خروج 64 هزار میلیارد پول از چرخه اقتصاد

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران: بانک مرکزی در هفته منتهی به 14 تیر نزدیک به 65 هزار میلیارد ریال پول از چرخه اقتصاد کشور خارج کرد.

خروج 64 هزار میلیارد پول از چرخه اقتصاد

به گزارش خبرنگاران، بانک مرکزی گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی در هفته منتهی به 14 تیر را منتشر کرد. این گزارش نشان می دهد با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته استمرار جذب نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 64.6 هزار میلیارد ریال موافقت کرد. در واقع این مبلغ با هدف خنثی سازی اثر نقدینگی از بازار جمع آوری شد.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، در عملیات بازار باز، سه بانک سفارش خرید اوراق مالی اسلامی دولتی در قالب توافق بازخرید معکوس (ریپوی معکوس) را تا مهلت مشخص شده (ساعت 12 روز شنبه مورخ 12 تیر ماه 1400) و در مجموع به ارزش 175 هزار میلیارد ریال به بانک مرکزی ارسال کردند.

با توجه به پیش بینی بانک مرکزی از شرایط نقدینگی در بازار بین بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته استمرار جذب نقدینگی بود. از این رو، بانک مرکزی به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید معکوس به مبلغ 64.6 هزار میلیارد ریال با سررسید 7 روزه با حداکثر نرخ 18 درصد موافقت کرد و معاملات مربوط به این عملیات و معاملات مربوط به سررسید قراردادهای توافق بازخرید معکوس هفته قبل به ارزش 64.6 هزار میلیارد ریال، در روز دو شنبه 14 تیرماه انجام شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 28 تیر 1400 بروزرسانی: 28 تیر 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1320

به "خروج 64 هزار میلیارد پول از چرخه اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج 64 هزار میلیارد پول از چرخه اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید