آشنایی با میوه بلوبری و خواص بی نظیر آن

به گزارش مجله میهن 128، بلوبری که به نام های زغال اخته آبی، تمشک آبی یا قاراگیله هم شناخته می گردد میوه ای تابستانی از سرده سیاه گیله است که به رنگ آبی تیره یا بنفش یافت می گردد، طعم بلوبری شیرین می باشد.بلوبری فواید زیادی برای بدن دارد که ما در این مقاله شما را با تعدادی از آنها آشنا میکنیم.

آشنایی با میوه بلوبری و خواص بی نظیر آن

بلوبری چیست و چه خواصی دارد

بلوبری یکی از میوه های خوشمزه ای است که بیشتر افراد تمایل دارند از آن استفاده نمایند. شما می توانید این میوه خوشمزه را به تنهایی میل کنید یا از آن در تهیه اسموتی های مختلف بهره ببرید.

بلوبری که بومی آمریکای شمالی است سال هاست به عنوان دارویی برای درمان بیماری ها و شرایط مختلف بدن استفاده می گردد.

این میوه خوشمزه غنی از ﭘﺮوﺁﻧﺘﻮﺳﻴﺎﻧﻴﺪﯾﻦ(proanthocyanidin) است که به ایجاد مزایای مختلف در این میوه همچون مبارزه با سرطان، کاهش وزن و داشتن پوستی شاداب و درخشنده یاری می کند.

بلوبری یا همان زغال اخته آبی سرشار از ویتامین C، ویتامین K، منگنز و سایر آنتی اکسیدان هایی است که به سلامت بدن یاری می نمایند.

حقایق تغذیه ای بلوبری

بلوبری (زغال اخته آبی) یکی از میوه هایی است که مواد مغذی فراوانی در خود دارد. این میوه خوشمزه سطح بالایی از آنتی اکسیدان ها را در خود جای داده است. ORAC به بلوبری رتبه 9621 را داده است و همین امر موجب می گردد این میوه یکی از غذاهایی باشد که سرشار از آنتی اکسیدان است. مصرف یک پیمانه از بلوبری می تواند مواد مغذی زیر را برای بدن فراهم آورد:

رسوراترول

گالیک اسید

لوتئین

زآگزانتین

ویتامین K (35 درصد از احتیاج روزانه بدن را تامین می کند)

ویتامین C (25 درصد از احتیاج روزانه بدن را تامین می کند)

منگنز (25 درصد از احتیاج روزانه بدن را تامین می کند)

فیبر (17 درصد از احتیاج روزانه بدن را تامین می کند)

تحقیقات صورت گرفته بر روی گالیک اسید موجود در بلوبری

در میان تمامی ترکیبات مفیدی که در بلوبری یافت می گردد، گالیک اسید بسیار برجسته و با اهمیت است. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد. بیشتر افراد هرگز در خصوص این ماده چیزی نشینیده اند. تحقیقات زیادی بر روی این ماده صورت گرفته است.

همانطور که تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد گالیک اسید یک عامل ضد قارچی و ضد ویروسی قدرتمند است و می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان موثر عمل کند. این موضوع باعث می گردد مواد غذایی سرشار از گالیک اسید یک داروی طبیعی قدرتمند برای بدن باشد.

7 خاصیت انواع بلوبری

خوب حالا که در خصوص ارزش تغذیه ای بلوبری اطلاعاتی دارید، بهتر است در خصوص مزایای این میوه برای سلامتی بدن نیز اطلاعاتی کسب کنید.
با فرآیند پیری مبارزه می کند
آنتی اکسیدان هایی که در این میوه یافت می گردد به بدن شما یاری می کند فرآیند پیری را به تعویق بیندازد. این موارد به بدن شما یاری می کند اسیب ایجاد شده به وسیله سموم و رادیکال های آزاد را معکوس کند و به شما یاری می کند در برابر پاتوژن های خطرناک مبارزه کنید.

بلوبری نه تنها سرشار از آنتی اکسیدان است بلکه غنی از پروآنتوسیانیدین هایی است که خاصیت ضدپیری دارند. تحقیقات زیادی این توانایی پروآنتوسیانیدین را به معکوس کردن التهاب در بدن مرتبط می دانند. همانطور که می دانید التهاب یکی از موارد اصلی در بیشتر بیماری هاست و می تواند آسیب جدی به بدن وارد کند. التهاب باعث ایجاد بیماری قلبی، دیابت، سرطان و سایر موارد می گردد.

توانایی مغز را افزایش می دهد
از آنجایی که بلوبری سرشار از فنول و به خصوص گالیک اسید است به عنوان عامل محافظت نماینده از اعصاب شناخته شده است. بر اساس تحقیقاتی که به وسیله محققان ایرانی صورت گرفته است، این توانایی بدین معناست که چنین ماده ای می تواند از مغز شما در برابر انحطاط، سمی شدن بافت عصبی و استرس اکسیداتیو محافظت نماید.

موادی دیگری نیز وجود دارد که سرشار از گالیک اسید هستند و می توانند به مغز شما و سلامت آن یاری نمایند. موادی که قادرند تمرکز و حافظه را افزایش دهند شامل موارد زیر هستند:

تمشک

بادام هندی

فندق

انبه

آلو

توت فرنگی

چای سبز

مطالعه دیگری دریافته است که مصرف بلوبری می تواند زوال شناختی را کمتر کند و حافظه را بهبود دهد و عملکرد مغز را بهتر کند. دانشمندان این مطالعه بر این باورند که نتایج به دست آمده به خاطر آنتی اکسیدان هایی است که در بلوبری وجود دارد که از بدن در برابر استرس اکسیداتیو محافظت می کند و به کاهش التهاب یاری می کند.

با سرطان مبارزه می کند
مطالعات بالینی نشان داده است که بر خلاف استراتژی های تابش و شیمی درمانی، غذاهای غنی از گالیک اسید همچون بلوبری می تواند سرطان را بدون اسیب وارد کردن به سلول های سالم از بین ببرد.

به عنوان مثال، مطالعه ای که در مجله Journal of Biochemical and Molecular Toxicology منتشر شده است اثرات ضدسرطانی گالیک اسید بر روی سلول های سرطان سینه را مورد ارزیابی قرار داده است.

همچون سایر مطالعاتی که قبلا صورت گرفته است، محققان دریافته اند که بلوبری و گالیک اسید موجود در آن می تواند توسعه سلول های سرطانی را آهسته تر کند و آن را از بین ببرد. چنین خاصیتی معمولا به خاطر وجود طیف وسیعی از انتی اکسیدان هاست که در بلوبری یافت می گردد.

به هضم یاری می کند
از آنجایی که بلوبری منبع طبیعی از فیبرهای محلول و نامحلول است می تواند به تنظیم سیستم گوارشی یاری کند. در حقیقت مطالعات صورت گرفته نشان می دهد که اضافه کردن بلوبری وحشی به رژیم غذایی می تواند تعادل میکروب روده را به نفع گروه اکتینوباکتریا تغییر دهد.

این تیم تحقیقاتی دریافته است که بلوبری وحشی خاصیت prebiotic دارد که رشد باکتری های خوب در روده را تسریع نموده و به سیستم گوارش یاری می کند.

به سلامت قلب یاری می کند
بر اساس مطالعه ای که در مجله Circulation به چاپ رسیده است، خوردن توت فرنگی و بلوبری می تواند در طولانی مدت خطر حمله قلبی را تا 33 درصد کاهش دهد. بعد از انجام این تحقیق بر روی بیش از 93000 زن 25 تا 42 ساله، آن ها دریافتند که این موضوع به خاطر انتی اکسیدان هایی است که در چنین مواردی یافت می گردد.

بلوبری می تواند سطح کلسترول بد خون(LDL) را به طور طبیعی کاهش دهد و سطح کلسترول خوب خون(HDL) را افزایش دهد. بعلاوه این میوه قادر است فشار خون را به طور طبیعی پایین بیاورد.

برای پوست مفید است
عصاره زغال اخته آبی یا همان بلوبری در ساخت محصولات آرایشی و مراقبت از پوست به کار می رود. چنین محصولاتی محبوبیت خاصی در میان افراد پیدا نموده اند. گزارش شده است که طیف وسیعی از ویتامین ها و مواد معدنی در بلوبری به تعادل هورمون ها یاری می کند و از بروز آکنه جلوگیری می نماید. همین امر باعث شده است بلوبری یکی از درمان های خانگی شگفت انگیز برای پوست باشد.

بعلاوه بلوبری در برگیرنده رسوراترول است که می تواند آسیب وارد شده از نور خورشید را بهبود ببخشد. علاوه بر مزایایی که بلوبری برای پوست دارد می تواند به طور طبیعی دژنراسیون ماکولا را درمان کند و بینایی را بهبود ببخشد.

به کاهش وزن یاری می کند
از آنجایی که بلوبری کالری اندک و شاخص گلیسمی پایینی دارد و سرشار از فیبر است، می تواند در کاهش وزن به افراد یاری کند. مایوکلینیک در این باره چنین می گوید:

غذاهایی که شاخص گلیسمی پایینی دارند معمولا به آرامی جذب می شوند. این مواد مدت زمان بیشتری را در سیستم گوارشی می مانند. به همین دلیل چنین غذاهایی را کربوهیدرات های آهسته می نامند.

این مواد می توانند اشتهای افراد را کنترل نمایند و نشانه های گرسنگی را به تاخیر بیندازند. در چنین شرایطی استفاده از موادی همچون بلوبری به مدیریت وزن یاری می کند. قند خون تعدیل شده می تواند خطر ابتلا به بیماری مقاومت به انسولین را کاهش دهد.

منبع: سایت مجله سلامت

منبع: راسخون
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1453

به "آشنایی با میوه بلوبری و خواص بی نظیر آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با میوه بلوبری و خواص بی نظیر آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید