6 اشتباه بزرگ شرکت پنتون در انتخاب رنگ سال

به گزارش مجله میهن 128، پنتون شرکتی نام آشنا در حوزه مُد است که در ماه دسامبر هر سال با توجه به اتفاقاتی که در یک سال گذشته در جهان رخ داده و جهانی که پیشِ رو داریم یک رنگ را به عنوان رنگ سال تازه انتخاب می کند. پس از اعلام رنگ سال، تمام شرکت های تولید کننده لوازم خانگی، دکوراتورها و طراحان لباس با الهام از آن شروع به طراحی های تازه می کنند. همچنین مطالب بسیار زیادی درباره آن رنگ، ریشه اش، مفاهیم مختلف مرتبط با آن و روش های گنجاندن آن در گوشه وکنار زندگی و لایف استایل افراد منتشر می شود. درواقع این اتفاق شبیه به یک بمب رنگی است که تا سرانجام ماه دسامبر با آن روبه رو هستیم.

6 اشتباه بزرگ شرکت پنتون در انتخاب رنگ سال

در این روزها هم هر شبکه اجتماعی و مجله ای را که باز کنیم بارانی از عکس ها و متن های مربوط به رنگ پنتون 2023 روی سر ما می ریزد. اما تا به حال به این فکر کرده اید که آیا تمام رنگ های انتخابی پنتون زیبا و مناسب بوده است؟ مثلا چند سال قبل که رنگ مرجانی انتخاب شد بحث های زیادی پیرامون آن پیش آمد و کسی نمی دانست با رنگ صورتی سروکار دارد یا با بژ. وقتی هم که پای رزگلد به ماجرا باز شد پیچیدگی های آن بیشتر از قبل شد. رنگ پنتون 2023، viva magenta نام دارد که باز با چنین بحث هایی روبرو شده است. این رنگ برای عده ای قرمز دیده می شود، افرادی آن را ارغوانی می بینند، بعضی صورتی و تعدادی از افراد هم آن را بنفش می بینند. در این میان همیشه افراد کوررنگ فقط مات و مبهوت به بحث ها نگاه می کنند.

در لیست رنگ های انتخابی پنتون نه تنها رنگ های پرحاشیه زیادی وجود دارد، بلکه لیستی از بدترین رنگ ها را هم می توان پیدا کرد. رنگ هایی که هیچ زیبایی خاصی نداشته اند، با چیزی ست نمی شده اند و حتی نام های عجیب وغریب داشته اند. در این مطلب از خبرنگاران مگ می خواهیم 6 تا از بدترین رنگ های انتخابی پنتون را به شما معرفی کنیم و نظر شما را درباره آن ها جویا شویم.

رتبه 6: نارنجی کد #E86800 - انتقال احساس شور و نشاط (Exuberance)

پنتون برای هر درجه و طیف رنگ نارنجی یک کد دارد که می توانید از آن استفاده کنید اما بیشتر آن ها یک نارنجی معمولی به نظر می رسد و همان احساس که نارنجی کمرنگ منتقل می کند نارنجی پررنگ هم منتقل می کند. اما مشخص نیست چرا پنتون تصمیم گرفته که فقط همین یک نارنجی، یعنی Exuberance، می تواند این احساس را منتقل کند.

رتبه 5: قرمز کد #B01F32 - قرمز شهری (Urban Red)

اگر بخواهیم انتظاری منطقی از این رنگ داشته باشیم باید منتظر رنگ قرمز آجری باشیم چون ارتباط مستقیمی با صفت شهری دارد و قرار است یادآور دیوارهای آجری خانه ها باشد. اما پنتون این صفت را به رنگی شبیه به خون خشک شده داده و طیف زیادی از سایه و روشن های آن را هم تحت همین نام و صفت در کاتالوگ آن قرار داده است.

رتبه 4: قرمز کد #A73340 - زیبای آمریکایی (American Beauty)

با توجه به اینکه این قرمز به هیچ وجه قابل تشخیص از قرمز شهری نیست، هیچ کسی نمی داند که چرا پنتون این رنگ را انتخاب کرده و نام فیلم برنده اسکار را که درباره بحران میانسالی است را روی آن گذاشته است.

رتبه 3: قرمز کد #B62756 - جازی (Jazzy)

به نظر می رسد که پنتون در زمان نام گذاری رنگ های طیف قرمز عقل خود را از دست می دهد! به نظر شما دلیل انتخاب این نام گروه آواز Jazzyfatnastees بوده است؟ آیا با شنیدن صدای اعضای این گروه به یاد رنگ قرمز می افتاده اند؟ واقعا چطور ممکن است با شنیدن صدای آواز دو خواننده خانم که از مردم می خواهند به شبکه رادیویی NPR کمک کنند باعث تداعی رنگ قرمز شود؟ واقعا در پنتون چه خبر است؟

رتبه 2: آبی کد #4ABBD5 - دکمه لیسانس! (Bachelor Button)

اگر کمی در گوگل جست وجو کنید متوجه می شوید نام دیگری برای این رنگ وجود دارد که به نام گل ذرت مشهور است و تقریبا به رنگ جوانه های آن است. اما هیچ وقت این رنگ را روی ذرت ندیده ایم چون اصلا هیچ کدم از ما باغبان و گیاه شناس نیستیم که تمام خانواده ذرت ها را بشناسیم. اما توصیف این رنگ با اصطلاح دکمه لیسانس از جوانه ذرت هم بی معنی تر است. تنها چیزی که می توان از این انتخاب نام نتیجه گرفت این است که بگوییم: پنتون خواهش می کنیم ما را به حال خود رها نکن. خواهش می کنیم نامش را آبی بگذار تا بتوانیم به راحتی به آن فکر کنیم و در لباس هایمان استفاده کنیم.

رتبه 1: قهوه ای کد #AD8567 - قهوه ای مایل به زرد هندی! (Indian Tan)

درباره نام این رنگ ترجیح می دهیم سکوت کنیم. واقعا این چه نام گذاری است؟ اگر نام قهوه ای عنبرنسارا روی آن می گذاشتند خیلی بهتر و برازنده تر بود تا این نام نژادپرستانه که مستقیما رنگ پوست یک عده خاص را نشانه گرفته است.

مرور کلی

مطمئنیم بعد از خواندن این مطلب نظرتان درباره شرکت پنتون عوض شده و ممکن است حتی دیگر به رنگ هایی که اعلام می کند توجهی نکنید. عجیب ترین رنگی که دیده اید یا نامش را شنیده اید چه رنگی بوده است؟ برایمان در قسمت کامنت ها بنویسید.

منبع: LEVEL

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 26 آذر 1401 بروزرسانی: 26 آذر 1401 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1783

به "6 اشتباه بزرگ شرکت پنتون در انتخاب رنگ سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6 اشتباه بزرگ شرکت پنتون در انتخاب رنگ سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید