4 حمام تاریخی سنقروکلیایی مرمت شد

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران/کرمانشاه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان سنقر و کلیایی از مرمت چهار حمام تاریخی این شهرستان اطلاع داد.

4 حمام تاریخی سنقروکلیایی مرمت شد

جهت دریافت خدمات هزینه بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

داریوش فرمانی در گفت و گو با خبرنگاران، بااشاره به وجود حمام های تاریخی متعدد در شهرستان سنقرو کلیایی، اظهارکرد: هرساله بنا به اعتباراتی که دریافت می کنیم، برنامه مرمت تعدادی از این حمام ها را در دستورکار قرار می دهیم.

وی افزود: در برنامه اخیر مرمت حمام های تاریخی این شهرستان، چهار حمام روستاهای دهنو، کچگینه، حسین آباد ده بِنه و ده رضوان را مرمت کردیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان سنقر توضیح داد: در برنامه مرمتی که روی این حمام ها اجرا شد، بیشتر به دنبال حفظ این بناها از خطر تخریب بودیم، برای همین روی مرمت قسمت بیرونی آنها تمرکز داشتیم. برای مرمت بخش داخلی این چهار حمام به اعتبارات جدید احتیاج داریم که امیدواریم در سالجاری محقق گردد.

فرمانی در ادامه بااشاره به ثبت ملی شش حمام تاریخی چرمله، سطر، ده رضوان، دهنو، سردره قبادی و ده شیخ در شهرستان سنقر، گفت: در حال حاضر پرونده پنج حمام دیگر شامل کچگینه، ده بنه، خان جمال زمانی، شکرالله خان و سرچغا برای ثبت ملی تهیه و ارسال شده و سال جاری هم برنامه مرمتی را روی آنها اجرا خواهیم کرد.

وی افزود: در شهرستان سنقر حدود پنج حمام دیگر هم داریم که بدنبال تهیه و ارسال پرونده ثبت ملی آنها هستیم.

رئیس اداره میراث فرهنگی سنقر بابیان اینکه بیشتر این حمام ها مربوط به دوره قاجار و یا پهلوی اول هستند، مطرح کرد: نوع بافت و معماری این بناها مانند دیگر حمام های قاجاری است و شامل بخش هایی مانند ورودی، محل شستشو، خزینه، تون و... هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه ایل کلیایی یکی از اولین ایل هایی در استان است که در گذشته به یکجانشینی روی آورده، برای همین تعداد بالایی حمام در سنقر به نسبت دیگر شهرستان های استان داریم که البته نزدیک به 80 درصد آنها طی دهه های گذشته تخریب شده و از بین رفته اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 30 شهریور 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 531

به "4 حمام تاریخی سنقروکلیایی مرمت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 حمام تاریخی سنقروکلیایی مرمت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید