بخت مجدد سعد؛ِآیا جبران خود را قربانی می نماید؟

به گزارش مجله میهن 128، فارس نوشت: بعضی فعالان سیاسی اعلام کردند، جبران باسیل وزیر خارجه لبنان پذیرفته برای تسهیل در روند تشکیل دولت تکنوکرات-سیاسی کنار برود و قرار است سعد الحریری نخست وزیر این دولت باشد.

بخت مجدد سعد؛ِآیا جبران خود را قربانی می نماید؟

روزنامه کویتی الانباء به نقل از منابع مطلع نوشت، نشانه هایی از حل نزدیک بحران تشکیل دولت لبنان دیده می گردد و از جمله نشانه های آن گفته های فعالان سیاسی است که اعلام نموده اند جبران باسیل وزیر خارجه پذیرفته در دولت آینده لبنان نباشد اما به عنوان رئیس حزب التیار الوطنی الحر وزرای این جریان در دولت آینده را معین کند. دولتی که توافق شده تکنوکرات-سیاسی باشد و سعد الحریری نخست وزیری آن را بر عهده بگیرد.

در ادامه این گزارش آمده که همچنین توافق شده که نماینده حزب الله (در این دولت) شخصی شیعه غیر سیاسی مانند جمیل جبق وزیر بهداشت لبنان باشد و همین امر درباره نبیه بری رئیس مجلس، ولید جنبلاط (رئیس التقدمی الاشتراکی) و سمیر جعجع (رئیس القوات اللبنانیه) نیز اجرا گردد.

الانباء اضافه کرد، اما گره مربوط به تعداد وزرای این دولت هنوز وجود دارد، بعضی با 16 وزیر، بعضی با 18 وزیر و بعضی با 24 وزیر موافقند. گره دیگری که هنوز حل نشده بیانیه وزرای دولت جدید و ذکر عبارت سه گانه مردم، ارتش و مقاومت در آن است، موضوعی که حزب الله بر آن اصرار دارد اما عده ای دیگر با آن مخالفند.

در ادامه این گزارش آمده، حزب الله در مرحله فعلی معتقد است سعد الحریری بهترین گزینه برای تشکیل دولت است و جبران باسیل را قانع به کنار رفتن برای تسهیل در روند تشکیل دولت نموده است؛ بعضی هم می گویند به باسیل پیشنهاد داده شده همسرش شانتال عون (دختر میشل عون) به جای وی در دولت حضور داشته باشد.

جبران باسیل هفته گذشته در دیدار با الحریری پیشنهاد خود مبنی بر تشکیل دولت تکنوسیاسیه را عنوان کرد، به این صورت که در دولت آینده علاوه بر چهره های غیرسیاسی و تکنوکرات، نمایندگان بعضی احزاب سیاسی اصلی نیز حضور داشته باشند و سعد الحریری به عنوان نماینده جریان المستقبل نخست وزیر آن باشد.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 11 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 212

به "بخت مجدد سعد؛ِآیا جبران خود را قربانی می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بخت مجدد سعد؛ِآیا جبران خود را قربانی می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید