چگونه گردشگری پایدار آینده جهانگردی را متحول می کند؟

به گزارش مجله میهن 128، نمایشگاه موسوم به بازار جهانی گردشگری که با بیش از 5 هزار غرفه در لندن برگزار شد، فرصتی برای آشنایی با روندهای اصلی بازار گردشگری و ترویج گردشگری پایدار است. این نمایشگاه محلی مناسب برای ترویج و توسعه مفاهیم تازه صنعت روبه رشد گردشگری است که قرار است تجارب سفرهای ما در آینده را شکل دهد.

چگونه گردشگری پایدار آینده جهانگردی را متحول می کند؟

گردشگری پایدار و رونق گردشگری

گردشگری منبع مهمی برای درآمد کشورهای مختلف است. صنعت گردشگری هم یکی از صنایع رو به رشد است. بازار گردشگری با ارزش حدود 8هزار میلیارد دلار بیش از 307 میلیون شغل ایجاد کرده است. مفهوم گردشگری پایدار طی سال های اخیر وارد حوزه گردشگری شده است. هدف از توسعه پایدار گردشگری توجه به محیط زیست و حفظ ارزش های محلی و بومی است.

نمایشگاه جهانی بازار گردشگری، رویدادی پیشرو در حوزه صنعت گردشگری است. بیش از 51 هزار از این نمایشگاه که از پنجم تا هفتم نوامبر 2018 میلادی (14 تا 16 آبان ماه 1397) در مرکز بریتانیا برگزار شد، بازدید کردند.

این نمایشگاه مکان مناسبی برای آشنایی با فرایند اصلی بازار گردشگری است که تجارب آینده ما در سفر را شکل خواهند داد. خبرنگاران به این نمایشگاه رفته است و با وزیران و مسئولان عالی رتبه چند کشور که از مقاصد مهم گردشگری به تعداد می آیند گفتگو کرده است.

نقش فناوری های نوین و جهانی دیجیتال بر توسعه گردشگری پایدار در هند

هند به واسطه میراث فرهنگی غنی، یکی از مقاصد گردشگری است. کسانی که به این کشور سفر می کنند در پی کسب تجارب نو و ماجراجویی هستند. اما آنچه چشم انداز صنعت گردشگری هند را تغییر داده، دیجیتالی شدن آن است.

راشمی ورنا، وزیر گردشگری هند می گوید: فناوری های نوین و جهانی دیجیتال گردشگران را به مقاصد نو می برد. این امر به گردشگری پایدار هم بسیار کمک می کند، زیرا گردشگران نزد مردم بومی اقامت می کنند و نیاز به ساخت تأسیسات تازه نیست. در واقع جهانگرد ها اطلاعات مربوط به این منطقه ها را از طریق اینترنت به دست می آورند و بر اساس این اطلاعات برای تعطیلاتشان برنامه ریزی می کنند.

به نظر می رسد که گردشگری پایدار که قرار است تاثیر مثبتی بر محیط زیست، جامعه و اقتصاد محلی داشته باشد، با گردشگری اخلاقی همراه است.

وزیر گردشگری هند می افزاید: گردشگران امروز از جهاتی بسیار هوشیار هستند: به رعایت اخلاق و احترام به محیط زیست در گردشگری توجه می کنند؛ خواستار مشارکت بیشتر جامعه محلی هستند و نمی خواهند مردم محلی مورد بهره برداری قرار بگیرند. این امر یکی از جنبه های مهم معین مقاصد گردشگری است. زیرا جهانگرد ها نمی خواهند تنها از سایت ها یا اماکن گردشگری بازدید کنند. هدف شان این است که فرهنگ سنتی و غذاهای محلی را تجربه کنند. به همین دلیل هم مشارکت اجتماع های محلی در بخش گردشگری بسیار مهم است.

تجربه منحصر به فرد گردشگری پایدار برای مسافران جزیره موریس

این نکته در قلب اقیانوس هند، در جزیرهٔ موریس که امسال پنجاهمین سالگرد استقلالش را جشن می گیرد، بسیار مشهود است. این مکان گردشگری پرطرفدار، مقصدی پنج ستاره برای بسکمک از گردشگران شده است.

از نظر وزیر گردشگری این کشور صنعت گردشگری باید با مردم و محله هایی که در حال پیشرفت و تحول هستند، روابط نزدیکتری برقرار کند.

آنیل گایان، وزیر گردشگری جزیره موریس به خبرنگاران می گوید: گردشگری پایدار بدون مشارکت جوامع محلی امکان پذیر نیست. صنعت گردشگری بدون محافظت از محیط زیست پیروز نمی شود. در نتیجه ما از محیط زیست و از جوامع محلی حمایت می کنیم. آنها را در توسعه عناصر فرهنگی، سرگرمی، کشاورزی و ماهیگیری در گردشگری شریک می کنیم تا نسبت به این صنعت احساس تعلق کنند. مشارکت و تعهد جوامع محلی برای بقای گردشگری پایدار لازم است.

وزیر گردشگری جزیره موریس همچنین معتقد است که مشارکت جوامع محلی در گردشگری،می تواند تجاربی ناب و منحصر به فرد را برای جهانگرد ها رقم بزنند. او در این باره می گوید: جهانگرد ها باید بدانند که تجربه سفر به کشور ما چه دستاوری برایشان دارد. این تجربه تنها مربوط به چشیدن غذاهای محلی و سنتی نیست. گردشگر باید با سبک زندگی مردم آشنا شود و بفهمد مردم ما علی رغم کمبودهای زندگی، شاد و خرسند زندگی می کنند. به نظرم این ویژگی اصلی مردم کشور ماست.

نقش سفرنامه نویسان اینترنتی در رونق صنعت گردشگری گرجستان

گرجستان یکی از کشورهایی است که در آن گردشگران در توسعه بازار گردشگری نقش دارند. در گردشگری پایدار در گرجستان، روی آموزش جوامع محلی هم تاکید می شود.

آنا ککلیا، معاون هیات توریسم در گرجستان درباره این نکته اینگونه توضیح می دهد: در گرجستان، هشتاد درصد بودجه مربوط به صنعت گردشگری مختص شبکه های اجتماعی است. سعی ما بر این است تا وبلاگ نویس ها را وارد صنعت گردشگری کنیم. سال گذشته کمپین بسیار جالبی درباره پست هایی که در سال 2017 درباره سفر به گرجستان در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود، یه راه افتاد. با جمع آوری این پست ها یک راهنمای دیجیتال سفر به گرجستان ایجاد ایجاد کردیم.

وی همچنین در ادامه می گوید: آموزش جوامع محلی برای صنعت گردشگری مهم است. باید به مردم محلی آموخت که گردشگری پایدار اهمیت زیادی دارد.

مطالب خبرنگاران را در واتس اپ دریافت کنید

ژاپن؛ برگزاری رویدادهای ورزشی فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری است

ژاپن قصد دارد با ورزش گردشگری را متحول کند. این کشور طی دو سال آینده میزبان دو رویداد ورزشی است: جام جهانی راگبی در سال 2019 میلادی و المپیک تابستانی 2020 میلادی. اما سرزمین آفتاب تنها ورزش دوستان را به سوی جذب نمی کند.

صنعت گردشگری ژاپن با فرهنگ و تاریخ غنی به طور بی سابقه ای در حال رشد است. برگزاری جام جهانی راگبی قرار است یک میلیون و هشتصد هزار نفر را به ژاپن بکشاند و فرصت رشد2 میلیارد دلاری را برای اقتصاد کشور فراهم کند.

از سوی دیگر برای مسافران ژاپن انگیزه هایی برای تثبیت اصول گردشگری پایدار و اخلاقی ایجاد شده است: گردشگران به مقاصدی سفر می کنند که با سفرهای شناخته شده و معمولی فرق دارد.

اکسپو 2020 و تجربه ای ماندگار برای گردشگران دبی

رونق صنعت گردشگری منحصر به رویدادها یا مسابقات ورزشی نیست. برگزاری نمایشگاه جهانی موسوم به اکسپو 2020 در دوبی باعث شده که همه نگاه ها به تغییر و تحولات چشم انداز گردشگری در این شهر دوخته شود.

اولین بار است که این نمایشگاه جهانی در خاورمیانه برگزار می شود. یکصد میلیون نفر برای بازدید از اکسپو 2020 به دوبی سفر خواهند کرد.

گیلیان همبرگر، معاون ارشد اکسپو 2020 در دبی می گوید: برای ما اکسپو 2020 فرصتی شش ماهه برای خوشامدگویی به مردم نقاط مختلف جهان است. اما می خواهیم به آنها بقبولانیم آنقدر امکانات متنوع در امارات متحده عربی وجود دارد که لازم است بارها و بارها به اینجا باز گردند. گردشگری ما گردشگری پایدار است و امکانات منحصربه فرد و متنوعی به جهانگرد عرضه می کند.

دوبی قرار است تا سال 2020 به لطف نسل پنجم اینترنت و زیرساخت های دیجیتال به یکی از اولین شهرهای آینده در سراسر جهان تبدیل شود. اما برنامه طولانی مدت این شهر رقم زدن تجربه ای منحصر به فرد و ماندگار برای گردشگران است.

معاون ارشد اکسپو 2020 در دبی می افزاید: کسانی که به اینجا می آیند در پی تجربه های نو هستند. قصدشان تنها عکس گرفتن از مکان های تاریخی یا سلفی گرفتن نیست. سفر برایشان فرصتی برای غوطه ور شدن در فرهنگ است. این کار را می توانند با شرکت در کلاس آشپزی یا رصد کردن ستاره ها در دل کویر انجام بدهند. می خواهیم برای گردشگران تجربه ای همه جانبه رقم بزنیم تا بعد از سفر بگویند: چیزی یاد گرفتیم.

بیشتر بخوانید:

  • پکن؛ کفش های هزار لایه که بیش از یک و نیم قرن قدمت دارند

  • بیست و دومین دوره مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری

مصر؛ موزه ای که قرار است بزرگترین موزه جهان باشد

اهرام ثلاثه، دریای سرخ و رود نیل تنها بخشی از جاذبه های گردشگری مصر است که هر سال 8 میلیون گردشگر را به مهد یکی از قدیمی ترین تمدنهای باستانی می کشاند. تعداد کسانی که به این کشور می آیند رو به افزایش است و وقتی به اینجا رسیدند موزه بزرگ یک میلیارد دلاری مصر را در انتظار آنهاست.

وزیر گردشگری مصر می گوید: در سال 2020 موزه بسیار بزرگی در مصر افتتاح خواهد شد. موزه بزرگ مصر (Grand Egyptian Museum) با سرمایه معادل یک میلیارد دلار ساخته شده و قرار است یکی از بزرگترین موزه ها در سراسر جهان باشد. این موزه تنها موزه ای است که می توانید در آن بایستید و چشم انداز اهرام ثلاثه را پشت سرتان داشته باشید. امیدواریم همه فرصت دیدن این موزه را داشته باشند این موزه، هدیه مصر به جهان خواهد بود.

دولت مصر فرصت های نوی برای سرمایه گذاری در حوزه گردشگری فراهم کرده و در تلاش است ضمن تنوع بخشیدن به این صنعت، قواعد گردشگری مسئولانه و پایدار را تقویت کند.

رانیا المشاط، وزیر گردشگری این کشور در ادامه به خبرنگاران می گوید: امروز همه به حفاظت از محیط زیست توجه می کنند. وزارت گردشگری مصر برنامه نوی برای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری دارد. این برنامه طوری طراحی شده است که اساس آن با اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد سازگار باشد. در نتیجه توانمندسازی زنان، خاتمه دادن به فقر و ایجاد جوامع محلی در اطراف مکان های گردشگری ستونهای این برنامه است و قصد داریم آنها را محقق سازیم.

به کانال تلگرام خبرنگاران فارسی بپیوندید

با مسافرانی که متعهد به رعایت اصول گردشگری پایدار و اخلاقی هستند به نظر می رسد که کشورهای بیشتری در پی رعایت این اصول برآمده اند و برای کسانی که قصد دارند در سال 2019 به سفر بفرایند گزینه های بیشتری فراهم می شود.

منبع: یورونیوز
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1344

به "چگونه گردشگری پایدار آینده جهانگردی را متحول می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گردشگری پایدار آینده جهانگردی را متحول می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید