تمایل مغز انسان به ایجاد حافظه کاذب

به گزارش مجله میهن 128، یافته های تحقیقات نو نشان می دهد: مغز افراد می تواند در یک چشم به هم زدن خاطرات نادرست ایجاد کند.

تمایل مغز انسان به ایجاد حافظه کاذب

به گزارش سیناپرس، در یک سری از آزمایش ها به رهبری دانشگاه آمستردام، محققان حروف الفبای لاتین را به 534 نفر در جهت های واقعی و آینه ای نشان دادند. پس از اینکه به بعضی از شرکت نمایندگان یک اسلاید تداخلی با حروف تصادفی که برای به هم زدن حافظه اصلی طراحی شده بود نشان داده شد، از همه شرکت نمایندگان خواسته شد تا یک حرف هدف از اسلاید اول را به خاطر بیاورند. نیم ثانیه پس از مشاهده اسلاید اول، تقریباً 20 درصد از شرکت نمایندگان یک خاطره واهی از حروف تشکیل داده بودند و این اندازه پس از 3 ثانیه به 30 درصد افزایش یافت.

به گفته محققان، مغز انسان خاطرات را بر اساس آنچه انتظار دارد ببیند تغییر می دهد. از آنجایی که افرادی که در این مطالعه شرکت کردند بسیار با الفبای غربی آشنا بودند، مغز آن ها انتظار داشت که حروف را در جهت گیری واقعی خود ببیند.

هنگامی که حروف به صورت آینه ای ظاهر می شدند (Ɔ به جای C)، حتی پس از گذشت تنها یک میلی ثانیه، شرکت نمایندگان بیشتر احتمال داشت که حرف شبه را به عنوان یک حرف واقعی به خاطر بسپارند.

محققان می گویند: به نظر می رسد که حافظه کوتاه مدت همواره نشان دهنده دقیق چیزی نیست که به تازگی درک شده است. درعوض، حافظه با آنچه انتظار داشتیم ببینیم درست از زمان شکل گیری اولین رد حافظه شکل می گیرد.

محققان دریافتند: این موارد خاطرات نادرست بودند تا حدس های اشتباه و از شرکت نمایندگان پرسیدند که چقدر به خاطرات خود در امتیاز یک تا چهار اطمینان دارند.

پژوهشگران توضیح می دهند: شرکت نمایندگان به طور مداوم و با اطمینان بالا گزارش می دهند که همتای واقعی یک شبه حرف را دیده اند. احتمال اینکه مردم یک شبه حرف را با یک حرف واقعی عوض نمایند، بیشتر بود که این موضوع نشان می دهد که توهمات حافظه به واسطه دانش جهانی درباره نحوه ظاهر موضوعات ایجاد می شوند.

تصور می گردد که خاطرات درازمدت جعلی به وسیله نظریه ردیابی فازی راهنمایی می شوند که بیان می نماید که حافظه از دو بخش تشکیل می گردد که شامل بخش کلمه به کلمه و بخش اصلی است که شخص معنا را تفسیر می نماید.

محققان در سرانجام می گویند که نظریه ردیابی فازی ممکن است باعث ایجاد توهمات حافظه کوتاه مدت گردد، اما نمی تواند به طور کامل یافته های فعلی را توضیح دهد. این آزمایش ها نشان می دهند که ورودی حافظه کلمه به کلمه ما بلافاصله با تجربیات و انتظارات قبلی ادغام می گردد. توضیح کامل این مطالعه و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله تخصصی PLOS One منتشر شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 25 فروردین 1402 بروزرسانی: 25 فروردین 1402 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1838

به "تمایل مغز انسان به ایجاد حافظه کاذب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمایل مغز انسان به ایجاد حافظه کاذب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید