خبرنگاران شکستگی لوله نفت مارون 217 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد

به گزارش مجله میهن 128، شهرکرد- خبرنگاران- رییس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: شکستگی لوله انتقال نفت مارون در شهرستان اردل 217 میلیارد و 450 میلیون ریال خسارت به بخش های مختلف کشاورزی منطقه وارد کرد.

خبرنگاران شکستگی لوله نفت مارون 217 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد

عطاءالله ابراهیمی شامگاه دوشنبه در هفتمین نشست ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران چهارمحال و بختیاری اضافه کرد: این میزان خسارت برابر کشت نکردن زمین های کشاورزی، باغی و شیلات منطقه است.

وی اضافه کرد: شکستگی لوله انتقال نفت مارون به یک هزار و 400 تن ماهی تولیدی در 55 مزرعه پرورش ماهی سرخون خسارت جدی وارد کرد.

ابراهیمی شرح داد: هنگام وقوع حادثه اخیر شکستگی لوله انتقال نفت مارون حداقل 100 اصله درخت و 10 راس دام سبک در محل نابود شد.

وی با اشاره به آلودگی نفتی در بالادست تنها منبع تامین آب بخش کشاورزی سرخون یادآور شد: به دنبال این حادثه نگرانی سرایت نفت موجود در خاک به درون چشمه تامین آب و آلوده شدن خاک زمین های کشاورزی وجود دارد.

ابراهیمی گفت: معیشت و اقتصاد بیشترین گروه های مردمی سرخون در شهرستان اردل به بخش کشاورزی وابسته است که با حادثه اخیر دچار مشکل شده اند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری نیز در این نشست گفت: خط لوله انتقال نفت مارون در این استان تا به امروز پنج مرتبه دچار شکستگی و بروز حادثه جدی شده که چهار مورد آن در حوزه کارون و یک مورد در حوزه زاینده رود بوده است.

شهرام احمدی آلودگی های نفتی را بسیار پیچیده اعلام و تاکید کرد: در این سال ها حادثه های مرتبط با لوله انتقال نفت مارون باعث نفوذ به خاک و منابع زیرزمینی شده است.

وی حادثه اخیر شکستگی لوله انتقال نفت مارون را باعث آسیب به سلامت جسمی و روحی مردم سرخون دانست و اضافه کرد: هنوز بخشی از نفت در منطقه موجود بوده که با توجه به شرایط زمین شناسی، اقدامات پیشگیرانه در محل ضروری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری شرح داد: رفع آلودگی های موجود، تامین منبع آب پایدار، جبران خسارت ها، بررسی میزان آسیب به سلامت جسمی و روحی مردم منطقه، تامین تجهیزات مورد نیاز باید با سرعت دنبال و اجرایی شود.

احمدی یادآور شد: تعیین شدن میزان نفت وارد شده به منطقه و برآورد میزان خروج آن و اندیشیدن تدابیری از سوی شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ایران منطقه اصفهان برای گزارش گیری ماهانه دستگاه های اجرایی مرتبط، نمونه برداری منابع آب و اعلام نتایج به اداره کل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگاران، نشت نفت در بخش میانکوه در 2 دهه گذشته برای چهارمین بار در روز یکشنبه 23 آذرماه سال جاری بر اثر شکستگی خط لوله نفت مارون به اصفهان در منطقه تلمبه خانه روستای گندمکار شهرستان اردل رخ داد.

این حادثه منجر به ورود نفت به رودخانه سرخون و زمین های اطراف آن به طول 6 کیلومتر شده است که به دنبال آن برخی مناطق نیز به سبب پخش گاز ناشی از نفت رها شده، دچار آتش سوزی شد که با تلاش نیروهای امدادی و آتش نشانی یک روز پس از این حادثه به طور کامل مهار شد.

قرار دریافت چهارمحال و بختیاری در راستا خط انتقال نفت مارون به اصفهان، سال هاست که مردم بخش میانکوه به ویژه شهر سرخون و روستاهای اطراف آن را با مشکلاتی روبه رو کرده است.

بخش میانکوه شهرستان اردل در 150 کیلومتری تا شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری و 80 کیلومتری اردل واقع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1057

به "خبرنگاران شکستگی لوله نفت مارون 217 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران شکستگی لوله نفت مارون 217 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی وارد کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید