مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19

به گزارش مجله میهن 128، یک سبک زندگی سالم همراه با وعده های غذایی سرشار از مواد مغذی و در صورت احتیاج مصرف مکمل ها می تواند به سیستم ایمنی بدن در ارائه عملکرد مطلوب خود یاری کند.

مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19

به گزارش خبرنگاران، عصر ایران به نقل از وری ول فیت نوشت: طی چند وقت اخیر و با شیوع بیماری کووید-19 و این که در حال حاضر دارو یا واکسنی برای مقابله با آن وجود ندارد، مصرف مکمل های ویتامین و مواد معدنی یکی از اقدامات مردم در نقاط مختلف دنیا برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود و پیشگیری از ابتلا به این بیماری بوده است.

بدن مجموعه ای پیچیده است و در هر لحظه وظایف بسیاری در آن انجام می شوند و هیچ مکمل واحدی نمی تواند تضمین 100 درصدی حفظ سلامت و از بین بردن کامل خطر ابتلا به کروناویروس جدید ارائه کند. حقیقت این است که هر فردی بدون در نظر دریافت شرایط سلامتی، در معرض خطر ابتلا به کووید-19 واقع شده است.

یک سبک زندگی سالم همراه با وعده های غذایی سرشار از مواد مغذی و در صورت احتیاج مصرف مکمل ها می تواند به سیستم ایمنی بدن در ارائه عملکرد مطلوب خود یاری کند. اما ما هنوز به درک کاملی از مصرف مکمل ها و کووید-19 نرسیده ایم. افزون بر این، بیشتر مطالعاتی که در آنها آثار محافظتی مواد مغذی در برابر کووید-19 آنالیز شده است شامل استفاده از دوزهای بسیار بالا بوده که از رژیم غذایی حاصل نمی شوند. از این رو، نتایجی که در مطالعات حاصل می شوند، ممکن است در زندگی واقعی قابل مشاهده نباشند.

در شرایطی که نتایج بعضی مطالعات امیدوارنماینده هستند اما پیش از صرف هزینه اضافه برای خرید مکمل ها باید واقعیت را از ادعا جدا کنید.

ویتامین ها

هر فردی برای ادامه زندگی خود به ویتامین ها احتیاج دارد. کمبود ویتامین ها می تواند به عوارض سلامت جدی مانند راشیتیسم (کمبود ویتامین D)، نابینایی (کمبود ویتامین A) و اسکوربوت (کمبود ویتامین C) منجر گردد.

به طور معمول، کمبود ویتامین ها به علائم ناخوشایندی مانند خستگی، سردرد، ضعف عضلانی، اختلال در خواب و افسردگی منجر می گردد. علائم دقیق به ویتامینی که با کمبود آن روبرو هستید، بستگی دارد. معین است که ویتامین ها سلامت مطلوب را تقویت می نمایند، اما درمان ریشه کن نماینده برای کووید-19 نیستند.

ویتامین C

ویتامین C یک ماده مغذی مهم با نقش های مختلف در بدن است. این ویتامین تا حد زیادی مسئول حفظ سلامت پوست و بهبود زخم است. همچنین، ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که به مبارزه با التهاب و بیماری ها یاری می نماید.

ادعا

از آنجایی که ویتامین C روی سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارد، ممکن است به تقویت سیستم ایمنی در برابر کووید-19 یاری کند.

یافته های علمی

ما می دانیم که ویتامین C در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارد اما پژوهش ها در خصوص این ویتامین به شکل مکمل متناقض هستند. یک آنالیز شامل چندین مطالعه نشان داد که مکمل ویتامین C بروز سرماخوردگی را کاهش نمی دهد اگرچه ممکن است به بهبودی اندکی سریع تر بیماری یاری کند.

موسسه ملی سلامت آمریکا در نوامبر 2020 نقش ویتامین C در مبارزه با کووید-19 را ناشناخته بیان کرد.

حقایق

بیشتر همیشه بهتر نیست. اگر به میزان کافی از رژیم غذایی خود ویتامین C دریافت نمی کنید، مصرف مکمل این ماده مغذی می تواند به سلامت کلی شما یاری کند. میزان بیش از حد ویتامین C می تواند به معده درد، حالت تهوع و اسهال منجر گردد. همچنین، میزان بیش از حد این ویتامین به پیشگیری از کووید-19 یاریی نخواهد کرد.

ویتامین D

ویتامین D به نام ویتامین آفتاب نیز شناخته می گردد زیرا زمانی که پوست بدن در معرض نور خورشید قرار می گیرد توانایی فراوری این ویتامین را دارد. ویتامین D وظایف مختلفی را بر عهده دارد که یکی از آنها تقویت سیستم ایمنی بدن است.

ادعا

ویتامین D سلامت سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد زیرا سیستم ایمنی را برای ارائه واکنش فعال می نماید. همچنین، ویتامین D از خواص ضد التهاب برخوردار است. این دو عملکرد به همراه هم ویتامین D را به یک گزینه قوی در برابر کروناویروس جدید تبدیل می نمایند.

یافته های علمی

مطالعات بسیاری درباره ویتامین D صورت گرفته است و می دانیم که این ویتامین برای سلامت مطلوب انسان از استخوان ها تا مغز احتیاج است. همچنین، از این مساله آگاهیم که کمبود ویتامین D با بیماری های خودایمنی، بیماری های تنفسی و سرکوب عملکرد ریه مرتبط است، در نتیجه، بیان این که ویتامین D می تواند به سیستم ایمنی در مبارزه با کووید-19 یاری کند، غیر منطقی نیست.

پژوهش ها درباره ویتامین D و کووید-19 ادامه دارند و خیلی زود است که بگوییم این ویتامین به طور خاص چگونه با کروناویروس جدید مبارزه می نماید.

حقایق

اگرچه واضح است که ویتامین D نقش مهمی در عملکرد سیستم ایمنی بدن ایفا می نماید، مصرف مکمل آن تنها زمانی که با کمبود این ویتامین روبرو باشید، موثر خواهد بود. اگر به میزان کافی از خورشید و رژیم غذایی خود ویتامین D دریافت می کنید احتیاجی به مصرف مکمل نخواهید داشت.

ویتامین E

ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که مردم می توانند به وسیله رژیم غذایی یا مصرف مکمل ها آن را دریافت نمایند. ویتامین E یک آنتی اکسیدان قوی است که به تعدیل واکنش های ایمنی یاری نموده و کمبود آن می تواند ایمنی سلول را مختل کند.

ادعا

به دلیل نقش شناخته شده ویتامین E در عملکرد سیستم ایمنی، این ماده مغذی می تواند نقشی پیشگرانه در همه گیری کووید-19 داشته باشد.

یافته های علمی

پژوهش ها در خصوص ویتامین E و آثار محافظتی آن در برابر بیماری های تنفسی متناقض هستند. به عنوان مثال، یک مطالعه روی ساکنان خانه سالمندان مبتلا به عفونت های ریوی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین E تنها برای افرادی با ژنوتیپ خاص موثر بوده است. افزون بر این، مصرف مکمل ویتامین E ممکن است خطر سینه پهلو را در بعضی افراد که سیگار می کشند، افزایش دهد.

از سوی دیگر، بعضی گزارش ها نشان می دهند که ویتامین E می تواند آسیب اکسیداتیو مرتبط با آسم، سرطان و بیماری های دیگر را کاهش دهد.

حقایق

سطوح کافی از ویتامین E برای سلامت کلی انسان و سیستم ایمنی بدن اهمیت دارد اما به پژوهش های بیشتر برای آنالیز نقش خاص ویتامین E در برابر کووید-19 احتیاج است. افزون بر این، کارایی ویتامین E زمانی که آن را از رژیم غذایی به جای مکمل ها دریافت می کنید، احتمالا بیشتر است.

مواد معدنی

مواد معدنی مانند ویتامین ها برای بقای انسان ضروری هستند. کمبود مواد معدنی می تواند به خستگی، بی اشتهایی، گرفتگی های عضلانی، ضعف سیستم ایمنی و طیف گسترده ای از عوارض دیگر منجر گردد. بعضی مواد معدنی از خواص تقویت نماینده سیستم ایمنی برخوردار هستند.

منیزیم

منیزیم به تنظیم فرآیندهای مختلف بدن یاری می نماید. در حقیقت، این ماده معدنی یکی از عوامل دخیل در بیش از 300 سیستم آنزیمی است. بدون منیزیم، بدن انسان قادر به تکمیل فرآیندهای اساسی مانند انقباض عضلانی، تنظیم فشار خون یا کنترل فشار خون نیست.

ادعا

دانشمندان و پزشکان مدت هاست که می دانند منیزیم برای پیشگیری از بیماری های سیستم تنفسی و بخش های دیگر بدن اهمیت دارد. افزون بر این، فعال شدن ویتامین D احتیاجمند منیزیم است، از این رو، سطوح ناکافی منیزیم می تواند ناتوانی بدن در استفاده از این ویتامین را به همراه داشته باشد حتی اگر به میزان کافی آن را مصرف کنید.

یافته های علمی

مطالعه ای که در سپتامبر 2020 منتشر شد، نشان داد مکملی متشکل از ویتامین D، ویتامین B12 و منیزیم می تواند شدت عوارض کووید-19 در افراد مسن را کاهش دهد. مطالعه ای در جریان از دانشگاه مینه سوتا نیز آنالیز این که مصرف مکمل منیزیم می تواند از مرگ قلبی ناگهانی در بیماران مبتلا به کووید-19 جلوگیری کند را هدف قرار داده است. از آنجایی که منیزیم کنترل قند خون را بهبود می بخشد، مکمل ها ممکن است به کاهش شدت عوارض در افراد مبتلا به دیابت یاری نمایند.

حقایق

مطالعات در خصوص منیزیم و آثار محافظتی آن در برابر کروناویروس جدید در جریان هستند. خیلی زود است که دریابیم آیا منیزیم می تواند سیستم ایمنی را در برابر کووید-19 تقویت کند یا در صورت ابتلا به این بیماری شدت عوارض آن را کاهش دهد.

روی (زینک)

روی یک ماده معدنی ضروری برای بدن انسان است. روی به رشد و تقسیم سلولی، تجزیه کربوهیدرات ها، بهبود زخم، عملکرد انسولین، و حتی حس بویایی و چشایی یاری می نماید. همچنین، روی در عملکرد سیستم ایمنی بدن نقش دارد.

ادعا

از آنجایی که روی به عنوان یک پشتیبان سیستم ایمنی شناخته می گردد و به نظر می رسد به مبارزه با سرماخوردگی یاری می نماید، این ماده معدنی به عنوان یک محافظ در برابر کووید-19 مطرح شده است.

یافته های علمی

مطالعات گذشته نشان داده اند که روی به مبارزه با سرماخوردگی ها یاری می نماید که اغلب به واسطه کروناویروس ها (نه موردی که موجب کووید-19 می گردد) شکل می گیرند. اما پژوهش های دیگر این یافته ها را پیچیده نموده اند. یک آنالیز سیستماتیک نشان داد که تفقط مصرف دوزهای بیش از 75 میلی گرم در روز روی به کوتاه شدن دوره سرماخوردگی منجر می گردد و هیچ پژوهشی اثری ناشی از مصرف دوزهای کم روی را نشان نداده است.

افزون بر این، زمان مصرف روی نیز ممکن است یک عامل تاثیرگذار باشد. یک متاآنالیز معین کرد که بیماران برای اثربخشی روی در برابر سرماخوردگی باید طی 24 ساعت نخست پس از ظهور علائم مصرف مکمل را شروع نمایند.

با این وجود، کارشناسان سلامت همچنان فکر می نمایند روی گزینه ای امیدوارنماینده است. مطالعه ای در ژوییه 2020 در خصوص روی و کووید-19 نشان داد که این ماده معدنی ممکن است به محافظت در برابر این بیماری یا کاهش شدت علائم آن یاری کند. یک آنالیز بر اساس شواهد غیر مستقیم نیز نشان داد در افرادی که با کمبود روی روبرو هستند، مصرف مکمل می تواند به عنوان یک محافظ بالقوه موثر باشد.

حقایق

همانند هر ماده مغذی دیگر، مصرف بیش از حد روی احتمالا به پیشگیری از کووید-19 یاری نخواهد کرد. بدن شما به میزان اضافه احتیاج ندارد و مقدار کافی از مواد مغذی برای آن اهمیت دارد. بهتر است حد مصرف قابل تحمل برای بدن را برای پرهیز از تجربه عوارض جانبی هنگام مصرف مکمل های روی رعایت کنید.

مکمل های دیگر

جدا از ویتامین ها و مواد معدنی، بدن شما احتیاجمند مواد مغذی دیگر برای حفظ سلامت مطلوب خود است. به عنوان مثال، آنتی اکسیدان ها به بدن در مبارزه با بیماری ها یاری می نمایند.

کوئرستین

کوئرستین رنگدانه ای موجود در گیاهان و نوعی فلاونوئید است. فلاونوئیدها طیف گسترده ای از فواید سلامت را از خواص آنتی اکسیدانی تا خواص ضد سرطانی را ارائه می نمایند.

ادعا

آثار محافظتی قوی کوئرستین در بدن، آن را به عنوان یک درمان یاریی برای بیماران مبتلا به کویید-19 مطرح نموده است.

یافته های علمی

یک آنالیز شامل چند مطالعه درباره کوئرستین و عفونت های تنفسی نشان داد که این ماده ممکن است گزینه ای موثر برای کاهش تکرر و مدت زمان عفونت های دستگاه تنفسی باشد. با این وجود، پژوهشگران به این نکته اشاره داشتند که پیش از توصیه کوئرستین به عنوان درمانی برای کووید-19 به انجام مطالعات بیشتر در این زمینه احتیاج است.

گزارشی دیگر نشان داد که کوئرستین از نظر تئوری توانایی بالایی در مختل کردن تکثیر ویروس SARS-CoV-2 دارد، اما بار دیگر به این نکته اشاره شد که به پژوهش های بیشتر برای تایید این آثار احتیاج است.

حقایق

کوئرستین به عنوان یک ابزار بالقوه در مبارزه علیه کووید-19 امیدوارنماینده نشان داده است. با این وجود، کوئرستین یک داروی جادویی نیست. دانشمندان همچنان به طور دقیق نمی دانند که این ماده در برابر ویروس مسبب کووید-19 چگونه عمل می نماید و باید پیش از شروع مصرف مکمل آن با پزشک خود مشورت کنید.

اسیدهای چرب امگا-3

اسیدهای چرب امگا-3، به طور خاص اسید ایکوزاپنتانوئیک (EPA) و اسید دوکوزاهگزانوئیک (DHA) دارای اثر ضد التهاب قوی در بدن هستند. این دو در مواد غذایی مانند ماهی و نرمتنان صدف دار وجود دارند.

ادعا

به دلیل تاثیر شدید بر سلول های ایمنی، اسیدهای چرب امگا-3 ممکن است بتوامند به بدن در مبارزه با کووید-19 یاری نمایند.

یافته های علمی

بعضی پژوهش ها نشان می دهد که مصرف مکمل های اسیدهای چرب امگا-3 می تواند به مبارزه با توفان سیتوکین ناشی از کووید-19 یاری کند. سیتوکین ها گروهی از پروتئین های ارسال سیگنال هستند که رشد و فعالیت بعضی سلول ها از جمله سلول های ایمنی را کنترل می نمایند. توفان سیتوکین به فراوری بیش از حد سیتوکین های پیش التهابی گفته می گردد که به آسیب بافت و نارسایی اندام منجر می گردد. از آنجایی که اسیدهای چرب امگا-3 دارای خواص ضد التهاب هستند و بر سلول های ایمنی تاثیر می گذارند، مکمل های امگا-3 از پتانسیل یک درمان پیشگیرانه برخوردار هستند.

حقایق

روشن است که اسیدهای چرب امگا-3 بر سیستم ایمنی بدن تاثیر می گذارند. مصرف میزان کافی از اسیدهای چرب امگا-3 به واسطه مصرف مواد غذایی مغذی می تواند سلامت کلی را بهبود بخشیده و به عملکرد درست سیستم ایمنی بدن یاری کند. همانند دیگر مواد مغذی که در این مطلب به آنها اشاره شد، میزان بیش از حد اسیدهای چرب امگا-3 نیز می تواند دارای اثری مخرب باشد و آثار مکمل های غیر غذایی روی کووید-19 همچنان ناشناخته باقی مانده است.

چگونه از خود در برابر کووید-19 محافظت کنیم

سازمان های سلامت و بهداشت مانند مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا و سازمان بهداشت دنیای بهترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به کووید-19 را ارائه نموده اند. این دستورالعمل ها ابزارهای شناخته شده برای کند کردن و پیشگیری از گسترش بیماری های عفونی مانند کووید-19 هستند.

نخست، نحوه انتشار کووید-19 را درک کنید. گسترش این بیماری به وسیله قطرک های تنفسی رخ می دهد اما ویروس می تواند به وسیله آئروسل (ذرات ریز موجود در هوا)، تماس مستقیم (مانند بوسیدن) و سطوح آلوده نیز به دیگران منتقل گردد.

از افرادی که بیمار هستند تا حد امکان فاصله بگیرید. اگر وظیفه مراقبت از یک بیمار را بر عهده دارید، اقدامات احتیاطی بیشتر را مد نظر قرار دهید.

زمانی که خارج از خانه هستید، حداقل دو متر از افراد دیگر فاصله بگیرید.

زمانی که خارج از خانه هستید، از ماسک برای پوشاندن بینی و دهان خود بهره ببرید. هنگام سرفه و عطسه نیز دهان و بینی خود را با پارچه یا دستمال بپوشانید.

دست های خود را به طور مرتب بشویید. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، از محصولات ضد عفونی نماینده دست با حداقل 60 درصد الکل بهره ببرید.

سطوحی که با آنها زیاد در تماس هستید، مانند کلیدهای برق، دستگیرهای در، تلفن همراه و شیرهای آب را به طور مرتب ضد عفونی کنید.

افزون بر این، مراقب سلامتی خود و دیگر اعضای خانواده تان باشید. اگر متوجه علائم کووید-19 شدید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر با علائم شدید بیماری مانند تنگی نفس یا سینه درد روبرو شدید، در پی دریافت یاری پزشکی اضطراری باشید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 957

به "مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکمل ها و ایمنی در برابر کووید-19"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید