یک روش جدید برای آنالیز اختلال طیف اوتیسم

به گزارش مجله میهن 128، تا به امروز محققان حوزه مطالعات ژنتیک بسیاری از ژن های خطرناک مرتبط با ایجاد اختلال طیف اوتیسم را شناسایی نموده اند حال گروهی از محققان دانشگاه هاروارد وموسسه بورد ام آی تی مکانیسم های بالقوه بیولوژیکی مرتبط با اختلال طیف اوتیسم را شناسایی نموده اند.

یک روش جدید برای آنالیز اختلال طیف اوتیسم

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلوریست، آنها روشی موسوم به Perturb-Seq را به دنبال آنالیز عملکرد بسیاری از ژن های مختلف در سلول های مختلف ایجاد کردند. دانشمندان با استفاده از روش Perturb-Seq دهها ژن را که با اختلال طیف اوتیسم مرتبط هستند، مطالعه کردند. آنها معین کردند که چگونه سلول های خاص در مغز موش در حال رشد، تحت تأثیر جهش ها قرار می گیرند.

پائولا آرلوتا (Paola Arlotta) یکی از محققان این مطالعه گفت: برای چندین سال مطالعات ژنتیکی تعداد زیادی از ژن های خطرناک را که با پیشرفت اختلال طیف اوتیسم مرتبط هستند ، شناسایی کردند. ما برای اولین بار فناوری Perturb-Seq را روی ارگانیسم در حال رشد دست نخورده که توانایی اندازه گیری عملکرد ژن را در مقیاس عظیم برای درک بهتر یک اختلال پیچیده را داشت، اعمال کردیم.

دانشمندان می خواستند عملکرد ژن را در مقیاس وسیعی آنالیز نمایند. برای این منظور ، آنها دو فناوری قدرتمند ژنومی را با هم ترکیب کردند. با استفاده از ویرایش ژنوم کریسپر کس-9 آنها توانستند در 35 ژن مختلف مرتبط با خطر اختلال طیف اوتیسم ، تغییرات دقیق ایجاد نمایند.

سپس آنها با استفاده از توالی آر.ان.ای تک سلولی تغییراتی را در مغز موش های در حال رشد ایجاد کردند و به آنها اجازه دادند تا ببینند که چگونه بیان ژن در بیش از 40 هزار سلول تکی تغییر می نماید.

آنها سطح سلول های تکی را مشاهده کردند و مقایسه کردند که چگونه ژن های خطرناک بر سلول های مختلف که مسئول عملکردهای پیچیده از جمله شناخت و احساس هستند تأثیر می گذارند.

محققان برای درک ارتباط بالقوه این مدل و وجود این اختلال در انسان، نتایج به دست آمده از این روش را با نتایج به دست آمده از مغز انسان پس از مرگ مقایسه کردند و دریافتند که در مغز انسان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم پس از مرگ نیز بعضی از ژن های مهم با بیان تغییر یافته همانند داده های Perturb-seq تاثیر گذار هستند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 968

به "یک روش جدید برای آنالیز اختلال طیف اوتیسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک روش جدید برای آنالیز اختلال طیف اوتیسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید