کشف قبرهای مربوط به دوران پارتی و ساسانی

به گزارش مجله میهن 128، باستان شناسان در کاوش های تازه باستانی در منطقه گورستانی لیارسنگ بن- املش، پیروز به کشف 14 گور از دوره های پارتی و ساسانی منجر شدند.

کشف قبرهای مربوط به دوران پارتی و ساسانی

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ولی جهانی - سرپرست هیأت باستان شناسی - با اشاره به کشف گورهایی از دوره پارتی و ساسانی در املش گفت:

دومین فصل از مطالعات باستان شناختی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن از توابع بخش رانکوه شهرستان املش، که از 17 اردیبهشت ماه 1395، با هدف نجات بخشی آثار فرهنگی و به صورت کاوش اضطراری در حال انجام است، تا هفتم مردادماه ادامه دارد .

جهانی با اشاره به اینکه این محوطه باستانی نخستین بار در سال 1392 مورد شناسایی قرارگرفته بود، گفت که در این فصل از مطالعات، گروهی از کارشناسان باستان شناسی، انسان شناسی زیستی، گیاه باستان شناس، جانور باستان شناس و زمین شناس کار مطالعات علمی را در این مجموعه باستانی را انجام می دهند .

سرپرست هیئت باستان شناسی مجموعه باستانی لیارسنگ بن در املش گفت که با کاوش در محوطه های گورستانی و استقراری، شواهدی از آثار تدفینی و معماری سنگی به دست آمد که دوره های تاریخی آن ها هنوز برای باستان شناسان مشخص نیست .

به گفته او، در 5 کارگاه کاوش در محوطه گورستانی در شرقی ترین بخش مجموعه باستانی، 14 گور مورد شناسایی قرار گرفت که در آنجا آثاری از تدفین به سبک چاله ای و گورهای دخمه ای احتمالاً مربوط به دوره های پارتی و ساسانی دیده می شود .

این باستان شناس افزود:

در بخش مسکونی- استقراری واقع در ضلع شمالی مجموعه، شواهدی از معماری سنگی و فضاهای مسکونی نیز مشاهده شده است .

به گفته جهانی، اظهار نظر نهایی درباره دوره فرهنگی این آثار تدفینی و مسکونی منوط به بررسی و مطالعه بیشتر و همچنین مشخص شدن نتایج تاریخ گذاری مطلق و مطالعات آزمایشگاهی است .

او گفت که نخستین فصل پژوهش های میدانی لیارسنگ بن - املش در تابستان 1393 و با هدف مشخص حریم مجموعه به سرپرستی ولی جهانی، از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان انجام گرفته بود .

دومین فصل از پژوهش های میدانی در مجموعه باستانی استقراری و گورستانی لیارسنگ بن -املش با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است .

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 بهمن 1400 بروزرسانی: 8 بهمن 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1544

به "کشف قبرهای مربوط به دوران پارتی و ساسانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف قبرهای مربوط به دوران پارتی و ساسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید