درمان خانگی زخم های سطحی

به گزارش مجله میهن 128، استفاده از ترکیب شیرین بیان و عسل، عسل و نمک، عسل و روغن زیتون و نیز عصاره سیر تازه و ژل آلوئه ورا از راهکارهای درمان خانگی زخم های سطحی است.

درمان خانگی زخم های سطحی

راهکارهای زیر برای درمان خانگی زخم پیشنهاد میشود. ضروری است بدانید درمان هایی که در ادامه آورده میشود برای درمان و التیام زخمهای سطحی موثر است و چنانچه خونریزی شدید از محل زخم و جود دارد و محل جراحت عظیم است و به طرز بدی زخم شده است باید حتما به بیمارستان مراجعه و توسط پزشک بخیه زده شود. بخیه زدن محل جراحت و زخم نباید برای بیشتر از 6 تا 8 ساعت به تاخیر بیفتد، لیکن برای جراحتهای کوچک، درمانهای گیاهی و خانگی کفایت خواهد کرد. همچنین اولین مرحله برای درمان زخم شستشو با آب تمیز و صابون و ضدعفونی کردن محل جراحت است.

درمان خانگی زخم با مواد طبیعی

  • سیر

یکی از راههای درمان خانگی زخم، استفاده از عصاره سیر تازه است. به این منظور میتوانید از مقداری عصاره سیر تازه که با مقدار مساوی آب رقیق شده است، استفاده نمایید. همچنین میتوانید چندحبه سیر را درشت درشت خرد کنید و با آب مخلوط کرده به صورت خمیر در آورید و در محل زخم استعمال نمایید. استفاده از سیر باعث ضدعفونی شدن محل زخم میشود.

  • آلوئه ورا

استفاده از عصاره تازه برگ آلوئه ورا یا صبر زرد و قرار دادن آن بر روی محل زخم از دیگر روشهای درمان خانگی زخم است. بعد از قرار دادن ژل داخل برگ آلوئه ورا بر روی محل زخم، بهتر است آن را بانداژ کنید.

  • برگ زیتون تلخ

استفاده از خمیر تهیه شده با برگ زیتون تلخ همراه با همان مقدار زردچوبه نیز برای درمان زخم سودمند است.

  • شیرین بیان + عسل

یک قاشق غذاخوری پودر شیرین بیان، یک قاشق عسل و کمی روغن حیوانی هم میتواند به عنوان درمان خانگی زخم و برای پوشاندن محل جراحت استفاده شود. این ترکیب چسبنده نیست و به التیام زخمهای سطحی یاری خواهد کرد. استفاده از عسل در پانسمان زخمها باعث از بین بردن بوی بد زخم میشود و برخلاف تصور هنگام تعویض پانسمان به زخم نمی چسبد. از طرفی ریختن عسل و شیرین بیان بر روی محل زخم باعث بند آمدن سریع خونریزی میشود. همنین عسل دارای خاصیت ضد باکتری و ضد عفونی کننده بوده و بنابراین باعث تمیز کردن زخم از میکروب ها و از بین بردن سریع باکتری ها می شود و از فراوری آمونیاک در زخم جلوگیری می نماید.

  • برگ درخت پاپایا

برای زخمها و جراحتهای عفونی میتوان از خمیر برگهای ظریف درخت پاپایا به عنوان مرهم استفاده نمود. بعد از قرار دادن این خمیر میتوان محل زخم را تمیز کرده و مقداری خمیر زردچوبه بر روی محل جراحت قرار داد و بانداژ نمود. این کار به التیام سریعتر زخم یاری خواهد کرد.

  • جوشانده برگ زیتون تلخ یا برگ انجیر

اگر جراحت ایجاد شده خیلی عمیق است، برای شستن محل زخم میتونید از جوشانده برگ زیتون تلخ یا برگ انجیر بهره ببرید. بعد از شستشو اجازه دهید تا محل جراحت مدتی قبل از انکه ان را ببندید خودش خشک شود.

راهکارهای درمان خانگی زخم در طب سنتی

برای درمان هر نوع زخم، طب سنتی راهکارهایی را پیشنهاد میدهد. برای درمان زخم در طب سنتی در صورتیکه محل زخم عفونی شده است:

  • 5 واحد عسل + 2 واحد نمک را با یکدیگر مخلوط کرده بر روی محل زخم قرار دهید. تا زمانی که رنگ زخم از طوسی به قرمز تبدیل شود، به عبارتی عفونت رفع شود. به طور معمول این کار 3 روز طول میکشد.
  • 5 واحد عسل + 2 واحد روغن زیتون مرحله بعدی درمان خانگی زخم در طب سنتی است. این کار باعث التیام محل زخم شده اصطلاحا محل جراحت گوشت می اورد و جای کمبود زخم پر میشود. به طور معمول این دوره درمان 40 روز به طول می انجامد. ترکیب روغن زیتون و عسل از خشک شدن زخم جلوگیری می نماید و می تواند محیط مرطوب عاری از میکروب را برای ترمیم بدون عارضه زخم فراهم کند. همچنین عسل، از شکل گیری بافت اضافی در موضع زخم پیشگیری می نماید.

متخصصان طب سنتی توصیه میکنند چنانچه بیمار در اثر خونریزی نیاز به سرم داشت میتوانید به جای آن به وی شربت آب و عسل بدهید. خوردن آب عسل باعث میشود خون از دست رفته تن جبران شود. برای نتیجه بهتر میتوان به شربت آب و عسل مقدار کمی زعفران نیز اضافه کرد. این شربت باعث تقویت قلب و قوای از دست رفته میشود.

منبع: setare.com
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 895

به "درمان خانگی زخم های سطحی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان خانگی زخم های سطحی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید