سارکوزی برای محاکمه به دادگاه می رود

به گزارش مجله میهن 128، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور اسبق فرانسه امروز دوشنبه در ارتباط با اتهام تلاش برای رشوه دادن به یک قاضی و همچنین اعمال نفوذ در دادگاه محاکمه می شود؛ یکی از چند پرونده تحقیقات قضایی که تهدید رسوایی را علیه چند دهه حرفه سیاسی او در بردارند.

سارکوزی برای محاکمه به دادگاه می رود

به نقل از خبرگزاری رویترز، دادستانها سارکوزی را متهم کرده اند به اینکه به قاضی ژیلبر آزیبر، وعده شغلی آسان و پردرآمد در موناکو را در ازای اطلاعات محرمانه تحقیقات مربوط به پذیرش پولهای غیرقانونی لیلیان بتنکور، مالک شرکت اورئال توسط سارکوزی برای کمپین انتخاباتی 2007 داده بود.

سارکوزی که از 2007 تا 2012 رئیس جمهور فرانسه بود ارتکاب هر گونه خطا در تمامی تحقیقات مطرح شده علیه خود را رد کرده و شدیدا برای لغو این پرونده های قضایی مبارزه می کند.

بازرسان همچنین مشغول شنود مکالمات میان سارکوزی و وکیلش تی یری هرتزوگ در ضمنً بررسی حمایت های مالی از جانب لیبی در کمپین 2007 سارکوزی بوده اند. آنها در این میان فهمیدند که سارکوزی و وکیلش برای ارتباط برقرار کردن از تلفن های همراهی که تحت اسامی غلط ثبت شده استفاده کرده اند، از جمله اینکه تلفن سارکوزی به اسم پل بیسموت ثبت شده بود.

دادستانها گفته اند شنودها فاش کردند که سارکوزی و هرتزوگ چند بار درخصوص تماس با آزیبر، یک قاضی دادگاه استیناف فرانسه که در جریان تحقیقات مربوط به پرونده بتنکور بوده، بحث کرده اند.

آنها این اتهام را مطرح کرده اند که سارکوزی پیشنهاد داده به آزیبر در جهت کسب شغلی در موناکو در ازای کمک به خودش، کمک کند.

سارکوزی ماه جاری میلادی به تلویزیون بی.اف.ام گفت: آزیبر هرگز این شغل را در موناکو به دست نیاورد.

هرتزوگ و آزیبر هر دو با سارکوزی در محاکمه از بابت اتهام فساد و اعمال نفوذ حضور دارند. آنها همچنین متهم به نقض قوانین حفظ اطلاعات محرمانه شغلی هستند و هر سه نفر در صورت محکومیت با احتمال مجازات تا سقف 10 سال حبس و جریمه های سنگین مواجهند. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 942

به "سارکوزی برای محاکمه به دادگاه می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سارکوزی برای محاکمه به دادگاه می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید