دو دمای متفاوت در بورس، بازار سهام دو قطبی شد

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران : درحالی که شاخص کل پس از چهار روز کاری مثبت شد،شاخص هم وزن برای یازدهمین روز منفی بسته شد تا نشان دهد بازار سهام در شرایط دوقطبی است.

دو دمای متفاوت در بورس، بازار سهام دو قطبی شد

شاخص بازار بورس تهران پس از یک هفته (چهار روز کاری)، بار دیگر به محدوده یک میلیون و 600 هزار واحدی برگشت. برخلاف روز گذشته، صعود ساعات ابتدایی معاملات بورس تا زمان بسته شدن بازار ادامه یافت و بیش از صد میلیارد تومان پول حقیقی وارد بازار شد.

شروع خوش بینانه

صبح امروز در ساعات ابتدایی معاملات بورس، شاخص کل با رشد همراه بود و ارزش صفوف خرید بازار به 2 هزار میلیارد تومان رسید به طوری که تا ساعت 10:30 شاخص با اهرم نمادهای شاخص ساز 23 هزار واحد رشد کرد و امروز این غول ها بودند که شاخص را به دوش کشیدند.

خبرهای مثبت

از عوامل مثبت نگه داشته شدن شاخص، انتشار دو خبر مثبت برای فعالان بازار سرمایه بود. در اولین خبر به نقل از مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس گفته شد که سه الی چهار طرح پتروشیمی مهم و بزرگ سال جاری به بهره برداری خواهند رسید و بر اساس برنامه ریزی ها قرار است طی سال جاری سه شرکت دیگر هلدینگ خلیج فارس وارد بازار سرمایه شوند. در خبری دیگر به نقل از محمد رضوانی فر، مدیرعامل شستا، اعلام شد که از نیمه آبان ماه سود سهام داران حقوقی پرداخت خواهد شد.

بازار با شاخص کل سبزرنگ به کار خود پایان داد

ارزش معاملات امروز بازار 13 هزار میلیارد 596 تومان بود و شاخص کل با رشد 29 هزار 299 واحدی، در رقم یک میلیون و 607 هزار ایستاد تا نسبت به روز گذشته 1.86 درصد رشد کرده باشد.سبز بودن بازار از این رو اهمیت دارد که دیروز با وجود تمامی حمایت ها شاخص نتوانسته بود مثبت شود و در ساعت پایانی رشد های ابتدای صبح را پس داد.

ریزش شاخص هم وزن

شاخص کل هم وزن نیز با کاهش 260 واحدی به رقم 422 هزار رسید تا بازار دو دمای متفاوت را نمایش دهد. از تاریخ دهم شهریورماه، این یازدهمین روز کاری پیاپی است که شاخص کل هم وزن فرایند نزولی دارد. فارس، فولاد، فملی و کگل نمادهای شاخص ساز امروز بودند که توسط معامله گران حقیقی خریدوفروش شدند. منفی ماندن شاخص هم وزن نشان می دهد که بازار تحت تأثیر سهام شرکت های بزرگ و شاخص ساز است. نیمی از بازار رمقی ندارد و معامله گران حقیقی همچنان دچار نا اطمینانی نسبت به سهام شرکت های کوچک هستند.برخی تحلیل گران می گویند وقتی نیمی از بازار صف فروش است و در نیمی دیگر صف خرید یعنی بخشی از سهامداران اعتقاددارند شرکت های کوچک و متوسط بیش از ارزش واقعی خود رشد کرده اند و انتظار دارند قیمت ها آن ها دچار افت شود.آنان سؤال می کنند اما انتظار افزایش قیمت برای نمادهای بزرگ ناشی از چیست؟اگر به دلیل انتظارات تورمی است که قیمت سایر سهام نیز می تواند از رشد تورم متأثر شود اگر به واسطه ارزندگی است چگونه در یک بازار که تقریباً رشد سهام کوچک تر از سهام نمادهای بزرگ کمتر بوده با احتمال ریزش روبرو است و سهام بزرگ که رشد بالایی داشته اند کماکان برای رشد جا دارند.

آن ها نتیجه می گیرند با توجه به اینکه شاخص هم وزن دید یکسانی از بازار می دهد می توان گفت بورس هنوز از اتاق های مراقبت های ویژه بیرون نیامده است.

ریزش 130 میلیارد دلاری

ارزش معاملات خرد در بازار امروز نیز طبق برآورد کانال پارسیس حدود 11 هزار میلیارد تومان بوده است. ارزش دلاری بازار نیز، پس از ریزش 130 میلیارد دلاری در دوره اخیر (دلار آزاد) در رقم 266 میلیارد دلار قرار گرفت، البته این ارزش بازار بدون عرضه اولیه هایی است که در سال جدید وارد بازار شده اند.

شاخص کل فرابورس هم با رشد 1.01 درصدی نسبت به روز گذشته به رقم 17 هزار رسید و ارزش معاملات روز دوشنبه این بازار 3850 میلیارد تومان بود که نسبت به روز گذشته 1.4 درصد افزایش داشت. آریا، ذوب، سمگا و شگویا نمادهای پربیننده امروز فرابورس بودند که افزایش قیمت نیز داشتند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 821

به "دو دمای متفاوت در بورس، بازار سهام دو قطبی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو دمای متفاوت در بورس، بازار سهام دو قطبی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید