سندرومی که دستتان را بی حس می نماید

به گزارش مجله میهن 128، متخصصان آمریکایی می گویند سندرم رینود به علت عوامل مختلفی بروز نموده و کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد.

سندرومی که دستتان را بی حس می نماید

به گزارش خبرنگاران، بسیاری از افراد این احساس ناخوشایند را داشته اند که زمانی که دمای هوا کاهش پیدا می نماید، دستانشان دچار کرختی و سردی می گردد. با این حال، بعضی افراد این حالت را شدیدتر از سایرین درک می نمایند، این عارضه سندرم رینود نامیده می گردد.

افرادی که از سندرم رینود رنج می برند تنها احساس سردی نمی نمایند. در حقیقت جریان خون به انگشتان این افراد متوقف شده و به صورت چشمگیری دستان آن ها در ابتدا سفید و سپس آبی شده و به طور موقت در انجام کارکردش ناتوان می گردد.

فردریک ویگلی، متخصص سندرم رینود از دانشگاه جانز هاپکینز در این رابطه می گوید: این سندرم یک واکنش شدید به کاهش دما است. این موضوع علاوه بر دستان، گاهی ممکن است انگشتان پا، گوش ها، بینی و زانوها را هم درگیر کند.

در سندرم رینود رگ های خونی کوچک و حساسی که مسئول خون رسانی به بافت های انگشتان هستند در مقابل سرما دچار واکنش شدید و انقباض می شوند و همین موضوع در فرایند خونرسانی به آن بافت ایجاد اختلال می نماید.

علاوه بر سرما، عواملی مانند اضطراب و استرس هم می توانند به صورت ناگهانی و جدی باعث توقف خون رسانی شوند. در حقیقت دو نوع سندرم رینود وجود دارد: رینود اولیه و رینود ثانویه.

رینود اولیه به طور معمول در افراد نوجوان برای نخستین بار بروز می نماید و عموماً در زنان شایع تر از مردان است. گرچه دلیل دقیق بروز این سندرم تعیین نیست، اما در بسیاری از موارد پیش تر یکی از اعضای خانواده فرد شاهد بروز این سندرم بوده و طبیعتاً سابقه خانوادگی (ژنتیک) در بروز آن دخیل است.

سندرم رینود اولیه بیش از آنکه یک بیماری جدی و خطرناک باشد، برای فرد آزار دهنده است. خوشبختانه مبتلایان به این سندرم با افزایش سن شرایط شان بهبود می یابد. با این حال، مواردی همانند استعمال دخانیات، استفاده از ابزار هایی که باعث فشار به دستان می گردد (برای مثال استفاده از ابزار های برقی مانند سنگ فرز) و هم مصرف بعضی دارو های خاص می تواند باعث تشدید سندرم رینود اولیه گردد.

براساس اعلام کالج روماتولوژی آمریکا، تحقیقات دانشمندان نشان داده است نزدیک به 30 درصد بچه هایی که از دارو های خاص برای درمان اختلال نقص توجه، استفاده می نمایند دچار سندرم رینود اولیه می شوند.

در مقابل، شرایط سندرم رینود ثانویه پیچیده تر است. این سندرم برای اولین بار در افراد بزرگسال بروز می نماید. متخصصان می گویند اگر پس از سن 25 تا 30 سالگی این سندرم در شما بروز کرد، محتمل است این موضوع ناشی از عوامل دیگر باشد.

سندرم رینود

از رایج ترین عوامل دیگری که می توانند باعث بروز سندرم رینود ثانویه در افراد بزرگسال شوند می توان به روماتیسم و یا بیماری های خودایمنی اشاره نمود. این بیماری ها باعث اختلال در خونرسانی رگ ها به انگشتان می شوند.

علائم سندرم رینود ثانویه شدیدتر از نوع اولیه آن است و به ویژه در هوای سرد بسیار شدید است. این افراد از درد شدید و غیرقابل تحمل رنج می برند که باعث ناتوانی آن ها در انجام کار های روزانه، خوابیدن و تمرکز کردن می گردد.

برای درمان این سندرم مراجعه به پزشک لازم است. اگر سندرم رینود ناشی از بیماری های دیگر باشد، ابتدا باید آن بیماری زمینه ای را درمان کنید. با این حال، سازمان غذا و داروی آمریکا دارو های مختلفی را برای این بیماری مورد تایید قرار داده است. دارو های مسدود نماینده کانال کلسیم یکی از این موارد است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: mh128.ir شناسه مطلب: 1345

به "سندرومی که دستتان را بی حس می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرومی که دستتان را بی حس می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید