علت انواع دردهای بدن من و شما چیست ؟

به گزارش مجله میهن 128، اغلب دردهای بدن بی ضرر هستند و معمولا با آنفولانزا و سرماخوردگی ایجاد می شوند اما دردهای مداوم و شدید بدن به دلیل وجود یک بیماری در بدن می باشد که باید آنالیز گردد.

علت انواع دردهای بدن من و شما چیست ؟

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از نمناک، بدن درد بسیار رایج است و می تواند نشانه ای از بیماری های اساسی باشد. در حالی که معمولا بی ضرر است، درک علت دردهای بدن و احتیاج به مراقبت پزشکی در زمان مناسب یاری نماینده است.

بسیاری از علل اساسی دردهای بدن را می توان به راحتی شناسایی کرد و بدون احتیاج به مراجعه به پزشک درمان شد. بدن درد می تواند در شدت و فراوانی متفاوت باشد. آن ها ممکن است به عنوان دردهای شدید، متناوب و یا درد مزمن اما مداوم توصیف شوند. اگر فردی بدن درد را تجربه کند، تشخیص علت به آن ها یاری خواهد نمود تا درمانی مناسب پیدا نمایند، همچنین این که آیا آن ها دلیلی برای نگرانی دارند یا خیر.

علائم و نشانه های دردهای بدن

بدن درد اغلب در کنار علایم دیگر رخ می دهد. تشخیص علایم دیگر می تواند به فرد یاری کند تا علت را تشخیص دهد و اینکه آیا آن ها باید پزشک را ببینند.

برخی علایم رایج در کنار دردهای بدن اتفاق می افتند عبارتند از:

 • درد
 • ضعف
 • خستگی
 • تنش و یا تغییرات دمای بدن
 • مانند علائم سرماخوردگی و آنفولانزا

دلایل احتمالی دردهای بدن

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا درد بدن ممکن است رخ دهد. با اینکه اغلب درده ای بدن به راحتی قابل درمان هستند و نسبتا بی ضرر هستند، شرایط پزشکی جدی تری وجود دارد که شامل درد بدن به عنوان نشانه است. دلایل احتمالی دردهای بدن عبارتند از:

فیبرومیالژی:

درد، خستگی و سفتی ماهیچه، همه نشانه های فیبرومیالژی هستند، بیماری بلند مدت که باعث بدن درد می گردد.تصور می گردد که فیبرومیالژی مربوط به این است که چگونه سیستم عصبی مرکزی وقتی در بدن رخ می دهد، پیغام های درد را پردازش می نماید.

عفونت و ویروس

آنفولانزا ،سرما خوردگی معمولی و دیگر عفونت های باکتریایی و ویروسی می تواند باعث بدن درد گردد. وقتی چنین عفونتی رخ می دهد، سیستم ایمنی سلول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت می فرستد که می تواند ماهیچه های بدن را رها کند و سفت و سخت گردد.

نگهداری مایعات

نگهداری مایعات در بدن می تواند موجب تورم و فشار عضلات روی اعصاب گردد که منجر به درد و درد عضلانی می گردد. هم چنین ممکن است درد تیز و موضعی و گرفتگی عضلات را تجربه کند.

مسائل تیروئید به ویژه تیروئید کم کار می تواند موجب حفظ مایعات گردد. بیماری دیگر می تواند باعث حفظ مایعات گردد شامل نارسایی قلب، سیروز جگر، سو تغذیه شدید، بیماری مزمن کلیه و سندرم نفروتیک ، نارسایی وریدی، و مسائل لنفاوی می گردد.

داروها

برخی داروها از قبیل استاتین و داروهای فشار خون، عوارض جانبی دارند که باعث می شوند بدن درد، سفتی را احساس کند.علائم مصرف الکل و داروهای خاص از جمله کوکائین و مواد مخدر نیز می تواند اثر مشابهی داشته باشد.

کاهش پتاسیم در خون

کاهش پتاسیم در خون زمانی است که فرد پتاسیم کمی در جریان خون دارد. پتاسیم کم بر عملکرد اعصاب و ماهیچه ها تاثیر می گذارد که می تواند منجر به درد بدن، ضعف، خستگی و گرفتگی عضلات ماهیچه گردد.

استرس

استرس می تواند موجب تنش در بدن گردد و همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند. این امر ممکن است باعث گردد که ماهیچه ها نسبت به التهاب و عفونت بر واکنش تاثیر بگذارند.

کمبود خواب

در طول زمان، خوابیدن به اندازه کافی می تواند منجر به خستگی گردد و این ممکن است باعث گردد بدن احساس خفگی، تنبلی و سنگینی کند. کمبود خواب نیز بر توانایی بدن برای ترمیم بافت ها و سلول ها تاثیر می گذارد. وقتی بدن زمان کافی برای ترمیم و استراحت ندارد، فرد ممکن است درد و رنج بیشتری را تجربه کند.

خشکی

مرطوب ماندن برای حفظ سلامتی بدن ضروری است. خشکی برخی اوقات می تواند باعث گردد که فرد احساس خستگی و ناراحتی کند.

ذات الریه

ذات الریه عفونت ریوی است که اگر درمان نگردد می تواند بسیار خطرناک باشد. ذات الریه ممکن است منجر به ناتوانی در رساندن اکسیژن کافی به بدن گردد. بدون اکسیژن کافی، سلول های قرمز خون و بافتهای بدن قادر به عملکرد مناسب نیستند، که ممکن است باعث درد گردد.

سندرم خستگی مزمن (CFS)

شخصی که خواب کافی ندارد، و خستگی ، ضعف تجربه می نماید ممکن است دچار ضعف و خستگی گردد.

ورم مفاصل

ورم مفاصل زمانی رخ می دهد که مفاصل ملتهب می شوند. ورم مفاصل بر اثر سایش و پارگی روی بدن ایجاد می گردد و یا ممکن است ناشی از بیماری ایمنی باشد که باعث حمله سیستم ایمنی به بافت های سالم که مفاصل را تشکیل می دهند، می گردد. درد و گرفتگی علایم رایج آرتروز هستند.

اختلالات روانی

انواع اختلالات ایمنی بدن می تواند باعث درد بدن گردد. این موارد عبارتند از:

 • لوپوس زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی آغاز به حمله به بافت های سالم می نماید و باعث التهاب می گردد.
 • آماس ماهیچه به معنای التهاب ماهیچه ها است و علائم دیگر عبارتند از خستگی و احساس کلی بیمار بودن.
 • ام اس بیماری ایمنی است که سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می دهد. افراد مبتلا به ام اس احساس درد می نمایند چون بافت اطراف سلول های عصبی آن ها به خاطر التهاب مداوم تجزیه شده است.

درمان های خانگی دردهای بدن

این که آیا بدن درد به علت سرماخوردگی معمولی و یا شرایط جدی تری ایجاد می گردد، یک فرد می تواند روش های زیر را برای یاری به کاهش ناراحتی امتحان کند:

استراحت کردن : برای اجازه به بدن برای ترمیم و استراحت.

نوشیدن مقدار زیادی از مایعات: چون آبدار می ماند و می تواند به تسکین درد ناشی از خشکی بدن یاری کند.

مصرف داروهای ضد التهابی :از جمله غیر استروئیدی می تواند درد و التهاب را کاهش دهد. برخی داروها، مانند استامینوفن برای خرید آنلاین موجود هستند.

حمام گرم کردن:چون گرما می تواند به استراحت ماهیچه ها و تسکین تنش در بدن یاری کند.

تنظیم درجه حرارت: ممکن است شامل کاهش تب، نگه داشتن گرما، یا خنک ماندن برای کاهش لرزش و جلوگیری از دریافت ماهیچه ها باشد.

چه زمانی برای دردهای بدن به پزشک مراجعه کنید؟

اگر درمان خانگی بی اثر باشد، یا وقتی بدن درد شدیدتر می گردد، شکیبا باشید و یا علایم دیگری داشته باشید، فرد باید با پزشک صحبت کند. پزشک می تواند به تشخیص علت درد بدن یاری نموده و تعیین کند آیا درمان ضروری است یا نه.

یک فرد اگر سابق بیماری داشته باشد باید دکتر را ببیند:

 • درد شدید با داروهای خانگی بهبود پیدا نمی نماید.
 • بدن دردی که با خارش و سوزش همراه باشد
 • بدن درد و درد ماهیچه با قرمزی و التهاب همراه باشد.
 • بدن دردی که پس از نیش حشرات ایجاد گردد
 • بدن دردی که بر اثر داروی خاص ایجاد می گردد
 • تب و لرز مداوم

علایم دیگری که می توانند همراه با بدن درد باشد، ممکن است احتیاجمند توجه پزشکی اورژانسی باشند. این موارد عبارتند از:

 • نگهداری آب شدید
 • دشواری در بلعیدن، خوردن و یا نوشیدن
 • کوتاهی نفس
 • مریض بودن مخصوصا اگر با تب یا تب بالا همراه شده باشد
 • سفتی گردن.
 • خستگی مفرط که از بین نمی رود
 • حساسیت به نور
 • عضلات ضعیف و یا ناتوانی در حرکت
 • غش یا از دست دادن آگاهی
 • تشنج

اگر بدن درد بیش از 2 هفته ادامه یابد و علت اصلی شناسایی نگردد، فرد باید بدون توجه به این که آیا علایم دیگری رخ می دهد، با یک پزشک دیدار داشته باشد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 بهمن 1399 بروزرسانی: 10 بهمن 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1011

به "علت انواع دردهای بدن من و شما چیست ؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت انواع دردهای بدن من و شما چیست ؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید