آخرین فرصت برای دیدن ستاره دنباله دار سبزرنگ نادر

به گزارش مجله میهن 128، این دنباله دار بطور رسمی C/2022 E 3 (ZTF) نامیده می شود که نامش را از تاسیسات فضایی Zwicky Transient Facility می گیرد که اولین بار در ماه مارس این دنباله دار را کشف کرد. با این حال علاقمندان به فضا و ستاره شناسی بطور خلاصه این دنباله دار را Comet ZTF می نامند.

آخرین فرصت برای دیدن ستاره دنباله دار سبزرنگ نادر

یک ستاره دنباله دار سبزرنگ نادر در حال عبور از کنار زمین است و این ممکن است آخرین فرصت بشر برای دیدنی آن باشد.

به گزارش ساینس الرت، تصاویر اعجاب انگیزی که منتشر شده شمه ای از آنچه را که خواهد دید به شما نشان می دهد. اگر به آسمان پیش از سپیده دم نگاه کنید، این گوی مملو از گاز و غبار یخ زده را در حین عبور مشاهده می کنید

این دنباله دار بطور رسمی C/2022 E 3 (ZTF) نامیده می شود که نامش را از تاسیسات فضایی Zwicky Transient Facility می گیرد که اولین بار در ماه مارس این دنباله دار را کشف کرد. با این حال علاقمندان به فضا و ستاره شناسی بطور خلاصه این دنباله دار را Comet ZTF می نامند.

این رهگذر یخی کیهانی تا روز های نخستین ماه فوریه یک رگه یا خط سیر سبزرنگ در آسمان نقاشی می کند. شما برای دیدن آن احتمالا به یک دوربین دوچشمی (binoculars) یا حتی یک تلسکوپ نیاز دارید و برای دیدن این مهمان آسمانی باید در جایی دور از روشنایی شهر در زیر آسمان تاریک باشید.

کارشناسان می گویند روز های اول و دوم فوریه (12 و 13 بهمن ماه) که ستاره دنباله دار سبز در آسمان شبانگاهی در درخشانترین شرایط خود قرار گرفته است، فرصت دیدنی آن بدون تجهیزات فراهم می شود. بسیاری از دنباله دار ها درخشندگی سبزرنگی مانند این دارند. تحقیقات آزمایشگاهی این تجلی نورانی را به یک مولکول واکنشی با نام دی کربن مرتبط می داند. این مولکول بر اثر برخورد نور خورشید متلاشی می شود و نور سبز ساطع می کند.

هر چند دنباله دار های سبز رنگ هر از گاهی از کنار زمین عبور می کنند، اما این یکی تا حدود 50 هزار سال دیگر باز نخواهد گشت و ممکن است هرگز هم برنشود. علت این مساله مدار بسیار طولانی چرخش این دنباله دار به دور خورشید است. در واقع دفعه قبلی که این دنباله دار از کنار زمین عبور کرد، آخرین دوره عصر یخبندان بود و انسان های نئاندرتال هنوز روی زمین ساکن بودند.

ستاره شناسی با نام جیانلوکا ماسی تصویر زیر را از دنباله دار زد تی اف در کنار پس زمینه ای از ستارگان با مشاهدات تلسکوپی خود ثبت کرده است. برای دیدن این دنباله دار باید به مکانی تاریک به دور از روشنایی شهر بروید و پیش از سپیده دم به سمت ستاره قطبی (پولاریس) نگاه کنید. اگر در مکانی بسیار تاریک نباشید احتمالا با چشم غیرمسلح دیده نخواهد شد و نیازمند دوربین یا تلسکوپ خواهید بود.

منبع: فرادید
انتشار: 6 بهمن 1401 بروزرسانی: 6 بهمن 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1806

به "آخرین فرصت برای دیدن ستاره دنباله دار سبزرنگ نادر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین فرصت برای دیدن ستاره دنباله دار سبزرنگ نادر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید