چرا نزدیک اماکن پرخطر خانه می سازند؟

به گزارش مجله میهن 128، به گزارش خبرنگاران، اسماعیل نجار، رییس سازمان مدیریت بحران کشور و عضو شورایعالی شهرسازی و معماری کشور با اشاره به حریق اتفاق افتاده در پالایشگاه تهران گفت: مسوولان مربوطه در این زمینه پیگیر موضوع هستند و سازمان مدیریت بحران هم بر حسب وظیفه خود از همان دقایق اولیه به این ماجرا ورود نموده و امکانات و نیروهای لازم را برای رسیدگی به این حادثه به حالت آماده باش درآورد. البته جزئیات بیشتر از این حادثه با توجه به سطح و نوع حادثه از سوی مسوولان وزارت نفت و پالایشگاه اعلام خواهد شد.

چرا نزدیک اماکن پرخطر خانه می سازند؟

عضو شورایعالی شهرسازی و معماری کشور درباره نزدیکی بعضی از واحدهای مسکونی به پالایشگاه تهران گفت: این پالایشگاه بیش از 50 سال پیش در محیطی خارج و چندین کیلومتر دورتر از شهر تهران ساخته شد. همانطور که مخازن سوخت شهران هم در زمان ساخت در خارج از محدوده شهر تهران قرار داشتند.

نجار ادامه داد: به مرور با افزایش جمعیت و توسعه شهرنشینی، حریم شهرها هم توسعه پیدا کرد، تا جایی که ما شاهد آن هستیم که در منطقه ای مانند شهران ساخت و سازها تا مجاورت مخازن هم ادامه پیدا نموده و در خصوص پالایشگاه هم گرچه حریم آن حفظ شده، اما ساخت و سازها تا نزدیکی آن پیش رفته است.

شهرهای ما بر اساس استانداردها طراحی نشده

رییس سازمان مدیریت بحران کشور توضیح داد: خب چرا این اتفاق اتفاق افتاده است؟ چرا شهرها اینطور رشد نموده اند که تا نزدیکی اماکن پر ریسک رسیده اند و حالا می گوییم که باید این اماکن از شهر خارج شوند؟ انتقال و جابجایی یک پالایشگاه یا حتی همان مخازن سوخت کار آسانی نیست و هزینه هنگفتی دارد. متاسفانه شهرهای ما بر اساس استانداردها طراحی نشده و هنگام طراحی جامع شهرها شاید اینگونه مسائل خیلی مورد توجه قرار نگرفته که الان موجبات نگرانی را به وجود آورده است.

وی توضیح داد: با این شرایط در خوشبینانه ترین حالت می توان گفت در آِینده نزدیک امکان این جابجایی ها وجود ندارد. اما آیا ممکن نبود که مسوولان مربوطه اجازه ساخت و ساز در اطراف این اماکن را صادر نمی کردند؟

نجار با بیان اینکه متاسفانه شهرهای ما بر اساس استانداردها و قواعد شهرسازی ساخته نشده و همین موضوع نگران کننده است، گفت: امروز که مساله آتش سوزی پالایشگاه مطرح شده یا قبلا که ماجرای شهران مطرح شد، رسانه ها نسبت به این موضوع حساسیت پیدا کردند. اما خطری هست که رسانه ها به آن توجه نکردند و آن ساخت و ساز روی خطوط انتقال نفت و گاز است. این محل ها طبق قوانین و مقررات مصوب دارای حریم هستند، اما همین حریم ها را در ساخت و ساز رعایت نکردند و در همین فضا که جهت انتقال گاز، نفت و … است ساخت و ساز شده است.

وی تاکید نمود: از همین حالا هم می توان وارد عمل شد و اجازه ساخت و ساز و توسعه شهر به سمت اماکن پرخطر، نظیر همین پالایشگاه را نداد. بر فرایند ساخت و ساز در حریم خطوط انتقال نفت و گاز دقت بیشتری کرد و از فجایع احتمالی در آینده جلوگیری کرد.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1362

به "چرا نزدیک اماکن پرخطر خانه می سازند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا نزدیک اماکن پرخطر خانه می سازند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید