سالیانه 1400 پیوند سلول بنیادی خونساز در 19 مرکز انجام می شود

به گزارش مجله میهن 128، رئیس مرکز مدیریت پیوند و امور بیماری های وزارت بهداشت گفت: سالیانه در کشور ما حدود 1400 پیوند سلول بنیادی خونساز در مراکز 19 گانه پیوند سلول های بنیادی خونساز انجام می شود.

سالیانه 1400 پیوند سلول بنیادی خونساز در 19 مرکز انجام می شود

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران به نقل از مرکز ارتباطات واطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، درگذشته بیماری های صعب العلاج زیادی وجود داشت. سلول های بنیادی کشف شدند. این کشف تحولی به راه انداخت. با پیشرفت دانش و فناوری سلول های بنیادی تعدادی از این بیماری ها درمان قطعی شدند و تعدادی نیز التیام یافتند. درحال حاضر پیوند سلول های بنیادی خونساز یکی از روش های مرسوم درمانی محسوب می شود. به گونه ای که بیش از 60 نوع بیماری سخت در کشور از طریق این نوع پیوند درمان می شود.

مهدی شادنوش رئیس مرکزمدیریت پیوند وامور بیماری های وزارت بهداشت ضمن اشاره به برگزاری جشن روز جهانی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز در سرار جهان از جمله ایران بیان نمود: فعالیت های تحقیقاتی خوبی در زمینه سلول های بنیادی در برخی مراکز روی بیماری های صعب العلاج همچون اتیسم، بیماری های متابولیکی و سرطان در حال انجام است. یافتن دهنده سازگار برای بیمار یکی از موضوعات مهم پیوند سلول های بنیادی خونساز است. براساس معیار های جهانی در هر یک میلیون نفر احتمال تطبیق سلول های بنیادی دونفر وجوددارد؛ بنابراین داشتن یک شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونسازغنی وتاثیرگذار در هر کشوری به صورت ملی حائز اهمیت است.

شادنوش ادامه داد: مراکز پذیره نویسی اهدا کنندگان سلول های بنیادی مجزایی از 10 سال پیش در کشور وجود داشتند که اطلاعات داوطلبین را از شهر های مختلف کشور در خود نگهداری می کنند. در سال 1394 با اتصال این مراکز پذیره نویسی اقدام به تاسیس شبکه ملی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز زیر نظر وزارت بهداشت رخ داد. درحال حاضر حدود 63 هزار اطلاعات HLA داوطلبین اهدا سلول های بنیادی در این شبکه ملی وجود دارد. در صورتی که یکی از 16 مرکز پیوند سلول های بنیادی خونساز از سراسر کشور بیماری را نیازمند پیوند تشخیص دهند از طریق جستجو در شبکه ملی نمونه سازگار برای فرد جستجو می شود.

به گفته وی، ایران از اقوام ونژاد های گوناگونی بهره مند است هر چقدر از نژاد های مختلف بتوانیم در شبکه ملی نمونه هایی را داشته باشیم موفقیت را برای پیوند و یافتن دهنده سازگار قابل اهدا بیشترمی کند. پس هدفگذاری شده نمونه های شبکه ملی به 150 هزارنمونه داوطلب افزایش یابد. برای تحقق این هدف نیز در تلاش هستیم این پیام به گوش تمام مردم برسانیم که تنها با چند دقیقه وقت می توانند زندگی بیماری را نجات دهند. افراد با حضور در یکی از مراکز پذیره نویسی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز و اهدای 2 و نیم سی سی از خون یا بزاق دهان می توانند اطلاعات خود را در شبکه ملی کشور به اشتراک بگذارند و در یک امر تاثیر گذار شرکت کنند.

شادنوش در ادامه به همکاری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت: مذاکراتی با ستاد توسعه علوم و فناوری های سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام شد تا با حمایت و همکاری این نهاد به زودی موجودی شبکه ملی اهدا را ارتقا دهیم.

وی همچنین بیان نمود: درراستای آگاهی رسانی جامعه 7 مهرماه سال جاری روز جهانی اهداکنندگان سلول های بنیادی خونساز را جشن می گیریم تا از این طریق اعلام عمومی و درخواست را در سراسر کشور داشته باشیم. تا با در خواست واعلام نیاز، شبکه ملی اهدا کنندگان سلول های بنیادی خونساز کشور تعداد فراوانی از داوطلبین اهدا را در خود جای دهد و بیماران نیازمند سلول بنیادی خونساز سازگار مورد نیاز خود را پیدا کند. اگر چنین جستجویی در سطح بین المللی رخ دهد هزینه های بسیار بالایی دارد و تعداد زیادی از خانواده ها امکان بهره مندی از آن را نخواهند داشت. سالیانه در کشور ما حدود 1400 پیوندسلول بنیادی خونساز درمراکز 19 گانه پیوند سلول های بنیادی خونساز انجام می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 90

به "سالیانه 1400 پیوند سلول بنیادی خونساز در 19 مرکز انجام می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالیانه 1400 پیوند سلول بنیادی خونساز در 19 مرکز انجام می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید