رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد

به گزارش مجله میهن 128، به دنبال مکاتبه گمرک ایران با ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز درباره تبعات ثبت حضوری گوشی تلفن همراه در مبادی ورودی، معاون فنی گمرک ایران خاطرنشان کرد که طی پیگیری های انجام شده رجیستری گوشی تلفن همراه از ابتدای دی ماه غیرحضوری خواهد شد و تمامی فرایند حضوری در مبادی ورودی برای ثبت مشخصات در کمتر از یک دقیقه توسط بارکدخوان انجام می گردد.

رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد

از 12 مهر امسال به گمرکات اجرایی ابلاغ شد که هرگونه ثبت غیرحضوری تلفن همراه و بعد از خروج از گمرکات اجرایی (مبادی ورودی) توسط مسافرین ممنوع است، براین اساس باید اظهار و ثبت تلفن همراه مسافران فقط در محل مبادی ورودی و پس از احراز هویت دقیق و تشخیص غیرتجاری بودن و طی تشریفات گمرکی در لحظه ورود به کشور انجام گردد.

اما از زمان اجرای این دستورالعمل اعتراض زیادی از سوی مسافران به دلیل شکل گیری صف های طولانی و معطلی چند ساعته در مبادی ورودی جهت رجیستری گوشی موبایل آنهم در شرایط کرونایی موجود مطرح بود در عین حال که کارکنان گمرک نیز از شرایط موجود رضایتی نداشتند.

اما در هفته گذشته مهرداد جمال ارونقی-معاون فنی گمرک ایران- طی نامه ای به ستاد مبارزه با قاچاق کالا با اعلام گزارشی از شرایط موجود درخواست کرد که جهت جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و همچنین در راستای رضایتمندی مسافران ورودی و نظام مند کردن فرایند رجیستری، اجرای طرح رجیستری گوشی به صورت غیرحضوری و پس از انجام استعلامات سیستمی از واحد گذرنامه و در مکانی غیر از مبادی ورودی گمرک انجام گردد تا ضمن جلوگیری از سوءاستفاده های احتمالی از اجرای طرح، از تجمع و شیوع بیماری کووید-19 با قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا جلوگیری گردد.

به فاصله کوتاهی طی آنالیز های اجرا شده فرایند رجیستری موبایل تغییر نموده است و آنطور که معاون فنی گمرک ایران در این باره شرح داد طی تصمیمات اخذ شده از ابتدای دی ماه امسال رجیستری گوشی موبایل به صورت غیرحضوری انجام خواهد شد و مدت زمان انجام فرایند حضوری به کمتر از یک دقیقه کاهش پیدا می نماید.

وی در ادامه با اشاره به اقداماتی که در جریان تغییر فرایند رجیستری و ثبت غیر حضوری آن در دستور کار واقع شده است شرح داد: پیش بینی شده که اظهارنامه مسافری توسط آژانس های مسافری در هواپیما توزیع و تکمیل گردد، در غیر این صورت تا قبل از گذرنامه تکمیل شده یا در سالن گمرک تکمیل گردد. در این اظهارنامه مشخصات گوشی تلفن همراه از جمله شماره IMEI باید درج گردد.

معاون فنی گمرک ایران گفت: گوشی تلفن همراه توسط ارزیاب گمرک رویت و به واسطه بارکدخوان شماره IMEI و بارکد پاسپورت در سیستم درج خواهد شد و بعد از ثبت مشخصات گوشی و احراز مسافر در مبادی ورودی، فرد یک ماه فرصت دارد تا با مراجعه به سامانه گمرک (EPL) ادامه فرایند رجیستری را انجام دهد.

معاون فنی گمرک یادآور شد : برای گوشی های تلفن همراهی که تاریخ ورود آن 12 تیر تا 30 آذر 1399 می توانند طبق روال قبلی و با استعلام سیستمی از سامانه نیروی انتظامی احراز مسافربودن، عملیات ترخیص در EPL بدون مراجعه حضوری انجام گردد.

بر این اساس نحوه رجیستری گوشی تلفن همراه در کمتر از سه ماه از ابلاغیه قبلی (12 مهر) تغییر کرد و دیگر لازم نیست در شرایط کرونایی مسافران ساعت ها در مبادی ورودی معطل بمانند این در حالی است که در آبان ماه امسال وزارت بهداشت طی نامه ای به گمرک ایران اعلام نموده که به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کووید 19 و قطع زنجیره انتقال و صیانت از سلامت هموطنان و کارکنان این سازمان تمهیداتی اتخاذ گردد که فرآیند رجیستری به صورت الکترونیک اجرا شده تا از مراجعه حضوری و ازدحام مسافرین جلوگیری گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 979

به "رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رجیستری گوشی تلفن همراه غیرحضوری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید