نرم افزار بهینه سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز طراحی شد

به گزارش مجله میهن 128، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی و فناوری، یک شرکت دانش بنیان فعال در حوزه بهینه سازی عملیات حفاری با استفاده از متخصصان مجرب و نخبه ایرانی مأموریت خود در بخش حفاری را بهینه سازی عملیات حفاری در چاه های عمودی، افقی و جهت دار و توسعه نرم افزارهای کاربردی تعریف نموده است.

نرم افزار بهینه سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز طراحی شد

جهت دریافت مشاوره خدمات اندازه کاتالوگ در فتوشاپ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گفته حامد رحیمی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان، صنعت حفاری احتیاج به حرکت به سمت فناوری نسل چهارم و هوش مصنوعی دارد که لازمه حرکت به این سمت، استفاده از روش های نوین هوش تجاری و ارزش آفرینی از داده ها است. نرم افزارهای طراحی شده در شرکت ما به صنایع یاری می نماید تا این عملیات ها را به شکلی بهینه تر انجام دهند.

وی اضافه نمود: توسعه نرم افزاری جامع در زمینه بهینه سازی عملیات حفاری یکی از اقدامات شرکت است. این نرم افزار بر پایه هوش تجاری طراحی شده است و نقشی مؤثر در مدیریت و بهینه سازی پارامترهای مکانیکی و هیدرولیکی عملیات حفاری و انتخاب مناسب ترین مته دارد.

این فعال دانش بنیان ادامه داد: مهم ترین بحث در این نرم افزار استفاده از داده های چاه های پیشین یک میدان به منظور بهینه سازی پارامترهای حفر چاه آینده است. این نرم افزار از روش های هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی و الگوریتم های بهینه سازی استفاده می نماید.

حیدری اعلام کرد: محصولات دانش بنیان این شرکت، شامل دو محصول نرم افزار جامع بهینه سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز و ارائه خدمات بهینه سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز می گردد.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اشاره به هزینه عملیات حفاری چاه های نفت و گاز، گفت: عملیات حفاری در دکل های دریایی روزانه 150 هزار یورو و در دکل های خشکی 30 هزار یورو هزینه دارد که با استفاده از خدمات این مجموعه دانش بنیان، زمان حفاری 20 درصد بهبود می یابد. با توجه به این که در کشور سالانه 200 حلقه چاه حفاری می گردد. این رقم سالانه موجب کاهش 4 هزار میلیارد تومانی هزینه برای کشور می گردد.

حیدری ادامه داد: به دلیل اینکه بخش اعظمی از قطعات و مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت حفاری توسط شرکت های بین المللی و خارجی فراوری می گردد با کاهش زمان حفاری میزان مصرف این موارد نیز کاهش می یابد و به صورت غیر مستقیم موجب کاهش ارزبری کشور می گردد.

وی درباره امکان وجود صادرات محصولاتشان به دیگر کشورها گفت: به دلیل وجود تحریم مستقیم روی شرکت های بالادستی نفت و گاز امکان صادرات محصول توسط یک شرکت های ایرانی فعال در این حیطه وجود ندارد. اما در حال ارائه ساز و کارهای جدید برای انجام این کار هستیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1144

به "نرم افزار بهینه سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز طراحی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرم افزار بهینه سازی عملیات حفاری چاه های نفت و گاز طراحی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید