش حقایق جالب و باورنکردنی از جهانی اطرافمان را جمع آوری کرده ایم کـه ممکن اسـت از شنیدن آن ها متعجب شوید. مـا در جهان هستی بـه اندازه یک سر سوزن هم نیستیم، اما همین وجود ناچیز گستردگی هایی دارد کـه مـا خیلی از آن ها را هنوز کشف نکرده ایم. از انسان ها گرفته تا کار های جالب و غریزی حیوانات و همچنین تمام این کره خاکی، دانستنی های مفید و جالبی را در ادامه مرور می کنیم.

کروکودیل ها بسیار باهوش تر ازآن هستند کـه تصور می کنید؛ ان ها برای این کـه بتوانند بـه عمق آب بفرایند، سنگ قورت میدهند.

بوتان، یکی از عجیب ترین کشور هـای جهانست بـه گونه ای کـه هنوز کسی نمیداند جمعیت واقعی آن چـه میزان اسـت. آخرین سرشماری صورت پذیرفته در بوتان بـه سال 1975 میلادی باز میشود.

خرس های قطبی بزرگسال فقط پوست و چربی شکار خودرا میخوردند و گوشت آنرا برای توله های خود یا دیگر حیوانات گرسنه می گذارند.

بعضی از اسکیمو های بـه منظور پیشگیری از یخ زدن مواد غذایی خود، ان ها را درون یخچال قرار میدهند، زیرا دمای مکانی کـه در آن ساکن هستند بسیار سردتر از فضای داخلی یخچال اسـت.

در مجموع اقیانوس های جهان، حدود 200 مرتبه طلای بیشتر از آن چـه انسان تا کنون کشف کرده وجوددارد.

ویلیام شکسپیر نام خودرا در چندین حالت مختلف بیان میکرد.

مربی های شیر برای آموزش وی از چهارپایه یا جایگاه استفاده می نمایند، زیرا پادشاه جنگل در آن واحد فقط می تواند روی یک سوژه تمرکز کند و با دیدن چهارپایه گیج می شود.

پیش از اختراع پاک کن، بشر برای پاک کردن جوهر و مداد از پودر سوخاری و نان بیات شده استفاده می کرد.

مغز در خواب بیشتر از زمانی کـه تلویزیون تماشا میکنید، فعال اسـت.

سوسک هرکول فقط 100 گرم وزن دارد، اما قادر اسـت اشیا را تا حداکثر 8 کیلو گرم بلند کند. بهمین خاطر، لقب قوی ترین موجود زنده جهان لقب گرفته اسـت.

یک افسانه ژاپنی وجوددارد کـه میگوید اگر چتر را برای مدت طولانی دریک محل رها کنید، بـه یک غول یک چشم و یک پا موسوم بـه Kasa - obake تبدیل میشود.

اولین رستوران سلف سرویس جهان در نیویورک راه اندازی شده بودو فقط آقایان حق ورود داشتند. آن ها باید ایستاده غذای خودرا میل میکردند.

قرص های ضدبارداری برای گوریل ها هم کاربرد دارند.

مرغ مگس توانائی راه رفتن ندارد.

در کشور فرانسه، فروش عروسک هایی کـه صورت های انسانی نداشته باشند ممنوع اسـت.

مجموع ارقام ضلع های رو بـه روی تاس ها، 7 میشود.

کانادا یک واژه سرخپوستی بـه مفهوم - روستای بزرگ - اسـت.

نپال تنها کشور جهانست کـه پرچم آن مربع یا مستطیلی نیست.

وقتی کسی یک لیوان نوشیدنی گرم در دست میگیرد، محیط اطراف گرم تر بنظر می رسد.

shoefiti یا گرافیتی کفش بـه پدیده ای گفته میشود کـه کفش ها با بند های گره خورده از سیم های تلفن یا برق آویخته می شوند. برای این واژه چند دلیل متفاوت مطرح شده:

دانش آموزان پس از انتها تحصیلات بـه منظور نمایش خوشحالی خود اینکار را انجام میدهند. ورزشکاران در واکنش بـه برد یا باخت خود در مسابقه این حرکت را اجرا مینمایند. این یک نشانه برای نمایش محلی اسـت کـه در آن جا مواد مخدر بـه فروش میرسد. رنگ کفش هم نشان دهنده نوع مخدر اسـت. اینکار توسط گروه های خلاف کار اجرا میشود تا قلمرو خودرا تعیین نمایند.

با مطالعه تاریخ پی می بریم، بعضی از چهره های سرشناس جهان، بیشتر شهرتشان را مدیون جنبه های منفی خود هستند تا جنبه های مثبت. احتمالاً با آگاهی از سرگذشت این افراد، دیگر از عادی بودن خود چندان ناراضی نخواهید بود.

در اوایل دهه 1930 میلادی، یک باکتری شناس بنام کارل تانزلر، بـه یک بیمار مسلول آمریکایی-کوبایی بنام اِلنا میلاگرو دی هویوس مشهور بـه هلن دل باخت. دو سال پس از آشنایی، هویوس بر اثر بیماری خود درگذشت، اما تانزلر تصمیم بـه نگه داری از پیکر گرفت و هفت سال تمام درکنار او زندگی کرد. برای پیشگیری از فروپاشی پیکر، تانزلر با یاری سیم و میله های جالباسی استخوان ها رابه هم پیوند داد.

در مرحله بعد، برای حفظ ظاهر چشم ها، آن ها را از کاسه در آورد و از چشم های مصنوعی بـه جایشان استفاده کرد. برای پوست نیز او تدبیری عجیب اندیشید. ابتدا پارچه ابریشمی رابه ترکیب موم و گچ آغشته ساخت و سپس آن رابا پوست در حال اضمحلال زن جای گزین کرد. اما این تمام ماجرا نبود. تانزلر درون بدن هلن رابا تکه های پارچه انباشته ساخت تا شَمای ظاهری بدنش حفظ شود.

دست آخر، مو های هلن را نیز تراشید و از آن ها یک کلاه گیس درست کرد؛ سپس کلاه گیس را بر سر زن بیچاره گذاشت تا هم شکل و حالت مو ها حفظ شود و هم تار های مو دچار ریزش نشوند. درسال 1940، بالاخره نقشه مخوف تانزلر برای زندگی با یک پیکر لو رفت و او توسط مجریان قانون دستگیر شد. بـه رغم این کـه او برای حضور در جلسه محاکمه از سلامت عقلانی کامل برخوردار بود، مشمول قانون مرور زمان شد و چند وقت بعد آزاد شد.

در فوریه سال 2000، جان پریک بدلیل مسائل زناشویی بـه دادگاه مراجعه نمود و از همسر خود کاترین نایت شکایت کرد. دادگاه پس از آنالیز شکایت، خانم نایت را محکوم نمود و حق رابه شوهر او داد. نایت کـه از این پیشامد بسیار خشمگین بود، در مراجعت بـه خانه، همسر خودرا با 37 ضربه چاقو بـه قتل رساند.

اما قتل هم زن یاغی را آرام نکرد. او متعاقباً شوهر خودرا پوست کَند، سر و بخش هایی ازبدن وی را درون یک دیگ ریخت و آن ها رابه همراه مقداری سبزیجات پخت. سپس در کمال خونسردی، غذای آماده شده را در بشقاب ریخت و آغاز بـه خوردن آن نمود!

دیوید هان جوانی بـه شدت شیفته علم بـه خصوص شیمی بود. او برای انجام تحقیق بر روی فواید انرژی هسته ای، پیروز بـه کسب عنوان افتخار از انجمن پیشاهنگان ایالات امریکا شد. اما این افتخارآفرینی هرگز برای هان قانع کردن نماینده نبود. او بـه افق هایی فراتر می اندیشید. بالاخره، هان تصمیم بـه انجام یک کار بزرگ و عجیب گرفت: ساخت رآکتور هسته ای در حیاط خانه.

او مواد رادیو اکتیو مورد احتیاج را از لوازم عادی منزل استخراج نمود و آن ها را برای پیش بردن هدف خود بکار گرفت. رآکتور هان هیچ گاه بـه مرحله تکمیل نهایی نرسید، اما از آنجایی کـه دستگاه مذکور تشعشعاتی 1000 بار فراتر از تشعشعات یک رآکتور عادی ساطع می کرد، سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات امریکا، اف بی آی و کمیسیون کنترل هسته ای هم زمان وارد عمل شدند تا جلوی یک فاجعه بزرگ را بگیرند.

در نهایت، هان بخاطر اقدامات و فشار های نهاد های مذکور از تکمیل پروژه خود بازماند. جوان آمریکایی کـه از رسیدن بـه هدف والای خود بازمانده بود، رفته رفته دچار افسردگی شد و انتها در سن 39 سالگی بخاطر مسمومیت ناشی از الکل درگذشت.

مهران کریمی ناصری یک پناهنده ایرانی بود کـه بین سال های 1988 تا 2006، دریک فرودگاه در کشور فرانسه زندگی می کرد. مهران درسال 1977 از ایران تبعید شد و سپس، مدتی بعنوان پناهنده در بلژیک مقیم گشت. چند صباح بعد، مهران تصمیم گرفت از جهت فرانسه راهی لندن شود، اما در میان راه، گذرنامه و مدارک خودرا گم کرد. هواپیمای او در لندن بـه زمین نشست، ولی بلافاصله، پس از آگاهی مسئولین از فقدان مدارک، وی بـه فرانسه دیپورت شد.

از آنجایی کـه مهران هیچ وطنی برای مراجعه نداشت و از مدارک لازم برای سفر یا خروج از فرودگاه نیز برخوردار نبود، وادار شد در ترمینالِ 1 فرودگاه شارل دو گل مقیم شود. مهران 18 سال تمام در فرودگاه زندگی کرد تا این کـه بالاخره بخاطر ابتلا بـه بیماری، اجازه خروج وی از فرودگاه و انتقال بـه بیمارستان صادر شد.

هوبرت در کشور آلمان به دنیا آمد، ولی بخش عمده ای از زندگی خودرا در فیلادلفیای کشور آمریکا گذراند. شهرت او بخاطر نام خانوادگی حیرت انگیز و طولانی اش بود. نام واقعی این مرد از 22 اسم و 666 حرف تشکیل می شد. بـه گفته هوبرت، این نام خانوادگی عجیب وغریب، در قرن نوزدهم، توسط پدر جد او انتخاب شده بود. در آن هنگام، آلمانی های یهودی وادار بـه انتخاب نام دوم برای خود بودند.

پدر جد هوبرت نیز کـه یهودی بود نامی شگفت انگیز و تاریخی را برای خود برگزید. در این جا قصد داریم نام کامل آقای هوبرت رابه شـما معرفی کنیم. امیدواریم تصور نکنید دست مـا اشتباهی بر روی کیبورد رفته اسـت و چرت و پرت تایپ کرده ایم. نام کامل عبارت بوده اسـت از:

Adolph Blaine Charles David Earl Frederick Gerald Hubert Irvin John Kenneth Lloyd Martin Nero Oliver Paul Quincy Randolph Sherman Thomas Uncas Victor William Xerxes Yancy Zeus Wolfe­schlegel­stein­hausen­berger­dorff­welche­vor­altern­waren­gewissen­haft­schafers­wessen­schafe­waren­wohl­gepflege­und­sorg­faltig­keit­be­schutzen­vor­an­greifen­durch­ihr­raub­gierig­feinde­welche­vor­altern­zwolf­hundert­tausend­jah­res­voran­die­er­scheinen­von­der­erste­erde­mensch­der­raum­schiff­genacht­mit­tung­stein­und­sieben­iridium­elek­trisch­motors­ge­brauch­licht­als­sein­ur­sprung­von­kraft­ge­start­sein­lange­fahrt­hin­zwischen­stern­artig­raum­auf­der­suchen­nach­bar­schaft­der­stern­welche­ge­habt­be­wohn­bar­planeten­kreise­drehen­sich­und­wo­hin­der­neue­rasse­von­ver­stand­ig­mensch­lich­keit­konnte­fort­pflanzen­und­sicher­freuen­an­lebens­lang­lich­freude­und­ru­he­mit­nicht­ein­furcht­vor­an­greifen­vor­anderer­intelligent­ge­schopfs­von­hin­zwischen­stern­art­ig­raum, Senior

اولین زنی کـه در تاریخ ایالات متحده بعنوان شهردار انتخاب شد، زنی بنام سوزانا اِم. سالتِر بود. درسال 1887، در شهر کوچک آرگونیا واقع در ایالت کانزاس، بعضی از مردان تصمیم گرفتند بـه صورت شوخی نام خانم سالتر را در لیست کاندیدا های انتخاب شهردار جای دهند.

آن ها قصد داشتند با این اقدام بـه همگان ثابت نمایند زنان برای حضور در عرصه سیاست هیچ اقبال و شایستگی ندارند و بهتر اسـت هرگز بـه این حوزه وارد نشوند؛ اما اوضاع، بر خلاف میل آنها، جور دیگر پیش رفت. خانم سالتر پس از آگاهی از اقدام شوخی آمیز مردان، ابتدا حیرت زده شد، اما کمی بعد پذیرفت بـه یک شرط وارد رقابت انتخاباتی شود:

درصورت پیروزی در انتخابات، اختیارات شهردار و دفتر اقامتش، تمام و کمال بـه او واگذار شود. جالب اسـت کـه شرط پذیرفته شد، انتخابات برگزار گشت، ودر نهایت، نام خانم سالتر بعنوان پیروزِ رقابت از صندوق خارج شد. بدین ترتیب، اولین شهردار زن در کشور آمریکا، شوخی شوخی منصوب شد.

ولادیمیر کوماروف خلبانی اهل شوروی بود کـه برای اولین سفر فضایی بشر و راهنمایی سایوز 1 برگزیده شد. در حین طراحی و ساخت سایوز 1، کوماروف و بعضی دیگر از مهندسان، نقدهای جدی بـه فرایند اجرای پروژه و مسائل ایمنی آن وارد نمودند، اما از آنجایی کـه حکومت شوروی قصد داشت تحت هر شرایط، در سال روز تولد لنین، اولین فضاپیمای حامل انسان رابه فضا اعزام کند، نقدها مذکور نادیده گرفته شد.

در پی مخالفت های کوماروف، سازمان هوافضای شوروی، یوری گاگارین را بعنوان جای گزین احتمالی برای راهنمایی سایوز 1 برگزید تا درصورت انصراف خلبان اصلی مشکل خاصی پیش نیاید. کوماروف بـه رغم آگاهی از ایرادات فنی، از آنجایی کـه هیچ تمایل نداشت جانِ دوست صمیمی اش گاگارین بـه خطر افتد، خود عهده دار مأموریت پرواز شد.

در نهایت، سایوز 1 از زمین بلند شد و بـه فضا رفت، ولی پس از ورود بـه جو زمین، دچار نقص فنی شد و منهدم گشت. جالب اسـت بدانید، کوماروف در وصیت نامه خود خواسته بود، مراسم تشییع جنازه اش با تابوت در باز انجام شود تا سردمداران شوروی با چشمان خود حاصل اقدام نسنجیده شان را ببینند.

جون و جنیفر گیبونز دوقلو هایی اهل کشور باربادوس بودند کـه در سن کودکی بـه ولز مهاجرت کرده بودند. از آنجایی کـه این دو کودک، تنها افراد سیاه پوست در مدرسه بودند، دانش آموزان دیگر آن ها را مورد رنجش و اذیت قرار می دادند. تداوم این وضع، دوقلو ها را درگیر یک بیماری روحی-عاطفی حاد کرد. رفته رفته، جون و جنیفر از افراد جامعه بُریدند و دیگر با کسی حرف نزدند.

آن ها برای خود یک زبان مـن در آوردی ساختند کـه فقط خودشان ازآن سر در می آوردند. با حادتر شدن مسائل روانی، دوقلو ها بـه بزهکاری گرایش پیدا کردند و دست آخر، بـه یک تیمارستان کـه از تدابیر شدید امنیتی بهره می برد، منتقل شدند. در تیمارستان، دو دختر باهم تفاهم کردند، درصورت مرگ یکی از آنها، دیگری میتواند صحبت کردن با سایرین را از سر بگیرد و زندگی عادی پیشه کند.

انتها، جنیفر درسال 1993، در سن 29 سالگی درگذشت. جون مدتی پس از مرگ خواهر خود بـه زبان آمد و گفت: بالاخره آزاد شدم. جنیفر جان خودرا فدای زندگی مـن کرد. ناگفته نماند کـه جون پس از مرگ خواهرش یک زندگی آرام در پیش گرفت و مابقی عمر خودرا درکنار والدین، دربخش غربی ولز سپری کرد.

درسال 2001، چارلز اینگرام، در جریان مسابقه مشهور چـه کسی میـخواهد میلونر شود؟، با یاری های غیرقانونی همسرش دایانا و یکی از شرکت نمایندگان مسابقه بنام تِکوِن ویتاک، برنده یک میلیون پوند شد معادل 1/29 میلیون دلار. اما شیوه تقلب رسانی چـه بود؟ سرفه.

هنگام مطرح شدن سوال، اینگرام گزینه ها رابا صدای بلند میخواند؛ هنگامیکه بـه گزینه صحیح می رسید، ویتاک با سرفه خود علامت می داد پاسخ همین اسـت. در نهایت، پس از لو رفتن ماجرا، هم خانم و آقای اینگرام و هم آقای ویتاک بـه مجازات زندان محکوم شدند. بـه علاوه، خانواده اینگرام ملزم بـه پرداخت 115 هزار پوند جریمه معادل 149 هزار دلار و هزینه های مربوط بـه رسیدگی حقوقی شد.

منبع: پارس ناز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 440

به "حقایق جالب و باور نکردنی جهان که از شنیدن آن ها متعجب می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب و باور نکردنی جهان که از شنیدن آن ها متعجب می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید