چاپ نسخه ای از دیوان حافظ پس از 107 سال

به گزارش مجله میهن 128، دیوان حافظ به خط میرزا محمود ادیب مصطفوی همزمان با یادروز حافظ در مهرماه 1398، پس از 107 سال در شیراز منتشر شد.

چاپ نسخه ای از دیوان حافظ پس از 107 سال

به گزارش ایسنا، این دیوان حافظ که نخستین بار در سال 1334 هجری قمری توسط میرزا محمود ادیب بن علی بن نقی مصطفی شیرازی در چاپخانه مظفری بمبئی چاپ شده بود، پس از 107 سال، بار دیگر به گونه چاپ عکسی از روی نسخه خطی به خط میرزا ادیب مصطفوی منتشر شده است.

کوروش کمالی سروستانی در بخشی از مقدمه ای که بر این کتاب نگاشته است، آورده است: میرزامحمود ادیب مصطفوی، خوشنویس و ادیب نام آور دوران قاجاریه و پهلوی اول است که با ذوق هنری و فراست ادبی، با خامۀ زرین و مانای خود، علاوه بر کتابت مرقعات و دعاهای بسیار، به خط نستعلیق خوش، دیوان حافظ، کلیات سعدی، بحورالالحان فرصت الدوله شیرازی، سفرنامه رضاقلی میرزا، یوسف و زلیخا، بستان الفرصه و درّه نجفی را نگاشته و بر این رواق زبرجد، مهر دوام و بقا زده است. فرصت الدوله شیرازی در مقدمه بحورالالحان در ستایشش می نویسد: آقا میرزامحمود خوشنویس ممدوحه السجایا، محموده الخصایل که جالس بالش خطاطی و رقم است و فارس ابرش خوشخرامِ قلم و شیوه مرضیه ایشان بهترین شیوه هاست.... میرزامحمود ادیب به فراست، برادرزاده خود علی نقی مصطفوی را که پس از مرگ پدر، سرپرستی اش را به عهده دارد، ترغیب می نماید تا چاپخانۀ مصطفوی را به سال 1285 هـ. ش. در شیراز بنیان نهد تا از این روی، نخستین چاپخانه سربی شیراز سامان یابد و اینک پس از یکصد و ده سال، نوادگان آن بزرگان، آقایان جعفر و محمود مصطفوی و فرزندان ایشان با مدیریت عاشقانه و خلاقانه خود چاپخانه و انتشارات مصطفوی را به عنوان نمادی فرهنگی و تأثیرگذار اداره می نمایند و بازچاپِ دیوان حافظ، پس از کلیات سعدی، یکی از نمونه های درخور تأمل کارنامۀ فرهنگی این خاندان است.

کمالی در ادامه نوشته است: حافظ ادیب بیست سال پس از حافظ محمد قدسی که به سال 1314 هـ. ق در بمبئی به چاپ رسیده بود، منتشر می گردد و این دو حافظِ نگاشته شیرازیان، براساس نسخه های مورد استناد خود، در بازخوانی و گزینش بهترین و مقبول ترین و حافظانه ترین قرائت ها در روزگار خود، بیش از همه توفیق داشته اند. از این روی، چاپ مجدد نگاشته میرزامحمود ادیب مصطفوی، کاری درخور و فرصتی مغتنم برای بازخوانی کارنامه حافظ نگاری و حافظ پژوهی شیرازیان و نیز تحقیق و پژوهش پیرامون نسخه های مورد استفاده از دیوان حافظ است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 133

به "چاپ نسخه ای از دیوان حافظ پس از 107 سال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاپ نسخه ای از دیوان حافظ پس از 107 سال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید