یک راهکار برای کاهش حجم نقدینگی

به گزارش مجله میهن 128، یک عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: با اجرایی شدن طرح تامین مالی زنجیره ای شاید با یک سوم حجم نقدینگی مورد نیاز، زنجیره به طور کامل بچرخد و از حجم آن به طور کل کاسته شود.

یک راهکار برای کاهش حجم نقدینگی

محمدرضا نجفی منش، رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با خبرنگاران، درباره مزایای طرح تامین اقتصادی زنجیره ای گفت: طرح تامین زنجیره ای از سوی اتاق بازرگانی حدود 7 یا 8 سال پیش ارایه شد. حتی درباره آن با بانک و وزارتخانه هم صحبت هایی به میان آمد، اما در آن مقطع از زمان چندان مورد استقبال قرار نگرفت.

وی در ادامه بیان نمود: طرح تامین اقتصادی زنجیره ای درخصوص خودرو از قطعه ساز تا مشتری را در برمی گیرد. زمانی که یک خودروساز درصدد خرید مواد اولیه برمی آید، پول آن را از بانک دریافت می کند و پول فوق بابت این مسئله خرج می شود و وقتی قطعه را به مجموعه ساز تحویل می دهند با سیستم الکترونیکی بانکی میزان وام سازنده به مجموعه ساز انتقال می یابد و در واقع همان تسویه وام صورت می گیرد و قطعه ساز دوباره می تواند برای خرید مواد اولیه اقدام کند و این فرایند تا زمانی که خودرو به دست مشتری می رسد، پیش می رود.

رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار و رفع موانع تولید اتاق بازرگانی تهران در این خصوص اظهار کرد: با این روش شاید با یک سوم حجم نقدینگی مورد نیاز، زنجیره به طور کامل بچرخد و از حجم آن به طور کلی می کاهد. یعنی زمانی که قطعه ساز، تولید را انجام می دهد و آن را به مجموعه ساز تحویل می دهد، این کاربه همین شکل جلو می رود ویکی از مزیت های آن تاثیر بر سرعت تولید است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه بیان نمود: اثر این کار بیشتر از همه بر گردش کار تولید است و تولید به شکل واقعی خود انجام خواهد شد. یعنی زمانی این کار عملیاتی می شود که پول گرفته و تبدیل به کالا شده است و چنانچه پول گرفته شده و به کالا مبدل نشود، دو مرتبه از بانک نمی توان مابه ازای آن را دریافت کرد. درواقع ریال در نظر گرفته شده به طور مستقیم بدون هیچ نوسانی وارد تولید می شود. با این روش در اعطای تسهیلات و اخذ منابع هم شفافیت به وجود خواهد آمد.

نجفی منش دراین رابطه افزود: چنانچه چنین مکانیزمی راه اندازی شود که اکنون دو وزارتخانه بانی شده اند تا زنجیره های فوق به هم اتصال یابد، نتیجه خوبی را برای مجموعه تولید و صنعت در پی خواهد داشت. علاوه براین از این طریق دسترسی بنگاه های اقتصادی به منابع بانکی تسهیل خواهد شد، زیرا این کار زنجیره وار انجام خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1584

به "یک راهکار برای کاهش حجم نقدینگی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک راهکار برای کاهش حجم نقدینگی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید