تقابل فتنه غربی ـ عبری ـ سعودی با اقیانوس مواج اربعین

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران، گروه بین الملل- محمد قادری: ناآرامی های چند روز اخیر عراق دارای تفاوتهای معنی داری نسبت به رخدادهای گذشته است. در حالی که هیچ یک از گروههای سیاسی این کشور نقشی در شکل گیری و مدیریت تظاهرات نداشتند، شبکه های اجتماعی به صورت سازمان یافته این اعتراضات را سازماندهی و اداره نموده اند.

تقابل فتنه غربی ـ عبری ـ سعودی با اقیانوس مواج اربعین

نمونه های مشابه از این نوع اقدامات در کشور ما و بعضی کشورهای دیگر نیز بروز و ظهور یافته که پشت صحنه آن عمدتا سرویس های بیگانه بوده اند. وجود مسائل مالی و معیشتی همراه با بحران اشتغال و فساد اداری در عراق همگی می توانند انگیزه های قدرتمندی برای اعتراضات اجتماعی و حضور مردم به ویژه جوانان در تظاهرات خیابانی باشد، اما در خصوص اخیر، جمیع شواهد بیانگر آن است که موضوع چیزی فراتر از این مسئله است.

فقدان رهبری و رفتار توده ای و بی هدف معترضین، نقش و کارکرد مناسبی برای سرویسهای بیگانه به منظور خط دهی پنهان در شبکه های اجتماعی را فراهم نموده است.

کشور عراق با وجود دارا بودن مسائل مالی، اجتماعی، امنیتی و ساختاری که ناشی از سالها دخالت عناصر خارجی و جنگ افروزی نیابتی آنها است، دارای سه حوزه قدرت ساز قابل توجه شامل نهاد مرجعیت، جامعه جوان مذهبی و عمق استراتژیک در ورای مرزهای شرقی است.

بدون شک بزرگترین تهدید امنیتی عراق طی سالهای اخیر، تروریسم تکفیری و مشخصا داعش بود که موجودیت، هویت و حاکمیت ملی در این کشور را تا آستانه نابودی کامل پیش برد.

از سویی؛ به اذعان دوست و دشمن، مهمترین عامل غلبه بر این تهدید امنیتی بی سابقه، بهره گیری از منابع قدرت ساز یعنی نهاد مرجعیت، جامعه جوان مذهبی و حمایت همه جانبه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

حال اما؛ با سپری شدن سه روز از این ناآرامی ها و ارزیابی کنشهای سیاسی و رسانه ای کشورهای مختلف، نقش و کارکرد آمریکا، انگلیس و عربستان سعودی و رسانه ها و گروههای وابسته به آنها برای تغییر جهت پیکان اعتراضات به سمت موضوعات سه گانه ای که حوزه قدرت ساز در جامعه عراق به حساب می آیند، کاملا هویدا شده است.

مقطع زمانی رخداد و جغرافیای محل تظاهرات نیز شکل گیری این وقایع را برای ضربه زدن به پایه های قدرت عراق تایید می نماید.

راهپیمایی عظیم اربعین طی سالهای اخیر به مرکز تلاقی مولفه های قدرت ساز در جامعه عراق تبدیل شده و به صورت کم سابقه ای موجب خلق ظرفیتهای سیاسی، مذهبی و مالی موثر برای مردم عراق شده است.

هم زمانی این ناآرامی ها با ایام راهپیمایی اربعین و به ویژه گسترش اعتراضات به سمت شهر نجف نمی تواند موضوعی تصادفی و غیر برنامه ریزی شده باشد و از قصد برنامه ریزان برای تحت الشعاع قرار دادن رخداد عظیم و دنیا شمول اربعین خبر می دهد.

علاوه بر این؛ مواضع و اقدامات دولت عادل عبدالمهدی در حمایت از جریان مقاومت و برقراری ارتباط با چین، با وجود مخالفت آمریکا و کوشش سیاسی و دیپلماتیک برای نزدیک نمودن کشورهای مهم منطقه به یکدیگر که به نوعی بازیابی نقش مشخص کننده عراق در دنیا عرب و دنیای اسلام است، زنگ خطر جدی برای قدرتهای فرامنطقه ای را به صدا در آورده است.

ایجاد انحراف در جهت اعتراضات و تغییر مطالبات از حوزه های مالی به سمت مسایل سیاسی، درگیر شدن با نیروهای امنیتی و تخریب اماکن، نشان دهنده قصد برنامه ریزان اصلی برای ایجاد بحران امنیتی و سیاسی در عراق است.

مردم فهیم عراق که به تازگی و با یاری و مساعدت موثر دوستان خیرخواه خود پیروز به دفع فتنه غربی ـ عبری ـ عربی داعش شده اند، به خوبی، ارزش راهبردی امنیت موجود در کشور خود را درک نموده و بر اساس تجربیات عینی، دوست و دشمن را می شناسند.

فارغ از فضاسازی های رسانه ای، شواهد میدانی موید این واقعیت است که اقیانوس مواج اربعین، پر شورتر از سالهای گذشته در عراق، ایران، لبنان، پاکستان، افغانستان و اقصی نقاط عالم به خروش آمده و به سوی قبله گاه آزادگان عالم در حال حرکت است.

روزهای آینده، عرصه مودت، برادری و تجدید پیمان عاشقان امام حسین(ع) به میزبانی مردم فهیم، نجیب و مومن عراق است و به کوری چشم بدخواهان، دنیا بار دیگر معجزه اربعین حسینی و پیوند ناگسستنی فرزندان عاشورا در عراق را ان شاءالله به نظاره خواهد نشست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 91

به "تقابل فتنه غربی ـ عبری ـ سعودی با اقیانوس مواج اربعین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تقابل فتنه غربی ـ عبری ـ سعودی با اقیانوس مواج اربعین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید