استقرار قطب تولید کاشی و سرامیک کشور در استانی کم آب

به گزارش مجله میهن 128، فرماندار شهرستان میبد در استان یزد با اشاره به تولید 40 درصد از کاشی و سرامیک کشور در این شهرستان، می گوید: علاوه بر اجرای طرح هایی در شهرستان که تا 70 درصد مصرف آب معمول در این صنعت را کاهش داده ولی نسبت اشتغال ایجاد شده در این بخش به میزان آب مصرفی آن نیز قابل توجه است.

استقرار قطب تولید کاشی و سرامیک کشور در استانی کم آب

حسین فلاح در گفت وگو با خبرنگار مجله میهن 128، از میبد به عنوان یک شهر صنعتی با پیشینه بالای تاریخی در استان یزد یاد می کند که هم اکنون در قالب حدود 32 واحد صنعتی 40 درصد کاشی و سرامیک تولیدی در کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که صنعت میبد و اقتصاد این شهرستان بر پایه کاشی و سرامیک استوار شده است، اظهار می کند: تاکنون 80 درصد از واحدهای کاشی و سرامیک شهرستان به بهره برداری کامل رسیده و مابقی در مراحل اخذ مجوز تاسیس و پروانه بهره برداری یا مراحل ساخت و بهره برداری کامل هستند.

به گفته فرماندار میبد، واحدهای در حال فعالیت کاشی و سرامیک این شهرستان با ظرفیت های متوسط بین چهار تا 40 هزارمترمربع تولید سالانه مشغول بکار هستند و هم اکنون 18 هزار نفر در این بخش یا صنایع مربوط به کانی های غیر فلزی اشتغال دارند که البته 75 درصد آنها بومی و بقیه غیربومی و مهاجر هستند.

وی به وضعیت کمی و کیفی مطلوب و مناسب تولیدات کاشی و سرامیک این شهرستان اشاره و عنوان می کند: خوشبختانه رقابت پذیری بخش کاشی و سرامیک در شهرستان میبد نهادینه شده و دفاتر بازرگانی با ایفای نقش خود در این حوزه با صنعت خو گرفته اند و با ورود به عرصه های داخلی و خارجی و ارتباط با کشورهای همسایه و معرفی تولیدات میبد، مبادلات خوبی را در این بخش شاهد هستیم.

وی در مورد تناسب صنایع پرآبخواه کاشی و سرامیک در استان کم آبی مانند یزد خاطرنشان می کند: صرفه جویی در منابع آب های زیرزمینی یک وظیفه همگانی است لذا در صنعت کاشی استان مورد اهتمام ویژه قرار گرفته به طوری که برخی واحدهای استان با اجرای عملیات طرح خشک نزدیک به 70 درصد در مصرف معمول آب در این صنعت صرفه جویی کرده اند که امیدواریم با برنامه ریزی مناسب شاهد اجرای این طرح در تمام واحدهای استان و شهرستان باشیم.

فلاح در این رابطه اضافه می کند: با این وجود نیز لازم به ذکر است که هرچند آب مصرفی در هر واحد تولید کاشی به طور متوسط بین 2 تا 3 لیتر در ثانیه است ولی از قبال آن برای 300 نفر ایجاد اشتغال می شود و لذا به نسبت ایجاد شغلی که در شهرستان به وجود آمده، مصرف آب در این بخش کم است.

وی با اشاره به صادرات کاشی میبد به کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان، آسیای میانه و کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای آفریقایی، صادرات در این بخش را مطلوب و راضی کننده می داند ولی در عین حال تاکید می کند: باید صنعت کاشی هر چه بیشتر به سمت کیفی سازی تولیدات خود برود تا بتواند با کشورهایی مانند ترکیه و چین که این روزها بازارهای جهانی را احاطه کرده اند، رقابت کند.

فرماندار در خاتمه نیز یکی از مسائل بخش صنعت کاشی شهرستان را تامین قطعات و مواد اولیه این بخش نام می برد و تاکید می کند: با توجه به مسائل پیش روی کشور و تحریم های ظالمانه اعمال شده، مسائلی را در این بخش شاهد هستیم که باید تلاش کنیم از طریق به کارگیری نیروهای متخصص و جوان داخلی این نیاز را تامین کنیم و از وابستگی به دیگر کشورها بی نیاز شویم.

این مقام مسئول معتقد است که تحریم های اعمال شده را باید فرصتی مغتنم برای صنعتگران این بخش در نظر گرفت چرا که در حال حاضر برخی از قطعات صنعت کاشی که تا قبل از این از کشورهایی مانند ایتالیا و چین وارد می شد، اکنون به تولید داخلی رسیده و امیدواریم این وابستگی به صفر برسد و در تامین نیازهای صنعت کاشی به خودکفایی کامل برسیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 162

به "استقرار قطب تولید کاشی و سرامیک کشور در استانی کم آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استقرار قطب تولید کاشی و سرامیک کشور در استانی کم آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید