لیگ برتر فوتبال، شروع دهه سوم فعالیت حرفه ای فوتبال ایران، رونمایی از 8 تیم در روز نخست

به گزارش مجله میهن 128، بیستمین دوره لیگ برتر فوتبال ایران امروز (آدینه) با چهار ملاقات شروع می گردد.

لیگ برتر فوتبال، شروع دهه سوم فعالیت حرفه ای فوتبال ایران، رونمایی از 8 تیم در روز نخست

به گزارش خبرنگاران، لیگ برتر فوتبال ایران امروز (آدینه) رسماً وارد دهه سوم فعالیتش در کشور می گردد. لیگی که از سال 1380 رسماً شروع شده و حالا بعد از 19 سال در آستانه ورود به دوران جدیدی واقع شده است. در دوره های پیشن حرفه ای ترین لیگ فوتبال ایران باشگاه های پرسپولیس، سپاهان، استقلال و فولاد به ترتیب با 6، 5، 3 و 2 قهرمانی در رده های اول تا چهارم پرافتخارترین تیم های ایرانی قرار دارند. پاس، سایپا و استقلال خوزستان نیز دیگر تیم هایی هستند که یک بار پیروز به کسب عنوان قهرمانی شده اند.

فصل بیستم لیگ برتر فوتبال ایران امروز با برگزاری 4 ملاقات در شهر های تهران، اصفهان، اراک و تبریز شروع می گردد.

سایپا- پرسپولیس

دو تیم تهرانی در حالی در هفته نخست لیگ برتر به مصاف هم می فرایند که همواره ملاقات های آنها با جذابیت بالایی همراه بوده است. فینالیست آسیا در حالی با هدف کسب پنجمین عنوان قهرمانی پیاپی پا به لیگ برتر می گذارد که روز گذشته رای کمیته استیناف AFC درباره محرومیت عیسی آل کثیر تائید شده و عملاً این باشگاه تا فروردین ماه سال آینده نمی تواند از این مهاجم گل زنش استفاده کند. نکته دیگری که در بازی امروز پرسپولیس به چشم می آید عدم حضور شجاع خلیل زاده و محمد نادری در ترکیب است که به تیم های الریان قطر و استقلال پیوسته اند.

سایپا مثل پرسپولیس جزو معدود تیم هایی است که لیگ جدید را با مربی فصل گذشته خود شروع خواهد نمود, البته با این تفاوت که ابراهیم صادقی سال گذشته نیز از ابتدا سرمربی سایپا بود ولی یحیی گل محمدی از نیم فصل به جمع سرخ ها اضافه شد. صادقی فصل گذشته به هر ترتیب که بود پیروز شد با تک امتیاز های فراوان در هفته های پایانی لیگ، از سقوط به لیگ دسته اول فرار کند و حالا در فصل بیستم از ابتدا به دنبال ایجاد حاشیه امن برای خود خواهد بود. سایپا یکی از جوان ترین تیم های لیگ برتر است و روز گذشته نیز محسن مسلمان بازیکن پیشین پرسپولیس و سپاهان را به خدمت گرفته است.

ذوب آهن- فولاد

یکی از حساس ترین ملاقاتی های فصل گذشته این بازی بود، جایی که سعید آذری به عنوان مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان بعد از کلی حاشیه با تیم سابقش رو دررو می شد. در دو ملاقات رفت و برگشت فصل قبل یک بار ذوب آهن و یک بار فولاد برنده بازی بوده اند و حالا در هفته نخست با یکدیگر را محک جدی بزنند. در فولاد جواد نکونام فصل پیروزی را پشت سر گذاشته و با قرار دریافت تیمش در رده سوم سهیمه آسیایی کسب نموده است. فولاد پیروز شده در جابجایی اسکلت اصلی تیمش را حفظ کند و در امر یارگیری نیز پیروز ظاهر باشد. البته محرومیت سعید آذری با دستور موقت کمیته اخلاق نکته ای است که فولادی ها را در آستانه شروع لیگ با چالشی ناخوانده رو به رو نموده است.

در آن سوی میدان ذوب آهن که فصل گذشته با تغییر 4 سرمربی فصل ناکامی را پشت سر گذاشته است، فصل بیستم را با رحمان رضایی شروع می نماید. این اولین تجربه سرمربی گری لژیونر سابق فوتبال ایران در سری آ ایتالیا در لیگ برتر ایران است. راهنمایی ذوب آهن در حالی به رضایی سپرده شده که این تیم بیشتر ترکیب اصلی خودش را فصل پیش را از دست داده و نتوانسته آن طور که باید و شاید جای خالی این بازیکنان را پر کند. بازیکنانی مثل مهدی پور، پهلوان، بوحمدان، محمدی، اسماعیلی فر، نژادمهدی، درخشان مهر و عباسی از ذوب آهن جدا و نفراتی مانند عکاشه، گردان دشتی، قریشی و دنیای به این تیم ملحق شده اند.

آلومینیوم- نساجی

تیم اراک برای اولین بار در لیگ برتر به میدان خواهد رفت. تیم پیروز رسول خطیبی فصل گذشته به عنوان تیم دوم بعد از مس رفسنجان مجوز صعود به لیگ برتر را گرفته و مطمئناً در سال نخست حضورش به دنبال ماندن در لیگ برتر است. آلومینیوم در نقل و انتقلات خیلی تیمش را تجهیز ننموده و تنها بازیکنانی از قبیل اسماعیل شریفات و عزیز معبودی را به خدمت گرفته است.

نساجی نیز که فصل گذشته با حضور محمود فکری نتایج قابل قبولی در هفته های پایانی کسب کرد، سال جاری بدون کادر فنی قبلی لیگ بیستم را شروع خواهد نمود. وحید فاضلی که بعد از فکری سکان راهنمایی نساجی به او سپرده شده جزو مربیانی است که برای اولین بار قرار است تیمی را در لیگ برتر راهنمایی نمایند. نساجی علی شجاعی، حسین ماهینی، روح الله باقری، علی اصغر عاشوری، علیرضا حقیقی و علیرضا حقیقی را از دست داده است و نفراتی مثل آرش افشین، ایوب کلانتری و روزبه شاه علی دوست را به خدمت گرفت.

تراکتور- نفت مسجدسلیمان

تراکتور مدل 1400-1399 باز حفظ نسبی نفرات اصلی تیمش بازهم یک چهره مدعی را به خود گرفته است. علیرضا منصوریان کار سختی را در تبریز برای راضی کردن طرفداران پرشور تراکتور دارد. آنها هر سال از تیمشان توقع قهرمانی دارند و حالا نیز به دنبال کسب این عنوان برای اولین بار هستند. تراکتور رشید مظاهری، ساسان انصاری و رضا اسدی را از دست داده و حبیب فرعباسی، حمید بوحمدان، سعید واسعی، محمد مسلمی پور و هادی محمدی را به خدمت گرفته است.

نفت مسجد سلیمان نیز که فصل گذشته با راهنمایی مهدی تارتار سال پیروزی ر گذرانده بود سال جاری بدون این مربی باید راهی مسابقات گردد. مجتبی حسینی در حالی باید نفت را پیش ببرد که بسیاری از بازیکنان اصلی این تیم جدا شده اند و به نوعی این تیم پوست اندازی نموده است. نفتی های جنوب با توجه به سرمای هوای تبریز کار سختی را در این ملاقات خواهند داشت.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

برنامه کلی مسابقات هفته نخست لیگ برتر به توضیح زیر است:

آدینه 16 آبان 1399

ذوب آهن اصفهان - فولاد خوزستان، ساعت 16:30- استادیوم فولادشهر

مهدی مرجانزاده - یعقوب سخندان - پوریا زحمتی - ابوالفضل گرجی

ناظر: مسعود مرادی

سایپا تهران - پرسپولیس، ساعت 16:30- استادیوم پاس قوامین

حسن اکرمی - حسن یوسفی - حسین مرادی - کیوان علیمحمدی

ناظر: رحیم رحیمی مقدم

آلومینیوم اراک - نساجی مازندران، ساعت 16:40- استادیوم امام خمینی (ره)

سعید رحیمی مقدم - رحیم شاهین - یعقوب حجتی - محمدباقر پورباقر

ناظر: حسین خانبان

تراکتورتبریز- نفت مسجدسلیمان، ساعت 16:45- استادیوم یادگار امام (ره)

مهدی سیدعلی - علی اکبر نوری - علیرضا طاهرخانی - یاسر همرنگ

ناظر: محسن ترکی

شنبه 17 آبان 1399

شهرخودرو مشهد - ماشین سازی تبریز، ساعت 15:50- استادیوم امام رضا (ع)

حسین زمانی - محمدعلی پورمتقی - رحیم حاجیلو - حسین زیاری

ناظر: یدالله دنیابازی

گل گهرسیرجان - فولاد مبارکه سپاهان، ساعت 16:20- استادیوم امام علی (ع)

موعود بنیادی فر - محمدرضا منصوری - محمدرضا ابوالفضلی - احمد مرشدی

ناظر: علیرضا یزدانی

استقلال- مس رفسنجان، ساعت 16:30- استادیوم آزادی

رضا عادل - علیرضا مرادی - دانیال باشنده - امیرسامان سلطانی

ناظر: نادر جعفری

صنعت نفت آبادان - پیکان تهران, (به تعویق افتاد)

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 905

به "لیگ برتر فوتبال، شروع دهه سوم فعالیت حرفه ای فوتبال ایران، رونمایی از 8 تیم در روز نخست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لیگ برتر فوتبال، شروع دهه سوم فعالیت حرفه ای فوتبال ایران، رونمایی از 8 تیم در روز نخست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید