شناسایی و پاکسازی لیدرهای دستفروشی

به گزارش مجله میهن 128، خبرنگاران آنلاین:فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران از شناسایی و پاکسازی لیدرهای دستفروشی که اقدام به فروش معابر، موزاییک های پیاده رو و خطوط BRT نموده بودند، اطلاع داد.

شناسایی و پاکسازی لیدرهای دستفروشی

به گزارش ایسنا، سردار کریم بیات، در نشست خبری پیش از ظهر یک شنبه 14 مهر خود با اشاره به فرارسیدن هفته ناجا گفت: شعار هفته ناجا پلیس هوشمند امین مردم است. لذا رویکرد پلیس در سال های اخیر به سمت دانش بنیانی و اجتماعی کردن پلیس است.

او ادامه داد: یگان حفاظت شهرداری تهران پیش از سال 1392 در قالب یگان اجرایی شهرداری انجام وظیفه می کرد بگونه ای کلیه اموال، ابنیه، امکانات و تاسیسات ساختمان های فیزیکی که دارای رده های حفاظتی بودند اعم از رده های حفاظتی مهم چه با پاس مسلح ثابت و یا چه با نگهبانی حفاظت فیزیکی بر عهده این یگان بود.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران اضافه کرد: یگان حفاظت شهرداری تهران در بحث حریم و ساخت و سازهای غیر مجاز و پاکسازی معابر از بساط گستران به یاری نیروی انتظامی تهران بزرگ انجام وظیفه می نماید.

سردار بیات با اشاره به اجرای طرح پاکسازی معابر از بساط گستران در اسفند ماه سال گذشته گفت: در اواخر سال گذشته در محور چهارراه ولیعصر (عج) پاکسازی دستفروشان حوزه منطقه 6 و 11 انجام شد. قبل از انجام پاکسازی دستفروشان را دعوت کردیم و عده ای که دستفروش واقعی بودند، ثبت نام شدند و در بازارچه هایی که به همین منظور مهیا شده بود، ساماندهی شدند. اما افرادی که به عنوان لیدر اقدام به فروش معابر و حتی معروف به فروش موزاییک های پیاده رو شده بودند و در خطوط BRT و خیابان ها سد معبر می کردند و مزاحمت در تردد ایجاد نموده بودند و به تبع آن نارضایتی کسبه و مردم را فراهم نموده بودند پاکسازی شدند.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران اضافه کرد: این کار با همکاری نیروی انتظامی بزرگ، شرکت شهربان و حریم بان شهرداری تهران و شهرداری های مناطق انجام شد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که اصل دستفروشی در قانون برایش مجازاتی مشخص نشده است و جرم نیست اما سد معبر تخلف است و جرم محسوب می گردد.

او ادامه داد: بسیاری از دستفروشان از افراد بی بضاعت هستند و محل ارتزاق آنها این کار است. بر همین اساس برخورد با دستفروشان در دستور کار ما نبود و ساماندهی آنها مد نظر بود. باید دستفروشان واقعی ساماندهی می شدند و با توجه به مسائل مالی که این قشر داشتند ما در حوزه ساماندهی آنان ملاحظاتی داشتیم.

سردار کریم بیات تاکید نمود: معضل دستفروشی تنها در کشور ما نیست و در سایر کشورها نیز مشاهده می گردد. منتها در کشورهای دیگر ساماندهی این افراد صورت گرفته به شکلی که در یک محدوده زمانی خاص در مکانی خاص حضور پیدا می نمایند و پس از اتمام آن موقع خود دستفروشان نسبت به نظافت آن محل اقدام می نمایند. ما نیز به دنبال این ساماندهی هستیم. به همین دلیل برای کتاب فروشان میدان انقلاب طرحی را به شهرداری تهران ارائه کردیم که در قالب باکس هایی در مقطعی با کنترل و شناسنامه دار شدن این افراد آنها اقدام به فعالیت دستفروشی بدون مزاحمت دارند البته این طرح در حال مطالعه و آنالیز است.

او با اشاره به این که پس از اجرای پاکسازی معابر از وجود بساط گستران رضایت کسبه و مردم فراهم شده است، گفت: ما در طول سال نیز این طرح را اجرا خواهیم کرد البته درخواست ما از همه مردم این است که با ما همکاری نمایند. هر کجا که گزارشی دریافت کنیم نسبت به دستگیری افرادی که لیدری بساط گستران و سد معبر در معابر را بر عهده دارند، اقدام می کنیم البته وظیفه برخورد با این افراد با دستگاه های قضایی است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران با بیان این که ادامه روند پاکسازی معابر از دستفروشان در طول سال از ساعت 8 صبح تا ساعت 20 اجرایی می گردد، اظهارکرد: بیش از یک هفته است که در بعضی معابر اجرای این طرح حتی تا ساعت 24 ادامه پیدا می نماید. همه باید یاری کنیم تا این طرح کامل گردد البته اگر احساس کنیم در جایی احتیاج است مانند تجریش حتی تا ساعت 1 بامداد طرح را ادامه می دهیم.

او اضافه کرد: بعضی افراد سودجو با استفاده از بستر دستفروشی در معابر دست به ارتکاب جرایم خرد می زدند که با اجرای طرح پاکسازی حدود 18 درصد از این جرایم خرد کاهش پیدا کرد. دستور شهردار تهران ادامه اجرای این طرح با ترتیب اولویت است که بر همین اساس این طرح در منطقه 1 و در محور تجریش، در منطقه 13 در محور خیابان شهدا و ضلع جنوبی آن و در منطقه 19 در محور خیابان عبدل آباد اجرایی شده است.

بیات تاکید نمود: در اجرای این طرح هیچ گونه اصطکاک و برخوردی با دستفروشان نداشتیم و هیچ گزارش منفی مبنی بر درگیری ماموران ما با دستفروشان منتشر نشد. در حقیقت با عقلانیت، تدبیر و مطالعات و اقدامات قبل از اجرای طرح توانستیم به این موفقیت دست پیدا کنیم.

او ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که به فراخور هر منطقه انجام می گردد معضلات مناطق مختلف همچون وانت بارها و غذافروشی های سیار منعکس می گردد که با توجه به این مسائل برنامه ریزی و طرح لازم را اجرا می کنیم.

بیات در بخش دیگری از صحبت های خود در خصوص معضل دستفروشی و سایر آسیب های اجتماعی در متروی تهران گفت: مترو پلیس مستقل خود را دارد و اتفاقات درون آن همانند سرقت و ... توسط پلیس مترو پیگیری می گردد. منتهی در خصوص بساط گستران اخیرا شهردار تهران دستور داد و نسبت به جمع آوری بساط گستران وظیفه ای به ما سپرده شده است که قطعا نسبت به پاکسازی آنها اقدام خواهیم کرد.

او در خصوص وظیفه یگان حفاظت شهرداری تهران نسبت به بوستان های شهر تهران نیز گفت: در رابطه با نگهداری از فیزیک پارک ها 13 پارک همچون چیتگر و سرخ حصار نگهداری از فیزیک شان به یگان حفاظت سپرده شد که در این بوستان ها مسائلی چون سرقت و جلوگیری از آتش سوزی و نگهداری از کلیه اموال، امکانات و ... درون پارک ها بر عهده ما است.

فرمانده یگان حفاظت شهرداری تهران در پاسخ به سوالی در خصوص ادغام یگان حفاظت شهرداری تهران با شرکت شهربان حریم بان شهرداری تهران گفت: قطعا چنین اقدامی احتیاجمند مصوبه شورای شهر تهران است و اگر قرار باشد اتفاقی بیفتد باید از این راستا دنبال گردد. قطعا هر تصمیمی که گرفته گردد ما هم تابع قانون هستیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 102

به "شناسایی و پاکسازی لیدرهای دستفروشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی و پاکسازی لیدرهای دستفروشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید