غیررسمی ، توافق احزاب و رئیس جمهور عراق بر سر انتخاب نخست وزیر

به گزارش مجله میهن 128، منابع آگاه سیاسی عراق، از توافق نهایی گروه های سیاسی کشور با رئیس جمهور برای انتخاب نخست وزیر دوره انتقالی و اعلام قریب الوقوع نام وی خبر دادند.

غیررسمی ، توافق احزاب و رئیس جمهور عراق بر سر انتخاب نخست وزیر

به گزارش گروه بین الملل مجله میهن 128، یک منبع در ائتلاف الفتح عراق از حصول توافق میان گروه های سیاسی با برهم صالح رئیس جمهور عراق درباره نامزد نخست وزیری عراق در دوره انتقالی خبر داد.

این منبع که خواست نامش فاش نشود، در گفت وگو با وبگاه خبری المعلومه توضیح داد: نشست برهم صالح با گروه های سیاسی درباره بحران انتخاب نخست وزیر جدید در نهایت به نتیجه رسید و همگی بر روی نخست وزیری علی الشکری مشاور رئیس جمهور و وزیر سابق برنامه ریزی توافق کردند و این امر به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته این منبع، دوره نخست وزیری الشکری انتقالی و محدود است و وی مسئول تدارک برای برگزاری انتخابات زودهنگام است.

روزنامه رسمی الصباح عراق نیز به نقل از چند کننده مجلسی از انتخاب قریب الوقوع نخست وزیر جدید عراق خبر داده بود.

ندی شاکر جودت کننده ائتلاف النصر در مجلس عراق نیز امروز (دوشنبه - 20 ژانویه)، از پیشرفت گروه های سیاسی کشور در فرایند انتخاب نخست وزیر دوره انتقالی خبر داد.

وی در گفت وگو با پایگاه خبری المعلومه توضیح داد: نشست های گروه های سیاسی عراق طی 10 روز اخیر همچنان ادامه داشت و طی آن، راهکارهایی که رضایت همه طرف ها را جلب کند، حاصل شده است.

جودت اضافه کرد: طی دو روز آینده، نامزد نخست وزیری دوره انتقالی، از سوی رئیس جمهور مامور می شود تا کابینه خود را تشکیل دهد.

این اخبار در حالی منتشر می شود که برخی کنندگان عراقی می گویند که تکلیف نخست وزیر جدید عراق پس از تظاهرات میلیونی روز جمعه علیه حضور نظامیان آمریکایی در کشور، مشخص خواهد شد.(جزئیات بیشتر)

فراکسیون البناء، به رهبری هادی العامری، اول دی ماه طی نامه ای به رئیس جمهور عراق، اعلام کرده بود که رهبران فراکسیون های زیر مجموعه ائتلاف البناء، قصی عبدالوهاب السهیل وزیر آموزش عالی عراق را به عنوان نامزد نخست وزیری معرفی می کنند و از برهم صالح می خواهند که مطابق ماده 76 قانون اساسی عراق، السهیل را مأمور تشکیل دولت کند.

اما پس از اعتراض برخی گروه های سیاسی و شماری از تظاهرات کنندگان، السهیل طی نامه ای از پذیرش این پست انصراف داد. سپس فراکسیون البناء اسعد العیدانی استاندار بصره را برای تصدی این پست به برهم صالح معرفی کرد اما رئیس جمهور عراق با وقت کشی و بهانه تراشی از معرفی العیدانی به مجلس خودداری کرد و به استعفا تهدید کرد.

پس از این مسائل، ائتلاف البناء اسامی سه نامزد دیگر را طرح کرد که عبارت بودند از عبدالغنی الاسدی فرمانده سابق سازمان مبارزه با تروریسم عراق، مصطفی الکاظمی رئیس فعلی سازمان اطلاعات عراق و توفیق الیاسری رئیس سابق سازمان مبارزه با تروریسم بغداد. اما ظاهرا بر سر این اسامی نیز توافقی نهایی صورت نگرفت.

در نهایت چند روز پیش ،مختار الموسوی کننده فراکسیون بزرگتر در مجلس عراق درباره جدیدترین گزینه های پیشنهادی برای نخست وزیری گفت: سه گزینه برای نخست وزیری مطرح است که عبارتند از: علی شکری مشاور رئیس جمهور، محمد توفیق علاوی و یک شخصیت نظامی و شکری بیش از سایران بخت تصدی پست نخست وزیری را دارد.

اما وی نیز تایید کرد که پس از تظاهرات میلیونی ضد آمریکایی روز جمعه (4 بهمن)، یکی از این سه شخصیت برای تصدی پست نخست وزیری معرفی خواهند شد.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 17 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 382

به "غیررسمی ، توافق احزاب و رئیس جمهور عراق بر سر انتخاب نخست وزیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غیررسمی ، توافق احزاب و رئیس جمهور عراق بر سر انتخاب نخست وزیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید