فراوری سالانه 5.7 میلیون تن زباله در هواپیماهای دنیا

به گزارش مجله میهن 128، خطوط هوایی بریتیش ایرویز نیز با حذف روکش بسته بندی پلاستیکی و جایگزین کردن آن با ماده ساخته شده از پوست بامبو، حدود 30 تن از مصرف پلاستیک در سال می کاهد.

فراوری سالانه 5.7 میلیون تن زباله در هواپیماهای دنیا

احتمالا در یک پرواز اکونومی یا مالی و پس از نشستن روی جایگاه و بستن کمربند ایمنی، مهمانداران به شما یک نوشیدنی در یک لیوان پلاستیکی پیشنهاد می نمایند که می توانید آن را با یک قاشق پلاستیکی هم بزنید.

شاید در طول پروازهای طولانی نیز یک پک پلاستیکی حاوی مسواک و شانه پلاستیکی که در پوشش پلاستیکی قرار دارند به شما داده می گردد.

طرح یک سینی غذای غیرپلاستیکی برای پرواز/ عکس: بی بی سی

اگر خواستار تماشای فیلم در هواپیما باشید از یک هدفون یک بار مصرف در یک پوشش پلاستیکی استفاده خواهید کرد. احتمالا در حین صرف غذا نیز با مجموعه های پلاستیکی دیگری روبه رو خواهید شد و این لیست همچنان ادامه دارد.

اگر تمام این موارد را روی هم بگذاریم میزان فراوری زباله های مسافران پروازی به 5.7 میلیون تن در سال می رسد.

موزه طراحی لندن با هدف تجدید نظر در خصوص پسماندهای فراوری شده در سفر نمایشگاهی برگزار نموده است.

به همین دلیل شرکت پریست من گود یک نسخه سینی غذا سازگار با محیط زیست را به شکلی سنتی و مالی طراحی نموده است.

پایه این سینی غذا از دانه های قهوه ساخته شده است. در این مجموعه یک محفظه وافلی برای نگه داری دسر و یک محفظه ساخته شده از الیاف جلبک برای نگه داری شیر و موادی مانند بعضی از نوشیدنی ها در نظر گرفته شده است.

ظرف سالاد نیز از برگ موز فشرده ساخته شده است. قاشق و چنگال نیز از چوب درخت نارگیل ساخته می گردد. ماده ای که ارزان و در دسترس است.

بخشی از زباله پلاستیکی فراوریی یک مسافر در یک پرواز/ عکس: بی بی سی

جو ران طراح این سینی غذا گفت: وزن این مجموعه بسیار مهم است. وزن هم از جهت ویژگی های پرواز و هم از جهت فراوری آلودگی مهم است.

از طرفی کل مجموعه برای یک پرواز مالی گران تمام می گردد اما این ساختار برای کاهش آلودگی و فراوری زباله های پلاستیکی موثر است.

اینک بعضی از خطوط پروازی برای کاهش فراوری زباله های پلاستیکی قدم های کوچکی برداشته اند.

ایرلاین ویرجین آتلانتیک هدفون های پرواز را در پاکت های کاغذی یک خیریه ارائه می دهد. این خط هوایی دیگر پک مسواک و شانه را نیز ارائه نمی کند.

خطوط هوایی بریتیش ایرویز نیز با حذف روکش بسته بندی پلاستیکی و جایگزین کردن آن با ماده ساخته شده از پوست بامبو، حدود 30 تن از مصرف پلاستیک در سال می کاهد.

خط هوایی کانتاس میخواهد در سال آینده 75 درصد زباله های پلاستیکی خود را کاهش دهد.

به دلیل متفاوت بودن مقررات بین المللی قواعد متفاوتی برای بازیافت زباله های فرودگاهی در کشورهای دنیا وجود دارد.

به عنوان مثال امکان بازیافت 90 درصد زباله های ورودی به لندن براساس مقررات این کشور وجود ندارد. این زباله ها به دلیل نگرانی از امنیت زیست بوم سوخته یا برای دفن به خارج از لندن فرستاده می شوند.

منبع: عصر ایران
انتشار: 25 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 118

به "فراوری سالانه 5.7 میلیون تن زباله در هواپیماهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری سالانه 5.7 میلیون تن زباله در هواپیماهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید