آدینه ماه گرفتگی رخ می دهد، نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف

به گزارش مجله میهن 128، علی ابراهیمی سراجی، کارشناس نجوم در مصاحبه با خبرنگار مهر اظهار کرد: آدینه بیستم دی ماه، ماه گرفتگی نیم سایه ای در آسمان رخ می دهد.

آدینه ماه گرفتگی رخ می دهد، نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف

وی با بیان اینکه ماه گرفتگی های نیم سایه ای به سختی با چشم غیر مسلح تشخیص داده می شوند، بیان نمود: برای رصد این ماه گرفتگی در بیستم دی ماه احتیاج به ابزار رصدی داریم.

به گفته این کارشناس نجوم، این ماه گرفتگی از ساعت 20:38 بیستم دیماه آغاز می گردد و تا 42 دقیقه بامداد شنبه 21 دی ماه وارد حالت نیم سایه زمین خواهد شد.

سراجی با بیان اینکه اوج این ماه گرفتگی در ساعت 22:41 دقیقه، 20 دی ماه است، خاطر نشان کرد: کل این ماه گرفتگی 4 ساعت و 4 دقیقه زمان می برد.

وی با اشاره به کشورهایی که می توانند این ماه گرفتگی را رصد نمایند، گفت: این ماه گرفتگی نیم سایه ای در تمام ایران قابل مشاهده است؛ همچنین آسیا، اروپا، افریقا، استرالیا و بخش هایی از شمال افریقای شمالی می توانند این ماه گرفتگی نیم سایه ای را با ابزار رصدی و اپتیکی رصد نمایند.

دیاگرام خسوف

وی ادامه داد: ماه گرفتگی نیم سایه ای، وقتی رخ می دهد که ماه در نیم سایهٔ زمین قرار می گیرد بنحوی که خورشید به صورت یک قرص بریده از پشت زمین بر ماه می تابد. در این صورت مقداری از شمال یا جنوب ماه تیره تر به نظر می رسد و ماه به رنگ خاکستری سوخته درمی آید.

نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف

به گفته وی، ماه گرفتگی نیم سایه ای وارد سایه زمین نمی گردد و در زمان اوج قسمتی از ماه افت نور خاکستری پیدا خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 358

به "آدینه ماه گرفتگی رخ می دهد، نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدینه ماه گرفتگی رخ می دهد، نقشه مناطق قابل مشاهده خسوف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید