بهترین روش ترک سیگار چیست؟

به گزارش مجله میهن 128، بهترین روش ترک سیگار چیست؟ با توجه به مضرات سیگار راههای ترک سیگار بدون استفاده از دارو و با داشتن کمترین عوارض ترک سیگار چه راههایی هستند؟

بهترین روش ترک سیگار چیست؟

بهترین روش ترک سیگار

سیگار کشیدن عادت مضری است که سلامتی را به خطر می اندازد. در واقع اعتیاد به سیگار، یکی از دلایل قابل پیشگیری مرگ و میر در ایالات متحد است. بنا به نظر انجمن ریه آمریکا، سیگارکشیدن عامل یک سوم مرگ های مربوط به سرطان و یک چهارم حملات قلبی در ایالات متحد است. ترک سیگار پیش از آنکه بخواهد با دارو و دیگر مواد مرتبط همراه باشد نیازمند آمادگی ذهنی و روحی فرد معتاد به سیگار است که می تواند بدون دارو ترک سیگار صورت پذیرد. اگر فرد بتواند رفتار و ذهنیت خود را با عمل کردن به موارد مشخصی آماده کند بسیار سریع می تواند ترک سیگار خود را پیش ببرد. پس می توان آمادگی روحی را بهترین روش ترک سیگار نامبرد. البته استفاده از گیاهان دارویی متناسب با غلبه بر سیگار نیز می تواند سودمند باشد. موارد زیر می توانند شما را از لحاظ روحی و روانی برای ترک سیگار آماده و به شما در حین ترک آن یاری نمایند.

 • فهرستی از علایق خود به سیگار معین کنید سعی کنید به طور صادقانه علایق خود به سیگار را فهرست کنید.
 • چرا ترک سیگار برای شما سخت است؟ تمامی دلایلی که باعث می شود شما در ترک سیگار با مشکل روبرو شوید را یادداشت کنید
 • معین زمان برای آغاز ترک سیگاربرای آغاز ترک سیگار خود حتما زمانی را مقرر تا با رسیدن به آن آغاز به ترک کنید
 • خریدن بسته ای سیگار ممنوعبه جای آن، هر دفعه فقط یک بسته بخرید و فقط دو یا سه نخ سیگار همراه خود داشته باشید. نهایتا متوجه می شوید، در زمانی که می خواهید سیگار بکشید در دسترس ندارید و به مروری زمان تاثیر آن را خواهید فهمید.
 • در چه مواقعی سیگار کشیدن برای شما خوشایند است؟دانستن زمان هایی که شما میل و هوس به کشیدن سیگار دارید و تهیه فهرستی از این زمان ها تثیر بسزایی در ترک سیگار شما خواهد گذاشت.
 • چه کارهایی را می توان به جای سیگار کشیدن انجام داد؟قدم زدن، نوشیدن یک لیوان آب، بوسیدن فرزندان، بازی کردن، جویدن آدامس، شستن صورت، مسواک زدن، چرت زدن، نوشیدن چای یا قهوه، کشیدن نفس های عمیق از جمله کارهایی است که می توان در هنگام هوس به سیگار کشیدن انجام داد. لیستی از این کارها برای خود تهیه کرده و در زمان های علاقه مندی به سیگار کشیدن آن ها را انجام دهید.
 • دور ریختن متعلقات مرتبط با سیگار هر آنچه که مربوط به سیگار مانند کبریت، فندک، زیرسیگاری و حتی فندک اوتومبیل خود را دور بریزید.
 • هزینه ای را که همواره صرف خرید سیگار میکردید را در قلکی بریزید.پس از مدتی متوجه می شوید که چه هزینه گزافی را صرف بیمار کردن خود می کردید. حال می توانید با این مبالغ به تفریح و لذت بردن از زندگی خود بپردازید
 • تا دو ماه پس از ترک سیگار از قهوه ی بدون کافئین بهره ببرید.مصرف بیش اندازه کافئین باعث عصبی شدن شما در حین ترک سیگار می شود
 • همواره مقداری از مواد غذایی یا تنقلات به همراه خود داشته باشیدبه جای مصرف سیگار و چنانچه نگران اضافه وزن خود هستید، تخمه آفتابگردان، آب نبات بدون قند یا آدامس، هویج، کرفس میل کنید. همچنین می توانید عادت سیگار خود را با عادت های سالم مانند خوردن آجیل جایگزین کنید، البته بهتر است از آجیل های پوست دار بهره ببرید تا دست و دهانتان همزمان مشغول باشد، که همان حس فیزیکی و دهانی که از سیگار دریافت می نمودید را برایتان تداعی کند.
 • نوشیدن چای گیاهی در زمان هایی که در گذشته سیگار می کشیدید معجزه می نماید.فرایند آماده سازی چای و نوشیدن آن به آرامی تا خنک شود، استرس را کاهش داده و موجب می شود تا میل به مصرف نیکوتین فروکش کند. یا هر گاه هوس سیگار نمودید از خلال دندان با طعم دارچین بهره ببرید.
 • در زمان های استراحت بازی کنیددر زمان های استراحت که معمولا سیگار می کشیدید می توانید از بازی های کامپیوتری انجام داده یا قدم بزنید ومیوه بخورید. همان زمان را سپری کرده اید اما بیشتر لذت برده اید
 • خود را در حال بازی تنیس تصور کنید یا در صورت امکان تنیس بازی کنیدمحققان بریتانیایی دریافتند چنانچه به افرادی که داوطلبانه اقدام به ترک سیگار نمودند، گفته شود خود را در حال بازی تنیس تصور نمائید، انگیزه بیشتری برای ترک و اجتناب از سیگار در آنها پدید آمده است.
 • در منزل یا محل کار منطقه ای سیگار ممنوع برای خود ترسیم کنیداجازه ندهید هیچکس در منزل، ماشین یا حتی کنار شما در رستوران از تنباکو استفاده کند. اگر می توانید تابلوی سیگار ممنوع تهیه کنید و در مقابل درب منزل و یا ماشین خود نصب نمائید تا در هر لحظه به خو یاداوری کرده باشید.
 • فهرستی از تاثیرات سیگار بر اعضا و جوارح خود تهیه کنید و روی دیوار نصب کنید.مشاهده این فهرست می تواند هر دفعه تلنگری بر شما باشد تا به طرف این مواد مضر کشیده نشوید.
 1. افزایش احتمال خطر ابتلا به سرطان ریه، مثانه، پانکراس، دهان، مری و انواع دیگر سرطان از جمله سرطان خون.
 2. افزایش احتمال خطر ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و فشار خون.
 3. افزایش احتمال ابتلا به دیابت.
 4. کاهش سطح فولیت (از انواع ویتامین B)، کمبود آن موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی، افسردگی و بیماری آلزایمر.
 5. تاثیر منفی بر قوه تعقل و حافظه.
 6. عامل شنمایندگی استخوان
 7. احتمال افزایش ناتوانی جنسی
 8. مسائل باروری
 9. تاثیر مخرب بر حس چشایی و بویایی
 10. افزایش احتمال افسردگی در جوانان
 11. چنانچه در دوران بارداری سیگار مصرف شود، احتمال تولد بچه هایی که در آینده مبتلا به چاقی مفرط و دیابت شوند، افزایش می یابد. همچنین احتمال تشکیل ناقص این بچه ها در افراد سیگاری به شدت افزایش می یابد.
 • عادات رفتاری خود را تغییر دهید می توانید با مختصر تغییراتی در عادات رفتاری خود به مبارزه با سیگار بروید. هنگام صبحانه روی جایگاه دیگری بنشینید یا از مسیری دیگری به محل کار خود بروید. چنانچه پس از اتمام کار نوشیدنی و سیگار مصرف می نمودید، به سراغ نوشیدنی هم نروید و به جای آن قدم بزنید. چنانچه صرف قهوه روزانه با سیگار همراه بود، به جای قهوه چای بنوشید.
 • از احساسات خود با دوستان وخانواده خود بیشتر صحبت کنیداحساسات خود را بروز دهید. عدم کشیدن سیگار باعث عصبی شدن و بی حوصلگی شما می شود پس این احساسات را برای دیگران بیان کنید. به جای اینکه با سیگار کسل شدن خود را برطرف کنید به فعالیت های انرژی زا بپردازید.
 • طب سوزنی نیز می تواند تاثیرگذار باشد.محققان بر این باورند که طب سوزنی در اطراف گوش می تواند در ترک سیگار موثر باشد. خودتان نیز می توانید این کار را در منزل با مهره انجام دهید، فقط کافیست با مهره ها به نقاط مخصوص طب سوزنی ضربات آهسته ایی بزنید و هر گاه تمایل شما به مصرف سیگار شدید شد، آن نقاط را فشار دهید.
 • بر عهد و پیمان خود پایدار باشید.شکست را نپذیرید. چنانچه عهد خود را شکستید ناامید نشوید و به ترک سیگار مجددا بپردازید. بعضی از افراد پیش از موفقیت بیش از هفت یا هشت بار سیگار را ترک کرده بودند.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 5 بهمن 1399 بروزرسانی: 5 بهمن 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 998

به "بهترین روش ترک سیگار چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهترین روش ترک سیگار چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید