دانشگاه در خط مقدم مبارزه با درآمدهای نفتی است

به گزارش مجله میهن 128، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ضمن ابراز امیدواری برای موفقیت دانشگاه آزاد در راستا فناوری و تأکید بر ضرورت کسب درآمد دانشگاه از محل فروش تکنولوژی، گفت: باید با ساختار شکل گرفته در کشور مانند تمرکز بر واردات، عدم تولید در کشور و ... مبارزه کنیم و در این مبارزه دانشگاه در خط مقدم قرار گرفته است.

دانشگاه در خط مقدم مبارزه با درآمدهای نفتی است

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی سورنا ستاری در مراسم افتتاح مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد که عصر امروز با حضور طهرانچی رئیس دانشگاه برگزار شد، گفت: اگر می خواهیم کشور ما به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کند و دانشگاه به جامعه خدمات ارائه دهد، باید در یک جبهه به صورت مستمر بجنگیم.

وی با بیان اینکه باید با فرهنگ سازی مناسب از اتکاء به درآمدهای نفتی در کشور جلوگیری شود، گفت: کشور ما در حوزه بیوتک در منطقه مقام اول را دارد، اما مردم کشور ما به اجناس داخلی اطمینان نداشته و به سمت خرید کالاهای خارجی سوق پیدا می کنند. این یک فرهنگ بسیار غلط است و باید با آن مبارزه کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه سرمایه گذاری خطرپذیر به معنی سرمایه گذاری برای خلاقیت و نوآوری افراد است، اظهار کرد: این سرمایه گذاری بسیار حائز و از انواع دیگر سرمایه گذاری ها مفیدتر است. در این زمینه نیز باید با ساختار شکل گرفته در کشور مانند تمرکز بر واردات، عدم تولید در کشور و ... مبارزه کنیم و در این مبارزه دانشگاه در خط مقدم واقع شده است.

ستاری در ادامه با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی 38 درصد بار نظام آموزش عالی کشور را بر عهده دارد، گفت: این دانشگاه یکی از محورهای مهم مبارزه است، چرا که پتانسیل قوی از دانشجویان نخبه، اساتید توانمند و ... دارد.

وی اضافه نمود: دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از آنجا که هزینه تحصیل خود را پرداخت می کنند، ارزش پول را بیشتر می دانند و با مفهوم کسب و کار آشنا هستند؛ بنابراین می توانند در زمینه نوآوری و کسب و کار پیروز عمل کنند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باید درصد قابل توجهی از درآمد خود را از محل فروش تکنولوژی، قرارداد با صنعت و استارت آپ ها کسب کند، اظهار کرد: دانشگاه های برتر دنیا نیز مقدار کمی از درآمد خود را از محل شهریه به دست می آورند و این موضوع باید در دانشگاه های کشور مورد توجه قرار گیرد.

ستاری با بیان اینکه حرکت دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید در حوزه فناوری جای قدردانی دارد، گفت: تغییر نظام هایی که در دانشگاه شکل گرفته، کار بسیار سختی است. اینکه دانشجو با ورود به دانشگاه به جای آن که دنبال مدرک باشد، به دنبال خلاقیت، نوآوری و تغییر در جامعه اطراف خود باشد، بسیار حائز اهمیت است و باید برای این موضوع قدردان فعالیت های دکتر طهرانچی بود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر نیز فعالیت های خوبی در حوزه دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی اجرا شده، گفت: بحث تولید بذر در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان یکی از موضوعات بسیار مهم و کاربردی است که می تواند نیاز کشور در این زمینه را برطرف کند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: بحث فناوری در دانشگاه بخشی است که از دانش، ثروت تولید می کند و به همین منظور بسیار قابل توجه است. دانشگاه آزاد اسلامی یک بازار بزرگ است و می تواند با حمایت شرکت های دانش بنیان و دانشجویان بازار خود را در اختیار آنان قرار دهد، چرا که می تواند از محل فروش این شرکت ها ایجاد درآمد کند.

ستاری در انتها با تأکید بر اینکه هیچ سرمایه ای مهم تر از نوآوری نیست، گفت: نوآوری را نمی توان قیمت گذاری کرد، چرا که هیچ انتهایی ندارد. امیدوارم دانشگاه آزاد اسلامی راهی را که در حوزه فناوری آغاز کرده با پیروزیت طی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 210

به "دانشگاه در خط مقدم مبارزه با درآمدهای نفتی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانشگاه در خط مقدم مبارزه با درآمدهای نفتی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید