مدل لباس لری زنانه (لر فیلی، لر بختیاری و لر مناطق جنوبی)

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران | سرویس مد و پوشاک - لباس لری زنانه یکی از لباس های زیبای محلی ایران است که مانند لباس محلی زنان بلوچی و لباس محلی مازندرانی زنانه در طرح ها، مدل ها و رنگ های مختلف عرضه می شود و دارای تنوع زیاد و جذابیت منحصر به فردی است. تنوع در مدل لباس لری زنانه به مناطق لرنشین موجود در کشور ایران برمی شود. در جا های مختلف ایران مناطق لرنشین زیادی وجود دارد که هر کدام از این مناطق، لباس های محلی مختص به خود را دارد.

مدل لباس لری زنانه (لر فیلی، لر بختیاری و لر مناطق جنوبی)

در این مطلب لباس های مناطق مختلف لرزبانان عزیز را به شما معرفی نموده، سپس به توضیح جزییات لباس لری زنانه مربوط به هر منطقه می پردازیم و تصاویری از این مدل لباس های زیبا را برای شما قرار می دهیم که توانسته باشیم به بهترین شکل اطلاعات شما را در این زمینه بالا ببریم.

مناطق لر زبان ایران

اگر بخواهیم مناطق لرنشین کشور ایران را به صورت کلی دسته بندی کنیم، به سه دسته تقسیم می شوند. این سه دسته شامل مناطق لر زبان فیلی، مناطق لر زبان بختیاری و مناطق لر زبان جنوبی تقسیم می شوند.

تقسیم بندی استان های لرزبان کشور ایران

1. لر زبانان فیلی

استان های متعلق به لرزبانان فیلی (لر کوچک) شامل استان ایلام، استان همدان و استان لرستان می گردد.

2. لر زبانان بختیاری

مناطق غرب اصفهان، همچنین مناطق شرق، شمال شرق و جنوب شرق خوزستان و شرق لرستان، مربوط به لر زبانان بختیاری (لر عظیم) کشور ایران است.

3. لر زبانان جنوبی

منطق لر نشین قسمت های جنوبی کشور ایران شامل استان کهگیلویه و بویر احمد، مناطق غربی استان فارس، جنوب شرقی خوزستان و شمال و غرب بوشهر است.

1) اجزاء لباس لری زنانه مناطق فیلی

سرپوش

1. بون زالفی: کلاه کوچکی است که برای تزیین آن از سکه های قدیمی استفاده می نمایند. این کلاه به صورت رنگی بافته می گردد.

2. لچک یا گلونی: به نوعی سربند گفته می گردد که از پارچه ابریشم رنگین برای تهیه آن استفاده می گردد و امروزه به نماد مردم لر تبدیل شده است. ریشه کلمه گلونی از گلبندی گرفته شده است. در گلونی نقش های رنگی زیبایی وجود دارد.

3. سربند: پارچه ای است که حالت چهارگوش دارد و آن را به صورت عمامه به دور سر و یا به دور کلاه خود می پیچند. امروزه برای این کار از چفیه نیز استفاده می نمایند.

تن پوش

1. کراس یا کرواس: به پیراهنی بلند گفته می گردد که از شانه ها تا مچ پا کشیده می گردد و آستینی بلند دارد.

2. کوقلنجا: نیم تنه ای است که برای تهیه آن از پارچه های زری یا مخمل استفاده می گردد و بر روی پیراهن قرار می گیرد.

2) اجزاء لباس لری زنانه مناطق بختیاری

سرپوش

1. مینا: روسری عظیم مستطیل شکلی است که در زنان بختیاری به همراه لباس محلی مورد استفاده قرار می گیرد. مینا دارای جنس حریر است و در رنگ های زیبا و جذابی موجود است.

2. لچک: لچک به کلاهی گفته می گردد که برای تزیینات آن از سنگ، مروارید، پولک و سکه های قدیمی استفاده می گردد. کلاهی که در آن از سکه های قدیمی برای تزیین استفاده می گردد رایج تر است و بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و به لچک ریالی معروف شده است. لچک در زیر مینا قرار می گیرد.

تن پوش

1. جومه: جومه به تن پوش یا پیراهنی گفته می گردد که بلندی آن تا پایین زانوها (کمی بالا تر از قوزک پا) می رسد و از هر دو طرف دو چاک بلند می خورد. البته جومه هم در انواع چاک دار و هم بدون چاک موجود است. بالا تنه و دامنی که همراه با جومه مورد استفاده قرار می گیرد صاف و بدون چین است.

2. جلیقه: نیم تنه ای با جنس مخمل است که بر روی پیراهن مورد استفاده قرار می گیرد.

پاپوش

1. شلوار قری: (شولار قری) شلواری یا در اصل دامنی است که دارای چین بوده و پاچه ندارد. این شلوار می تواند نیمه پایینی بدن خانم ها را بپوشاند. برای محکم کردن آن از یک بند یا طناب به دور کمر استفاده می گردد. جنس شولار قری از مخمل است.

3) اجزاء لباس لری زنانه مناطق جنوبی

سرپوش

1. مینا: روسری به بلندی یک متر و عرض 60 تا 70 سانتی متر است.

2. لچک: پارچه ای است که چارقد نام دارد و بر روی مینا قرار می گیرد. در زبان فارسی به لچک همان سربند گفته می گردد.

3. کلاه: کلاهی است که در زیر مینا قرار می گیرد و برای تهیه آن از پارچه های رنگی و زیبای مخمل استفاده می گردد.

تن پوش

1. جومه: لباس بلند و چاک داری است که با پارچه های رنگی دوخته می گردد. جومه دارای آستین نیز هست.

2. دامن یا تمبان: دامن بیشترین حجم پارچه را در بین سایر اجزاء به خود اختصاص داده و از زیباترین بخش ها نیز به شمار می رود. این نوع دامن دارای کش بوده و چین خورده است.

تصاویر انواع مدل لباس لری زنانه

1. لباس زنانه مناطق لری فیلی

2. لباس زنانه مناطق بختیاری

3. لباس لری زنانه مناطق جنوبی

سخنی با شما

لباس های لری زنانه دنیایی از رنگ و نقش و چین و شکن است. دنیایی زیبا و سرشار از حس زنانگی. این لباس ها ممکن است هر کسی را که حتی از قوم لر نیست، وسوسه کند تا یک بار آن را بپوشد و عکسی به یادگار بگیرد. خوشبختانه قوم لر همچنان به پوشیدن لباس های محلی خود لااقل در مراسم ها و جشن ها معتقد است.

شما چه نظری راجع به انواع مدل لباس لری زنانه دارید؟ آیا تا به حال از این لباس های زیبا بر تن نموده اید؟ می توانید نظر خود را در خاتمه همین صفحه و در قسمت ارسال نظر با ما و مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید. در صورتی که توجهتان به لباس های محلی این قوم جلب شده، پیشنهاد می کنیم انواع مدل لباس لری مردانه را نیز در مجله خبرنگاران مشاهده کنید.

منبع: setare.com
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1214

به "مدل لباس لری زنانه (لر فیلی، لر بختیاری و لر مناطق جنوبی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مدل لباس لری زنانه (لر فیلی، لر بختیاری و لر مناطق جنوبی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید