نگهداری پتوس؛ ملکه محبوب آپارتمان نشین ها

به گزارش مجله میهن 128، پتوس یا پوتوس یک گیاه رونده محبوب آپارتمان نشین هاست که برگ های زیبا، براق و سبزی دارد. نگهداری از گیاه پوتوس آسان است برای همین در بیشتر خانه ها جا باز نموده است.

نگهداری پتوس؛ ملکه محبوب آپارتمان نشین ها

پوتوس یا پتوس جزو گیاهان رونده محسوب می گردد و، چون رشد سریعی دارد بین آپارتمان نشین ها محبوبیت خاصی دارد. این گیاه حتی می تواند بدون خاک و و در یک گلدان پرآب هم رشد کند.

از طرفی در زیبایی محیط و تصفیه هوا و فراوری اکسیژن نیز تاثیر بسزایی دارد. این گیاه زیبا و مقاوم دارای انواع مختلف مانند آعورم یا پوتوس طلایی و ملکه مرمر و پوتوس جید است.

پوتوس طلایی همانطور که از نامش پیداست برگ هایش سبز آمیخته با طلایی است. نام دیگر این گیاه، پیچک شیطانی است، چون این نوع پوتوس در منطقه ها بسیار تاریک هم رشد کند.

اما ملکه مرمر، شاخ و برگ های متمایل به سفید و رشد کندی دارد، که همین موضوع نگهداری از آن را سخت می نماید. برای همین به نسبت پوتوس جید هوادار کمتری دارد، زیرا پوتوس جید با برگ های سبز تیره، رنگارنگ و کرم طلایی خود به عنوان ملکه سبز شناخته می گردد و می تواند در نور کم، حتی نور لامپ هم رشد خوبی داشته باشد و از طرفی نگهداری این پتوس آسان است.

همانطور که گفته شد پوتوس حتی در نور کم هم رشد می نماید، بنابراین برای آپارتمان نشین ها گزینه خوبی است. زیرا این گیاه با نور لامپ های فلوئورسنت هم رشد می نماید. بهتر است هرازگاهی نیز گیاه خود را بچرخانید تا قسمت های آن نور را دریافت کند. اما در بیرون از خانه بهتر است در سایه باشد. دقت کنید نور خیلی کم نیز سبب زرد شدن برگ ها می گردد.

خاک پوتوس باید مرطوب بماند در عین حال نباید بیش از مقدار آبیاری گردد. تشخیص اینکه چقدر باید آبیاری کنیم نیز کار چندان سختی نیست. اگر برگ های پوتوس پژمرده و یا قهوه ای شدند، یعنی به آب بیشتری احتیاج دارند، اما اگر برگ ها زرد شدند یعنی بیش از مقدار آب داده اید که این موضوع پوسیدگی ریشه را در پی دارد.

بهتر است برای رشد مناسب پوتوس هر دو هفته یک بار به آن کود مایع اضافه کنید. در زمان کوددهی باید آبیاری هم انجام گردد تا کود باعث سوختن ریشه های گیاه نگردد. برترین زمان کوددهی هم بهار و تابستان است.

برترین روش برای تکثیر پوتوس روش قلمه زدن است. باید حدود 15 سانتی متر از ساقه را انتخاب کنید و درست تا زیر گره ببرید. سپس آن را به داخل خاک یا آب منتقل کنید و منتظر بماند تا رشد تازه حاصل گردد.

اگر قلمه را در آب می گذارید بگذارید گیاه تا زمانی که بزرگ می گردد در آب بماند، بعد آن را به خاک منتقل کنید. هر 2 هفته یکبار، آب گلدان گیاه را تعویض کنید، زیرا کمبود اکسیژن در آب می تواند در رشد گیاه اختلال ایجاد کند.

منبع: همشهری

منبع: فرادید
انتشار: 21 خرداد 1401 بروزرسانی: 21 خرداد 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1669

به "نگهداری پتوس؛ ملکه محبوب آپارتمان نشین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری پتوس؛ ملکه محبوب آپارتمان نشین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید