شیشه عمر سهراب و کیانوش در دستان وزنه بردار قرقیزی!

به گزارش مجله میهن 128، فدراسیون جهانی وزنه برداری با تغییر سیستم کسب سهمیه المپیک باعث شده برخلاف ادوار گذشته که سهمیه به کشور ها می رسید، اکنون خود وزنه برداران برای رسیدن به سهمیه کوشش نمایند. وزنه برداری ایران دو سهمیه برای المپیک می تواند بگیرد و از آنجا که به دنبال مدال طلای المپیک است، تمام شانسش بر این است که سهمیه دسته 96 کیلوگرم را بگیرد و، اما رسیدن سهراب مرادی و کیانوش رستمی به سهمیه این وزن به یک گره کور تبدیل شده است.

شیشه عمر سهراب و کیانوش در دستان وزنه بردار قرقیزی!

طبق سیستم کسب سهمیه، هشت نفر اول رنکینگ اوزان المپیکی به همراه بهترین نفر هر قاره در رنکینگ، صاحب سهمیه می شوند. سهراب مرادی و کیانوش رستمی به این دلیل که نتوانستند امتیاز زیادی برای خود جمع نمایند، جایی در رنکینگ هشت نفره ندارند و تمام امیدشان به این است که بهترین وزنه بردار قاره شوند. در این میان دو رقیب از چین تایپه و قرقیزستان دارند که آن ها هم دنبال دریافت این یک سهمیه هستند. چین تایپه و قرقیزستان هر چقدر نتوانستند در مسابقات مختلف و مهم روی تخته برای رستمی و مرادی دردساز شوند، اما در کسب سهمیه المپیک این کار را انجام دادند.

با توجه به اینکه مسابقات قهرمانی آسیا ضریب امتیاز بالایی داشت، تمام امید ها بر این بود که این دو وزنه بردار بتوانند با ثبت رکورد مجموع بالا، حداکثر امتیازی که برای دریافت سهمیه المپیک نیاز دارند (هزار و 100 امتیاز به بالا) را بگیرند. اما آن ها در قهرمانی آسیا نه رکورد های بالایی که می خواستند را ثبت کردند و نه عقب ماندگی امتیاز را جبران کردند تا کار برای این دو وزنه بردار سخت تر گردد.

*شرایط امتیازی چهار ورزشکاری که دنبال یک سهمیه هستند در حال حاضر به توضیح زیر است:

سهراب مرادی

امتیاز او قبل از قهرمانی آسیا 2137 امتیاز بود. (امتیاز سه مسابقه برایش لحاظ شده بود).

مرادی با رکورد 384 کیلوگرمی که ثبت کرد،952 امتیاز کسب کرد.

مجموع امتیازات مرادی بعد از قهرمانی آسیا: 3089 امتیاز

کیانوش رستمی

امتیاز او تا قبل از قهرمانی آسیا 2852 امتیاز بود. او در قهرمانی آسیا رکورد 373 کیلوگرم را ثبت کرد و 973 امتیاز گرفت.

از آنجا که امتیاز چهار مسابقه برای او ثبت شده بود، کمترین امتیازش یعنی 810 امتیاز گرند پری تایلند کسر و امتیاز قهرمانی آسیا جایگزین شد.

مجموع امتیازات رستمی بعد از قهرمانی آسیا: 3014

جن پوچن از چین تایپه

این وزنه بردار در قهرمانی آسیا اوت کرد و نتوانست امتیازی بگیرد، اما از چهار مسابقه قبلی امتیاز گرفته بود.

مجموع امتیازات جو چن: 3066

رسول بیکف از قرقیزستان

این وزنه بردار در قهرمانی آسیا قرار است در دسته 102 کیلوگرم وزنه بزند. در حال حاضر 3218 امتیاز دارد که با همین امتیاز فعلا بالاترین امتیاز را در اختیار دارد. اگر او در مسابقه دسته 102 کیلوگرم امتیاز بالایی بگیرد، 810 امتیازی که از جام فجر ایران گرفته بود از 3218 امتیاز کسر و امتیاز قهرمانی آسیا جایگزین خواهد شد.

*اختلاف امتیاز با وزنه بردار قرقیزستان

سهراب مرادی اکنون از کیانوش رستمی و وزنه بردار چین تایپه امتیاز بیشتری دارد، اما فعلا 129 امتیاز از وزنه بردار قرقیز عقب است. اختلاف کیانوش رستمی و وزنه بردار قرقیز نیز 204 امتیاز است. اگر وزنه بردار قرقیز بتواند امتیاز بیشتری در قهرمانی آسیا بگیرد، اختلاف امتیازش با مرادی و رستمی بیشتر می گردد و کار به مراتب برای این دو وزنه بردار سخت تر خواهد شد.

*کار سخت رستمی و مرادی در گزینشی المپیک کلمبیا

آخرین شانس دو وزنه بردار ایران مسابقات گزینشی کلمبیا است که 20 اردیبشهت برگزار می گردد، اما با توجه به اینکه سطح این رقابت ها نقره ای است ضریب امتیازی کمتری دارد.

نکته مهم دیگر این است که رستمی و مرادی بلافاصله باید در یک مسابقه مهم دیگر شرکت نمایند تا بتوانند اختلاف امتیاز را جبران نمایند و این در حالی است که سنگین وزنه زدن در دو مسابقه پشت سر هم برای یک وزنه بردار کار سختی است. بهترین فرصت در همین قهرمانی آسیا بود که متاسفانه از دست رفت و کیانوش وسهراب نشان دادندبا روز های اوجشان فاصله دارند.

البته کار به مراتب برای رستمی سخت تر است، چون اختلاف امتیازش بیشتر است و اگر وزنه بردار قرقیز تغییر خاصی در مجموع امتیازاتش ایجاد نگردد کیانوش حتما باید حدود 1181 امتیاز از مسابقات کلمبیا بگیرد. مرادی، اما به امتیاز 933 به بالا نیاز خواهد داشت که البته این دو وزنه بردار ایران باید عصر امروز منتظر عملکرد حریف قرقیزی باشند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 28 اردیبهشت 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1220

به "شیشه عمر سهراب و کیانوش در دستان وزنه بردار قرقیزی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شیشه عمر سهراب و کیانوش در دستان وزنه بردار قرقیزی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید