دانستنی هایی درباره سن بلوغ دختران

به گزارش مجله میهن 128، سن بلوغ دختران بر اساس عوامل ژنتیکی و همچنین شرایط اجتماعی برای هر شخص متفاوت است. به طور میانگین سن بلوغ دختران بین 9 تا 14 سالگی است.

دانستنی هایی درباره سن بلوغ دختران

بلوغ پدیده ای است که خانواده ها را درگیر مسائل جدیدی می نماید. بنابراین، این نگرانی همیشه گریبان گیر والدین است که نمی دانند در دوران بلوغ فرزندشان چه رفتاری داشته باشند و چه بایدها و نبایدهایی را در این دوران حساس باید رعایت نمایند که معمولا در برخورد با جنس دختر ضروری است حساسیت های رفتاری بیشتری به خرج دهند. بنابراین خانواده ها باید با نشانه های بلوغ آشنایی کامل داشته باشند. در این مقاله به آنالیز نشانه های رسیدن به سن بلوغ دختران و عوامل موثر بر آن می پردازیم.

بلوغ چیست؟

نوجوانی دوره ای بحرانی به شمار می آید که طی آن مرحله بلوغ اتفاق می افتد. بلوغ در فرهنگ فارسی به معنی رسیدن، رسیدن به سن رشد، مرد شدن، زن شدن، رسیدگی و پختگی و به حد کمال رسیدن آمده است.

بی شک رسیدن سن بلوغ دختران و دوران آن یکی از پرتنش ترین دوران ها زندگی هر دختری است. نقش والدین در دوران بلوغ می تواند اهمیت بسیاری به ایجاد آرامش روحی و روانی به هنگام رسیدن سن بلوغ دختران داشته باشد. بلوغ دوره بحرانی انتقال از مرحله کودکی به عظیمسالی و زمان اکتساب قدرت باروری است. دوره ای که تغییرات تکاملی در مغز و غدد بدن باعث تغییرات جسمانی، روانی، روحی و رفتاری می گردد.

سن بلوغ دختران

معمولا شروع سن بلوغ دختران زودتر از سن بلوغ پسران است. در شرایط طبیعی سن بلوغ دختران در محدوده سنی 11 تا 13 سالگی است. البته شرایط آب هوا و گرمسیری یا سردسیری منطقه زندگی نیز تأثیر بسزایی در بلوغ زودرس (که باید از بروز آن پیشگیری کرد) یا حتی بلوغ دیررس خواهد داشت. علامت های جسمی بلوغ به دنبال یکسری تغییرات هورمونی بدن که به وسیله مغز (سیستم هیپوفیز و هیپوتالاموس) کنترل می گردد و ارتباط مستقیمی با تخمدان (در دختران) دارد، ظاهر می گردد. سن بلوغ دختران با توجه به بروز تغییرات بدنی در دوره بلوغ بسیار متغیر است.

بطور کلی علائم جسمانی دوران بلوغ در دختران عبارتند از: رشد جسمی و قدی، جوانه زدن نوک پستان ها و رشد آنها، پیدایش موهای ناحیه تناسلی و زیر بغل و قاعدگی.

بلوغ جسمانی

دخترخانمی ممکن است متوجه گردد که در مناطقی از بدن که هیچ وقت مویی وجود نداشت، حالا مقداری مو رویش نموده است، مناطقی مثل زیر بغل، پاها و ... . در ابتدا این موها روشن و نازک هستند، اما با گذشت زمان تیره و ضخیم می شوند.

در دوران بلوغ سینه ها عظیم می شوند. اگر یکی از سینه ها کوچکتر از دیگری باشد، جای نگرانی ندارد، زیرا بعد از مدتی هر دو سینه به یک اندازه خواهد شد.

جهش رشد معمولاً در دختران حداقل 2 سال زودتر از پسران اتفاق می افتد و بسیار چشمگیر است . به طوری که در مدت یک سال میزان رشد 2 برابر می گردد. در بعضی، رشد به سرعت اتفاق می افتد که به نام جهش ناگهانی رشد خوانده می گردد. این جهش رشد، بین سنین 9 تا 11 ساله دیده شده است. سرعت رشد در دختران به میزان هورمون رشد و هورمون جنسی (استروژن) مربوط می گردد . هورمون رشد باعث افزایش رشد بخصوص در استخوان ها و غضروف می گردد . ولی هورمون جنسی (استروژن) سبب بسته شدن مرکز رشد استخوانی و کاهش و کند شدن رشد استخوان می گردد . به همین دلیل است که بعد از شروع قاعدگی ، سرعت رشد قد کندتر می گردد و معمولاً بیش از 6 سانتی متر افزایش نمی یابد . افرادی که دارای این فوران رشد هستند، هر سال حدود 10 سانتی متر افزایش قد خواهند داشت. اما مثل بقیه موارد بلوغ، رشد ممکن است سریع و یا کند باشد.

اگر پوستتان، جوش زد، نگران نباشید. در واقع، زدن جوش جزء اولین علائم رسیدن سن بلوغ دختران می باشد. این جوش ها ممکن است روی صورت، بالای سینه و یا پشت دیده شوند.

در طی دوران بلوغ، فعالیت غده های چربی زیاد می گردد و موجب بروز جوش می گردد. استرس، عادت ماهانه و مواد آرایشی چرب نیز باعث بوجود آمدن جوش می شوند معمولا جوش های دوران بلوغ، با اتمام این دوران، از بین خواهند رفت.

در طی دوران بلوغ، ترشحات واژن دیده می گردد. این ترشحات به رنگ زرد یا سفید است. اگر خارش، بوی بد و یا ناراحتی در واژن داشتید، با مادر خود صحبت کنید، زیرا این می تواند نشانه ای از عفونت باشد.

اگر خیلی عرق می کنید، این را بدانید که شما اولین نفری نیستید که از این موضوع رنج می برید. ناگهان در طی دوران بلوغ، 2 تا 4 میلیون غده عرق در بدن فعال می گردد. تعریق بیشتر در زیر بغل صورت می گیرد. اگر می خواهید از بوی بد عرق خلاص شوید، به طور مرتب حمام کنید و از مواد ضدتعریق مثل مام بهره ببرید.

دختران در مقایسه با پسران، دارای چربی بدن بیشتری هستند. در طی دوران بلوغ، ممکن است متوجه شوید که بدنتان دارای چربی های بیشتری نسبت به قبل است. در ابتدا، ممکن است متوجه چربی شکم شوید. اما بعد از مدتی، کمر کوچکتر و باسن و ران ها عظیمتر خواهند شد.

خونریزی ماهانه، در سنین 9 تا 16 سالگی رخ می دهد. بهتر است در این زمان علاوه بر رعایت بهداشت فردی از تغذیه مناسب هم برخوردار باشید. به یاری این موارد می توانید ناراحتی های روحی و جسمی را در این دوران کاهش دهید.

  • مصرف کم تر مواد غذایی که حاوی قند یا شکر به مقدار زیاد هستند و به جای آن استفاده بیشتر از نان، سیب زمینی، خرما و حبوبات
  • مصرف کم تر چربی های حیوانی و گوشت قرمز و جایگزینی آن با روغن های گیاهی و گوشت سفید (مرغ و ماهی)
  • مصرف کم تر نوشابه های کافئین دار نظیر قهوه و چای
  • کاهش مصرف نمک تا حد ممکن

ویژگی های روانی و رفتاری در سن بلوغ دختران

سن بلوغ دختران با ویژگی های روانی و رفتاری همراه است. در این دوران دختر خانم ها علاوه بر تغییرات جسمی، دچار یکسری تغییرات و علائم روانی می شوند که شناخت این علائم به والدین و مربیان برای درک بهتر نوجوان و برخورد صحیح و منطقی با وی و رفتار مناسب با شرایط روانی و رفتاری آنان یاری زیادی می نماید.

این ویژگی ها عبارتند از: میل به گوشه گیری، حساسیت بسیار نسبت به انتقاد دیگران، بی قراری، بی ثباتی، تحریک پذیری، نوسان در خلق و خو، مخالفت با خانواده و دوستان و به طور کلی جامعه، در رویا فرورفتن، شرم و حیای مربوط به تغییرات ناشی از بلوغ جنسی، تنبلی و سستی، نافرمانی از عظیمترها، خیره سری و خودرأیی، نداشتن احساس امنیت و اعتماد به نفس، مقاومت در برابر پند و اندرز والدین، تمایل شدید به ارتباط نزدیک با دوستان و گفت و گوهای پنهانی و طولانی با آنها، حساسیت نسبت به آراستگی ظاهر خود و صرف وقت جلوی آینه.

این علائم که حدود یک سال پیش از زسیدن به سن بلوغ دختران شروع می گردد، در مرحله جنسی رو به شدت می گذارد و در مراحل پایانی بلوغ بتدریج کاهش می یابد. باید به تفاوت های فردی بین نوجوانان توجه داشت، یعنی اینکه ممکن است این علائم به صورت یکسان در همه نوجوانان ظاهر نگردد، ضمن آنکه اغلب نوجوانان احساسات و عواطف خود را در این مرحله از رشد بروز نمی دهند. همچنین در سنین بلوغ دختران از نظر روحی بسیار حساس و عصبی می شوند. گاهی در بعضی دختران تغییرات رفتاری بدی بروز می نماید. لجبازی مهم ترین ویژگی این دوران است و به تدریج با استقرار بلوغ این نشانه ها رفتاری کمرنگ تر می شوند. والدین باید نسبت به این سن و رفتارهای خاص این سن آگاهی داشته باشند و با صبوری و مهربانی با دخترشان برخورد نمایند.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 833

به "دانستنی هایی درباره سن بلوغ دختران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانستنی هایی درباره سن بلوغ دختران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید