جزئیات طرح تشکیل 2 وزارتخانه جدید در مجلس

به گزارش مجله میهن 128، عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی جزئیات طرح تشکیل وزارتخانه های انرژی، آب و محیط زیست را تشریح کرد.

جزئیات طرح تشکیل 2 وزارتخانه جدید در مجلس

هادی بیگی نژاد عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در تبادل نظر با تسنیم، در تشریح جزئیات طرح تشکیل وزارتخانه های انرژی، آب و محیط زیست گفت: این طرح از سوی جمعی از نمایندگان تدوین و اخیراً نیز در جلسه علنی اعلام وصول شد.

وی در تشریح طرح تشکیل وزارتخانه های انرژی، آب و محیط زیست اضافه نمود: طبق این طرح دو بخش آب و برق در وزارت نیرو جدا می شوند، در واقع حوزه آب زیرنظر وزارتخانه آب و محیط زیست قرار گرفته و حوزه برق آن نیز زیرنظر وزارت انرژی خواهد رفت.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس، به همین دلیل ادامه داد: تاسیس وزارت انرژی می تواند به شفافیت و انسجام حوزه نفت یاری کند که با الحاق بخش برق و انرژی های غیرفسیلی از جمله انرژی های بادی و خورشیدی به وزارت جدید، مجموعه متمرکزی در حوزه انرژی ایجاد گردد.

بیگی نژاد توضیح داد: بنابراین با توجه به اینکه این طرح چند وزارتخانه را در بر می گیرد برای آنالیز آن احتیاج به تشکیل کمیسیون مشترک است که این کار به زودی توسط هیات رئیسه انجام و رسیدگی به طرح شروع می گردد.

نماینده مردم ملایر در مجلس با بیان اینکه طرح تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب و محیط زیست با توجه به اهمیت مقوله انرژی و آب در اقتصاد ایران و عدم مدیریت متمرکز در این دو حوزه، تدوین شده است، اضافه نمود: کشور با مسائل جدی در حوزه انرژی رو به رو است که مهمترین این مسائل اسراف بسیار بالا در مصرف انرژی است که این مصرف بالا برای اقتصاد ملی هزینه های بسیار سنگینی را به دنبال داشته و از طرفی موجب شده مبالغ بسیار زیادی در قالب یارانه پنهان و آشکار برای حوزه انرژی پرداخت کنیم که ضروری است به این مسئله رسیدگی و آن را مدیریت کرد.

به گزارش تسنیم، انتخاب 7 تن از اعضای کمیسیون انرژی برای عضویت در کمیسیون مشترک آنالیز طرح تشکیل وزارتخانه های انرژی و آب و محیط زیست در دستور کار جلسات هفته گذشته قرار داشت که با توجه به عدم برگزاری جلسات کمیسیون های تخصصی به دلیل شیوع ویروس کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، انتخاب اعضا برای عضویت در این کمسیون مشترک به جلسات بعدی موکول شد البته کمیسیون های دیگری از جمله کشاورزی، آب و منابع طبیعی و برنامه بودجه و هر کمیسیون دیگری که در حوزه این طرح باشد باید اعضای خود را برای عضویت در کمیسیون مشترک انتخاب و اعلام کند.

منبع: فرارو
انتشار: 27 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 27 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1217

به "جزئیات طرح تشکیل 2 وزارتخانه جدید در مجلس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح تشکیل 2 وزارتخانه جدید در مجلس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید