کتابخوانان ایرانی به شدت سیاسی هستند، انتظار ایرانی ها از ادبیات

به گزارش مجله میهن 128، زندگی عزیز عنوان آخرین مجموعه داستان تالیف شده توسط آلیس مونرو نویسنده مشهورکانادایی و برنده جایزه نوبل ادبیات است که به تازگی با ترجمه مژده دقیقی از سوی نشر ماهی منتشر شده است. دقیقی که سال گذشته نیزرمان مشهور ظلمت در نیمروز اثر آرتور کوستلر را نیز ترجمه و منتشر نموده است در تبادل نظر با خبرنگاران درباره تفاوت استقبال از رمان و داستان کوتاه در ایران گفت: به باور من برای مخاطب ایرانی داستان کوتاه و رمان چندان تفاوتی ندارد بلکه برایشان مهم است که بخشی از زندگی امروز خودشان را در ادبیات ببینند و وقتی که آن را می بینند و یا اینکه حس می نمایند ادبیاتی که در اختیار آنهاست ادبیات معاصر است، به آن رجوع زیادی می نمایند.

کتابخوانان ایرانی به شدت سیاسی هستند، انتظار ایرانی ها از ادبیات

وی ادامه داد: من در جهانی ترجمه خیلی به سراغ داستان های ساده نرفتم. تصور خود من از مخاطب ادبیات داستانی ترجمه در ایران یک مخاطب خاص است و احساس نمی کنم لاقل ترجمه های خودم مخاطب عام داشته باشد. اما اگر کمی وسیعتر به مساله نگاه کنیم خواهیم دید که مخاطب ایرانی چندان با پیچیدگی رابطه ندارد و به نظرم این در همه جای جهان هم هست. یعنی تنها مخاطب خاص و پیگیر ادبیات است که یک داستان پیچیده و تودرتو را می پسندد.

دقیقی توضیح داد: جامعه ما مانند بسیاری از جوامع جهان یک جامعه چند قشری است که در آن هر لایه از اجتماعی، چیز خاصی از ادبیات انتظار دارند. من فکر نمی کنم ما بتوانیم به طور تعیین دوست داشتن نوعی از داستان را به همه ایران تعمیم دهیم.

وی در همین زمینه در پاسخ به سوالی درباره استقبال از ادبیات داستانی کشورهای بلوک شرق سابق در ایران نیز گفت: من کتابخوانان ایرانی را افرادی به شدت سیاسی می بینم ه دنبال کردن رویدادهای سیاسی علاقه بسیاری دارند. تاثیر حزب توده و جریان کمونیستی در ایران بسیار ریشه دار تر از یک دوره خاص بوده و در میان روشنفکران ما منیز خیلی ماندگار بوده و حتی هنوز هم هست و یکی از ارکان روشنفکری در ایران به شمار می رود. به همین خاطر حس می کنم نزدیکی فضای زیستی ما به فضای رخداد داستانهای این کشورها در نهایت این نوع مکتب و نگاه ادبی را در ایران کماکان پرمخاطب نگاه داشته است

این مترجم در ادامه با اشاره به ترجمه اش از داستان های کوتاه آلیس مونرو گفت: در کانادا و آمریکای شمالی نیز مونرو در نیمه دوم عمرش به عنوان یک داستان نویس مشهور شناخته می گردد و آثارش با مخاطبان زیادی روبرو می گردد اما به طبع بعد از دریافت جایزه نوبل به او اقبال زیادتر شده است. به نظرم او در هر مجموعه داستانی که منتشر نموده است به نثری پخته تر و داستان پردازی عمیق تر و خلق لایه های عمیق تری در داستان رسیده است و آن طور که شنیده ام متاسفانه بعد از این کتاب دیگر اثر تازه ای نخواهد داشت.

دقیقی توضیح داد: مونرو میگوید من حتی معاشرت با مردم را بلد نیستم و تنها مهارت من داستان نوشتن است. اما با این حال به نظرم کهولت سن اوست که وی را از خلق داستانهای تازه باز داشته است. به هر شکل جمع و جور کردن داستان نیز تواناییهای سنی ویژه ای را میطلبد. البته مونرو الان کند ذهن نیست اما واقعا سالخورده شده است.

این مترجم توضیح داد: ویژگی جالب توجه مونرو این است که در داستانهایش آدم های معمولی را بسیار میبیند و به خودش جذب میکند و شاید به همین خاطر است که خیلیها آثار او را دوست دارند و خودشان را در آنها پیدا می نمایند و خیلی از نویسندگان نیز دوست دارند مانند او باشند. مثلا نویسنده ای مانند لوری مور را در نوشتن شبیه او می دانند اما حتی مور هم سبک خاص خودش را دارد و مقلد کامل مونرو نیست.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 94

به "کتابخوانان ایرانی به شدت سیاسی هستند، انتظار ایرانی ها از ادبیات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخوانان ایرانی به شدت سیاسی هستند، انتظار ایرانی ها از ادبیات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید