سنگ لوزه و بوی بد دهان

به گزارش مجله میهن 128، طبنا/ سنگ لوزه (Tonsil stones) زمانی تشکیل می گردد که آثار غذا، سلول های مرده یا سایر مواد غذایی در لوزه باقی بمانند. باقی مانده مواد غذایی به تدریج بر روی هم انباشت شده و سنگ لوزه را تشکیل می دهند. این سنگ ها به صورت توده های کلسیمی سفید یا زرد رنگ ظاهر شده و اندازه آن ها متفاوت است.

سنگ لوزه و بوی بد دهان

بزرگترین سنگ لوزه به اندازه 14.5 سانتی متر در سال 1936 ثبت شد. سنگ های لوزه می توانند به یک باکتری تبدیل شوند و بوی بد دهان را ایجاد نمایند. لوزه ها دو برآمدگی کوچک بوده که در پشت گلو قرار دارند.

آن ها به مبارزه با عفونت هایی که از دهان وارد می شوند، یاری نموده و سعی در نابودی باکتری ها، ویروس ها و دیگر مهاجمان خارجی دارند، همچنین به سیستم ایمنی بدن آموزش می دهند تا چگونه با این میکروب ها مبارزه نمایند، البته روش های زیادی همانند استفاده از دهان شویه وجود دارند که می توانند در درمان سنگ و همچنین از بین بردن بوی بد دهان موثر باشند. در ادامه روش های درمان سنگ لوزه را مورد آنالیز قرار خواهیم داد.

دلایل ایجاد سنگ لوزه

سنگ های لوزه زمانی به وجود می آید که باکتری ها و سایر مواد در شکاف های کوچک لوزه به دام افتاده و باقی بمانند. در گذشته از بین بردن لوزه ها برای جلوگیری از ورم لوزه یک روش بسیار رایج بود، اما در حال حاضر عمل لوزه به عنوان آخرین درمان در نظر گرفته می گردد.

منبع: همگردی
انتشار: 29 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 683

به "سنگ لوزه و بوی بد دهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ لوزه و بوی بد دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید