روشی برای ساخت نانوژل ها با کاربرد در بخش درمان سرطان

به گزارش مجله میهن 128، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه تگزاس دستورالعمل جدیدی برای تولید ژل های نانومقیاس یا نانوژل تهیه کردند که می توانند برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان استفاده شود.

روشی برای ساخت نانوژل ها با کاربرد در بخش درمان سرطان

این نانوژل ها پتانسیل رهایش دارو به تومورهای سرطانی را دارا هستند به طوری که این نانوژل ها قادرند تا با کمک نشانگرهای زیستی، سلول های بدخیم را هدف قرار داده و از بین ببرند.

مهم ترین ویژگی نانوژل ها، توانایی آن ها برای اصلاح و مزین شدن با مولکول های زیستی فعال مختلف است. این اصلاحات موجب می شوند تا نانوژل ها از نظر فیزیکی و شیمیایی متنوع شوند و این تنوع در این روش بیشتر از نانوژل های به دست آمده از روش های دیگر است.

در مطالعه ای که در نشریه Science Advances به چاپ رسیده محققان دانشگاه مک کتا نشان دادند که این نانوژل ها چگونه برای درمان سرطان استفاده می شوند. به دنبال تغییراتی شیمیایی نانوژل ها می توانند بارگیری و رهاسازی دارو را انجام دهند، همچنین می توانند به محیط های با pH منحصربه فرد پاسخ دهند، آن ها می توانند نشانگرهای شیمیایی را شناسایی کرده و همچنین می توانند نور را به گرما تبدیل کرده و از آن برای مقاصد درمانی استفاده کنند.

این نانوژل های خالص شده حاوی اسیدهای کربوکسیلیک و گروه های عاملی شیمیایی بوده که در مولکول های طبیعی رایج هستند. این گروه ها به محققان اجازه می دهند تا بتوانند نانوژل ها را اصلاح کنند. اصلاح کردن برای مسلح کردن نانوژل به منظور هدف گیری سلول سرطانی ضروری است.

به اعتقاد محققان این پروژه، این نانوژل ها همانند یک بوم خالی و دست نخورده هستند. بوم خالی نقاشی چیزی بیش از چوب و پارچه نیست به همین ترتیب نانوژل نیز مواد پلیمری و آب است، هنگامی که با گروه های مختلف فعال زیستی تزئین می شود، فعالیت گروه به عملکرد ژل اضافه می شود بنابراین، از یک سیستم ساده به یک سامانه پیشرفته تغییر می کند.

این گروه تحقیقاتی معتقد است که این نانوژل ها می توانند برای درمان بیماری های مختلف استفاده شوند به طوری که نانوژل برای استفاده در درمان یک بیماری خاص اصلاح شده و از آن برای درمان استفاده می شود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 186

به "روشی برای ساخت نانوژل ها با کاربرد در بخش درمان سرطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی برای ساخت نانوژل ها با کاربرد در بخش درمان سرطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید