شروع خرید حمایتی گوجه فرنگی از امروز

به گزارش مجله میهن 128، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران خاطرنشان کرد از امروز خرید حمایتی محصول گوجه فرنگی به وسیله این سازمان در سطح کشور با قیمت یک هزار و 150 تومان برای هر کیلوگرم از این محصول شروع می گردد.

شروع خرید حمایتی گوجه فرنگی از امروز

به گزارش چهارشنبه سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران (پات)، حسین شیرزاد با اشاره به مصوبه خرید کارگروه تصمیمات کمیته محصولات کشاورزی در مورد خرید گوجه فرنگی حمایتی گفت: طبق تصمیم گیری چهل و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار در تاریخ 20 مرداد، قرار شد سازمان تعاون روستایی کشور نسبت به اطلاع رسانی گسترده در مورد خرید مازاد گوجه فرنگی تولید شده به وسیله رسانه های عمومی اقدام تا از ظرفیت موجود از سوی تولید و مصرف نمایندگان برای تنظیم بازار گوجه فرنگی استفاده بهینه صورت پذیرد.

وی اظهارداشت: با توجه به کاهش قیمت گوجه فرنگی و به منظور جلوگیری از ضرر و زیان کشاورزان و از بین رفتن انگیزه تولید این محصول، سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از دولت نسبت به خرید حمایتی گوجه فرنگی در قالب ساز و کار تعریف شده و با رعایت سقف قیمت 1150 تومان به ازای هر کیلوگرم تحویل درب مراکز خرید نمایند.

وی به عقد قرارداد با کارخانجات رب سازی نسبت به فروش گوجه فرنگی خریداری و اخذ رب فرآوری شده اشاره نمود و گفت : براساس مصوبه ستاد ملی تنظیم بازار، سازمان برنامه و بودجه کشور، مکلف به تامین و اختصاص منابع مورد احتیاج برای اجرای این طرح به وسیله بانکهای عامل هستند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از ادامه دار بودن عملیات خرید حمایتی با قیمت مصوب تا زمان تعدیل قیمت به تشخیص وزارت جهاد کشاورزی اشاره نمود و افزود: سازمان حمایت مصرف نمایندگان و تولیدنمایندگان مکلف به محاسبه هزینه های تبعی و اجرایی طرح برای تامین هزینه های مذکور به وسیله سازمان برنامه و بودجه کشور است.

وی با بیان این که مقدار برداشت گوجه فرنگی از هر هکتار 49 تن است افزود: درحال حاضر بیش از 4.2 میلیون تن گوجه فرنگی در سطح 85 هزار هکتار از 27 استان کشور تولید می گردد.

شیرزاد با تاکید براین که شروع خرید گوجه فرنگی در هشت استان خراسان رضوی، فارس، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، گلستان، زنجان و اصفهان ابلاغ شده است گفت: مصرف سرانه گوجه فرنگی به صورت تازه خوری و رب گوجه فرنگی تا 30 کیلوگرم در سال برای هر ایرانی محاسبه شده است.

وی به اوج دوره برداشت محصول از نیمه مرداد تا انتها شهریور ماه اشاره نمود و گفت : طبق محاسبات سازمان مرکزی تعاون روستایی، قیمت تمام شده گوجه فرنگی (روی بوته یا برداشت نشده) در استانهای شمالی به علت دسترسی به منابع آبی، 500 تا 570 تومان و در استانهای مرکزی و جنوبی با توجه به کمبود آب، 640 تا 680 تومان است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران، با اشاره به این که در حال حاضر نزدیک به یک میلیون تن مازاد تولید گوجه معادل 17 هزار هکتار وجود دارد اظهارداشت: مبلغ یک هزارو 150 تومان برای خرید هر کیلوگرم گوجه فرنگی و تحویل درب کارخانه های تولید با درنظر گرفتن هزینه های کاشت، برداشت، سبد، حمل و نقل، توزیع و سود منصفانه 15 درصد برای کشاورزان است.

منبع :صاحب خبر

منبع: اُکالا
انتشار: 28 دی 1400 بروزرسانی: 28 دی 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1534

به "شروع خرید حمایتی گوجه فرنگی از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع خرید حمایتی گوجه فرنگی از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید