این عینک های طلایی دیگر بخار نمی کنند

به گزارش مجله میهن 128، دیجیاتو نوشت: محققان دانشگاه ETH پیروز به توسعه پوشش نازک نانویی از جنس طلا شده اند که می تواند از بخارگرفتن عدسی عینک و سایر سطوح شیشه ای جلوگیری کند.

این عینک های طلایی دیگر بخار نمی کنند

محققان مؤسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH) پیروز به توسعه پوشش نازک نانو از جنس طلا شده اند که می تواند از مه گرفتگی و بخارگرفتن عدسی عینک و سایر سطوح شیشه ای جلوگیری کند.

محققان این مؤسسه چند سال است که روی توسعه این پوشش نانویی کار می کنند و اکنون توانسته اند با استفاده از قراردادن طلا بین لایه های بسیار نازک اکسید تیتانیوم، به این پیروزیت دست پیدا کنند. این پوشش درواقع بخشی از تابش مادون قرمز خورشید را جذب می کند. همچنین می تواند سطح مربوطه را تا حدود 8 درجه سلسیوس گرم نگه دارد و از تشکیل تراکم قطرات مه جلوگیری می کند.

سیستم این پوشش نازک و نحوه عملکرد آن شبیه به سیستم ضد مه در شیشه عقب خودرو است، با این تفاوت که در آن از گرمایش الکتریکی استفاده نشده.

نانو پوششی که از بخارگرفتن عدسی عینک جلوگیری می کند

تیم تحقیقاتی مؤسسه فدرال زوریخ، اولین مقاله تحقیقاتی خود را در مورد این موضوع در سال 2019 منتشر کردند. اکنون پوشش نانوی پیشرفته از طریق این تیم تحقیقاتی، به صورت قابل توجهی نازک تر و شفاف تر از نمونه های قبلی است؛ همچنین نسبت به نمونه های قبلی قابلیت خم شدن و تطبیق پذیری نیز دارد.

طلا فلز گران قیمتی است. با این وجود با مقادیر کمی از آن می توان پوشش نانو را به شکل کارآمدتری توسعه داد و به همین دلیل، محققان از این فلز گران قیمت در توسعه این پوشش نانویی استفاده کرده اند.

براساس اعلام تیم تحقیقاتی، این پوشش سه لایه تنها 10 نانومتر ضخامت دارد. برای مقایسه، یک ورق یا فویل طلای معمولی حدود 12 برابر ضخیم تر از این پوشش است. طلا در لابه لای لایه های اکسید تیتانیوم قرار می گیرد. اکسید تیتانیوم به عنوان یک ماده عایق عمل می کند و لایه های طلا را در برابر سایش محافظت می کند.

از این پوشش نانویی می توان برای تولید عدسی عینک و شیشه جلوی ماشین استفاده کرد. همچنین این پوشش کاربردهایی در تولید شیشه برای برخی پنجره ها در مکان های خاص، آینه ها و حسگرهای نوری دارد.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 22 آذر 1401 بروزرسانی: 22 آذر 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1781

به "این عینک های طلایی دیگر بخار نمی کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این عینک های طلایی دیگر بخار نمی کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید