رکود 80 درصدی بازار نوشت افزار

به گزارش مجله میهن 128، رییس اتحادیه لوازم التحریر و لوازم مهندسی گفت: بازار صنعت نوشت افزار به علت شیوع کرونا و توقف آموزش حضوری با رکود 80 درصدی روبرو شده است و کارخانجات با 20 درصد ظرفیت خود فعالیت می کنند.

رکود 80 درصدی بازار نوشت افزار

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، با آغاز شیوع کرونا در ایران بسیاری از اصناف به علت اعمال محدودیت و ممنوعیت ها با مسائل فراوانی روبرو شدند و زنجیره صنعت نوشت افزار از تولید تا فروش یکی از بخش هایی بود که به سرعت رکود پیدا کرد.

در سال های گذشته که سایه ویروس کویید 19 یا همان کرونا وجود نداشت، در هفته های منتهی به مهرماه و به علت آغاز سال تحصیلی، شهر ها حال و هوای دیگری به خود می گرفتند و دانش آموزان برای آغاز مقطع نو آموزشی به سراغ خرید لوازم التحریر می رفتند، اما مهرماه سال 99 به نام نخستین سال تحصیلی در زمان شیوع ویروس کرونا، به منظور حفاظت از دانش آموزان، روش آموزش مجازی و آنلاین اجرا و کلاس ها به صورت مجازی در فضای نرم افزاری با نام شاد برگزار شد.

البته این موضوع فقط محدود به مدارس نبود بلکه کلاس های دانشجویان هم غیرحضوری برگزار شد و بخشی از کاهش تقاضای نوشت افزار به همین علت رخ داد و این فرایند در سال جاری هم ادامه داشته است، اما ماجرای مسائل صنف نوشت افزار به سال تحصیلی گذشته ختم نشد، با وجود سرعت گرفتن فرایند واکسیناسیون عمومی به ویژه معلمان همچنان تاریخ مشخصی برای بازگشایی وجود ندارد.

به همین علت، رییس اتحادیه لوازم التحریر و لوازم مهندسی با بیان اینکه سال گذشته فرایند تولید آهسته به سمت رکود حرکت می کرد، اظهار داشت: سال جاری توان تولید هم کاهش یافته و انبار های کارخانجات هم پر شده است.

موسی فرزانیان با اشاره به اینکه زمان بازگشایی حضوری مدارس با حدس های فراوانی همراه است، شرح داد: به طور معمول در شهریورماه خانواده ها اقدام به خرید اقلام تحصیلی می کردند و این دوره زمان اوج فروش سالانه بود، اما از سال گذشته شاهد رکودی هستیم که ادامه دارد.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم التحریر در چرخه رکود بازار به یکدیگر متصل هستند، گفت: کارخانجات با 20 درصد ظرفیت به فعالیت خود با تعدیل نیرو ادامه می دهند، اما همین اندک کالا های تولیدی دچار انباشت هستند.

فرزانیان با بیان اینکه در انتظار بازگشایی مدارس و عرضه این محصولات به بازار هستیم، گفت: کالا های بسیاری در انبار های تولیدکنندگان وجود دارد و در صورت آغاز حضوری دانش آموزان در مدارس، کمبودی در عرضه نخواهیم داشت.

به گفته وی، با توجه به تولیدات داخلی نوشت افزار و لوازم التحریر نیازی به واردات کالا وجود ندارد البته به علت قرار داشتن این محصول در گروه 27 کالایی ورود آن هم با ممنوعیت روبرو است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1410

به "رکود 80 درصدی بازار نوشت افزار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رکود 80 درصدی بازار نوشت افزار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید