این 10 گیاه، هوای خانه تان را تصفیه و سم زدایی می نمایند!

به گزارش مجله میهن 128، همه ما می دانیم هوای شهرمان چقدر آلوده است. برای اینکه خود و خانواده تان را از این آلودگی نجات دهید و هوای خانه را سم زدایی کنید، این 10 گیاه، که بر طبق پژوهش های ناسا بهترین تصفیه کننده های هوا هستند، را پرورش دهید.

این 10 گیاه، هوای خانه تان را تصفیه و سم زدایی می نمایند!

گیاهان خانگی که برای ما تنها جنبه تفریح و زینتی دارند، سلاح های کارآمدی در مقابل آلودگی هوا هستند. تحقیقات دانشمندان سازمان ناسا نشان داد، برخی گیاهان خانگی انرژی بالقوه ای برای جذب گازهای مضر و آلودگی های هوا دارند. پس با توجه به آلودگی هوای این روزها، بهتر است چند عدد از این گیاهان خانگی را تهیه کنید و در خانه یا اداره خود پرورش دهید و هوایی سالم و پر اکسیژن تنفس کنید!

1- نخل اریکا

این نخل، که به نام نخل پروانه هم شناخته می گردد، یگ گیاه خانگی راست قامت است که در صورت نگهداری در شرایط مناسب می تواند 3 الی 3.5 متر هم رشد کند. این گیاه به اندازهی رطوبت احتیاج دارد تا نوک برگ هایش قهوه ای نشوند. می توانید اریکا پالم را هرس هم کنید. وقتی می خواهید این گیاه را تهیه کنید، در پی نخل هایی بگردید که طوقه قطور تری داشته باشند. گیاهانی که ساقه نازک تری دارند به راحتی واژگون می شوند و ممکن است به دلیل ضعف شان، زنده نمانند.

2- نخل راپیس

این نخل، علاوه بر نخل راپیس، بانوی نخل هم نامیده می گردد. این نخل مقاوم، با شرایط بسیاری از فضاهای داخلی آدابته شده و به خوبی کنار می آید. راپیس ها یکی از آسان ترین نخل ها برای پرورش هستند، اما درست مانند انسان ها، هر راپیسی عادات مربوط به خود را دارد و ممکن است نگهداری هر کدام از آنها، کمی با دیگری متفاوت باشد. این نخل رشد کندی دارد اما می تواند تا 4.5 متر هم رشد کند و تنه به هم فشرده و قطوری تشکیل دهد. شرایط نگهداری از نخل راپیس در پست های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) به تفصیل آمده است.

3- نخل شامادورا (نخل بامبو)

این نخل مکانی روشن با نور غیر مستقیم را دوست دارد. اگر این گیاه را تازه خریداری نموده اید و آغاز به برگ ریزی نموده، نگران نباشید، اندکی طول می کشد تا گیاهان تازه به شرایط محیط خانه تان عادت نمایند. این نخل رطوبت هوا را دوست دارد اما از خیس ماندن خاکش به مدت طولانی بیزار است و نباید در زیر گلدانی پر از آب بماند. ممکن است بعد از مدتی نخل تان کنه عنکبوتی بگیرد که می توانید آن را با سم پاشی کمی از بین ببرید.

4- فیکوس الاستیکا

این گیاه در شرایط خانه به خوبی رشد می نماید و مکانی روشن و نیمه آفتابی می خواهد. از رسیدن نور مستقیم به گیاه جلوگیری کنید، به خصوص در روزهای گرم تابستانی. ممکن است گیاهان جوان تر به قیم احتیاج داشته باشند. فیکوس تان در حالت بالغ ارتفاعی در حدود 240 سانتی متر و عرضی برابر 150 سانتی متر خواهد داشت. اگر می خواهید گیاه را هرس کنید، حتما دستکش بپوشید چرا که ممکن است شیره گیاه دست تان را تحریک کند. در طول فصل رشد گیاه، در هر بار آبیاری، گیاه را به خوبی آب دهید و بعد اجازه دهید در بین دو آبیاری خاک گیاه تقریبا خشک گردد. بهتر است در زمستان فیکوس را کمی غبار پاشی کنید.

5- دراسنا درمنسیس

دراسنا ارتفاعی به اندازه 3 متر و عرضی در حدود 90 سانتی متر پیدا می نماید، پرورش آن آسان است و مکان روش و بدون آفتاب مستقیم را ترجیح می دهد. بهتر است گیاه را در کنار یک پنجره شرقی یا غربی قرار دهید. اگر آبیاری دراسنا را کاهش دهید، می توانید آن را به شرایط کم نور تری هم عادت دهید. خاک گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید و هر از گاهی دراسناتان را غبار پاشی کنید. برگ های مرده را از پاش گیاه بردارید. در کل گیاه دراسنا، گیاهی فوق العاده مقاوم است.

6- فیلودندرون

یکی از مقاوم ترین گیاهان خانگی فیلودندرون است که نور میانه تا روشن را ترجیح می دهد اما می تواند به اندازه کمتری نور هم آدابته گردد. نور مستقیم برگ های گیاه را می سوزاند و رشد آن را متوقف می نماید. فیلودندورن در دو نوع بالا رونده و قائم موجود است. این گیاه در درون خانه، هر از گاهی احتیاج به غبار پاشی دارد و باید خاک روی برگ هایش را هم چند وقت یک بار با دستمالی پاک کرد. خاک گیاه باید همیشه مرطوب باشد اما اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری اندکی خشک شده باشد و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید. روش نگهداری از فیلودندرون در پست های قبلی همین بخش (بخش طبیعت) آمده است.

7- نخل کوتوله خرما

این گیاه سرسخت، مقاوم به خشکی و دراز عمر، به مکانی روشن و به دور از سرما و بادهای سرد و خشک احتیاج دارد. این گیاه رشد آرامی دارد و در نهایت رشد خود به ارتفاع 240 سانتی متر تا 3 متر در می آید. حواستان باشد که این نخل شاخه هایی تیز و سوزنی دارد پس آن را از دسترس بچه ها دور نگه دارید.

8- فیکوس (Ficus Alii)

این گیاه به راحتی در درون خانه رشد می نماید و در برابر آفات مقاوم است. فیکوس در درون خانه مکانی مرطوب و نور کم تا میانه را می پسندد. این گیاه نباید در کنار وسیله های گرمایشی و بادهای سرد قرار گیرد چرا که این شرایط منجر به برگ ریزی گیاه می شوند. خاک فیکوس باید مرطوب باشد اما اجازه دهید در بین دو آبیاری خشک گردد و سپس آبیاری مجدد را انجام دهید.

9- سرخس بوستون

سرخس بوستون ارتفاعی برابر 120 سانتی متر وعرضی در حدود 150 سانتی متر پیدا می نماید. این سرخس، گیاهی پرپشت است که در سبدهای آویز نمای زیباتری دارد. این گیاه مکانی با نور روشن و غیر مستقیم را ترجیح می دهد. خاک گیاه را هموراه مرطوب نگه دارید و گیاه را با آب ولرم غبار پاشی کیند. سرخس بوستون مستعد ابتلا به کنه عنکبوتی و سفید بالک ها است. در صورتی که این حشرات را بر روی گیاه مشاهده کردید، آن را با اندازهی آب و صابون سم پاشی کنید و یا از سموم شیمیایی بهره ببرید. قبل از خرید گیاه تازه، آن را خوب آنالیز کیند تا مطمئن شوید حشره ای بر شاخ و برگ آن نیست.

10- اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم گیاهی پرپشت است که به ارتفاع 90 سانتی متر و عرضی در حدود 60 سانتی متر می رسد. این گیاه سرسخت بی توجهی شما را به خوبی تاب می آورد. اسپاتی فیلوم نور غیر مستقیم و رطوبت بالا را می پسندد و باید از معرض بادهای سرد و خشک دور باشد. برای گرفتن نتیجه مناسب اسپاتی فیلوم تان را به خوبی آبیاری کنید و سپس اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری اندکی خشک گردد. بهتر است برگ ها را هر از گاهی با آب گرم و یا آب مقطر غبار پاشی کنید.

در کل برای غبار پاشی هر گیاهی، بهتر است از آب مقطر و هم دمای محیط (یا کمی گرم تر از دمای محیط) بهره ببرید.

منبع: فوت و فن / learn.eartheasy.com
انتشار: 18 مرداد 1401 بروزرسانی: 18 مرداد 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1722

به "این 10 گیاه، هوای خانه تان را تصفیه و سم زدایی می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 10 گیاه، هوای خانه تان را تصفیه و سم زدایی می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید