اولین سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا

به گزارش مجله میهن 128، در بحبوحه افزایش فشارهای بین المللی بر مادورو و اتهامات گسترده حقوق علیه وی کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل راهی ونزوئلا شد.

اولین سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا

به گزارش مجله میهن 128 به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، انتظار می رود که میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل، در اولین سفر خود به ونزوئلای بحران زده، با نیکولاس مادورو، رئیس جمهور و نیز خوان گوایدو، رهبر مخالفان این کشور و رئیس جمهور خودخوانده، دیدار کند.

درحالی که درخواست های رعد الحسین، کمیسیونر اسبق حقوق بشر سازمان ملل برای سفر به ونزوئلا رد می شد، به نظر می رسد مادورو از باچله که از زندانیان و تبعیدی های دیکتاتوری شیلی است، استقبال خوبی به عمل آورده است.

دولت ونزوئلا در آستانه ورود باچله، 21 تن از زندانیان سیاسی این کشور از جمله یک قانون گذار و 18 تن که در جریان تظاهرات اخیر علیه دولت بازداشت شده بودند، را آزاد کرد مادورو همچنین با تحویل یاری های بشردوستانه صلیب سرخ موافقت کرد.

مادورو لحظاتی قبل از ورود باچله، در رسانه دولتی ونزوئلا ظاهر شد و اعلام نمود که آماده شنیدن پیشنهادات وی جهت بهبود شرایط کشور است. وی گفت: منتظر دیدار با وی هستیم و این دیدار برای سیستم حقوق بشری ونزوئلا مناسب خواهد بود.

در همین حال حامیان گوایدو با فراخوان تظاهرات هشدار دادند که ممکن است به باچله تصویری غیرواقعی از بحران ونزوئلا که چهار میلیون ونزوئلایی را وادار به گریز از گرسنگی، نظام سلامتی معیوب و تورم مالی بسیار بالا نموده است، ارائه گردد.

گوایدو پس از حدود پنج ماه از شروع کمپینیش برای برکناری مادورو، هنوز پیروز به تصاحب قدرت نشده است او از سوی 50 کشور به رسمیت شناخته شده و توجه افکار بین المللی را به مادورو جلب نموده است. مادورو در دیوان کیفری بین المللی، با شکایات کانادا و پنج کشور دیگر آمریکای لاتین، درخصوص ارتکاب به جرایم علیه حقوق بشر روبرو است.

طبق اعلام سازمان ملل، باچله در کنار دیدار با مادورو، با دیوسدادو کابیو، رهبر حزب سوسیالیست، رئیس دادگاه عالی و نیز دادستان کل ونزوئلا نیز ملاقات خواهد نمود. همچنین وی قصد دیدار با قربانیان حقوق بشر و بستگان آن ها را دارد.

طبق اطلاع آسوشیتدپرس بازدید از بازداشتگاه ها مثل زندان هلیکویدی که گفته می گردد 700 زندانی سیاسی را در خود دارد در برنامه سفر باچله لحاظ نشده است.

خوزه میگوئل ویوانکو، مدیر دیده بان حقوق بشر آمریکایی، از باچله خواست از یک زندان و همچنین یک بیمارستان مخصوص بچه ها در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا، دیدن کند. پزشکان، این بیمارستان را یک اتاق انتظار برای بچه ها مریض و بیمار می خوانند.

وی هشدار داد که اگر دیدارهای باچله تنها با مقامات، رهبران اپوزیسیون و نمایندگان مدنی باشد، یک ناامیدی بزرگ محسوب می گردد. وی توضیح داد: او می تواند با ارتباط اسکایپ، از ژنو نیز این ملاقات ها را صورت دهد، ولی برای رساندن صدای قربانیان آنجا است و مسئله این است که آیا خواهد توانست از زندان های انتخابی خود بازدید داشته باشد و به طور خصوصی با زندانیان سیاسی ملاقات کند؟ این تنها کاری است که سفر وی را هدف دار می نماید.

در ابتدای سال جاری، باچله در یک بیانیه، از دولت مادورو برای سرکوب مخالفان و گزارش های کشته شدن ساکنان بی دفاع به دست نیروهای امنیتی، انتقادهای تندی کرد. وی بیان داشت: من بابت کم شدن فضای دموکراتیک، خصوصاً به خشونت کشیده شدن تظاهرات و مخالفت های صلح آمیز، بسیار نگرانم.

کشور نروژ در هفته های اخیر میزبان دو دور از مذاکرات بین نمایندگان مادورو و گوایدو بوده است. با این حال، کوشش برای میانجی گری درخصوص پافشاری رهبر اپوزیسیون برای انجام انتخابات زودهنگام، متوقف شده است.

جف رمزی، یکی از محققان امور ونزوئلا در مرکز تحقیقات آمریکای مرکزی واشنگتن معتقد است که مخالفان مادورو، احتمالاً از تصویر ارائه شده باچله از بحران ونزوئلا ناراضی باشند اما این بازدید می تواند به آن ها یاری شایانی کند.

رمزی در ادامه گفت: کوشش ها از سوی مادورو برای آزاد کردن زندانیان سیاسی و یا سازمان دهی انتخابات جدید منجر به بیشتر شدن فرصت مادورو نخواهد شد و این دیدار، برای اپوزیسیون فرصت خوبی است که بدان احتیاج دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 96

به "اولین سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین سفر کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل به ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید